A napirendet most valóban olyan téma uralja, amely igen sokak pénztárcájába vág. Nem kevesebbel, mint ezermilliárd forinttal. Cirka ez az az összeg, amelyet tisztességtelenül vettek el a bankok az ügyfeleiktől. A kormány benyújtotta az elszámoltatási törvényt, amely nagyon sokak életére lesz hatással. Miután a jogszabályt elfogadják, nem kevesebb mint 400 pénzintézetnek kell elszámolnia 1,3 millió családnak minden egyes hitelszerződés minden egyes forintjával. Ha kicsit boncolgatni akarjuk a számokat, akkor 209 ezer devizaalapú lakáshitelről, 260 ezer szabad felhasználású jelzáloghitelről, 127 ezer gépjárműre felvett kölcsönről és 82 ezer személyi hitelről beszélünk, és mindehhez hozzá kell számolni a forintalapú hiteles ügyfelek százezreit.
Az út nem volt könnyű idáig, az Orbán-kormánynak ez már a második ciklusa, amikor intézkedéseket kell tennie, hogy rendezze a helyzet visszásságait. Azaz, ha a 2014-es választásokon más kabinet kapott volna felhatalmazást, jó eséllyel jelenthetnénk ki, hogy nem a bankok elszámoltatásával kezdődne a parlamenti szezon. Ez akkor is így van, ha az álbaloldal szerint nem elég gyorsan rendezi a kormány a devizahitelesek helyzetét. Ők csak tudják, hiszen elévülhetetlen felelősségük van abban, hogy a helyzet idáig fajult. Ezért ennél több szót nem érdemes az ellenzékre vesztegetni ebben az ügyben. Napok kérdése, hogy megszavazza az Országgyűlés azt a törvényt, amely meghatározza, milyen módon és mikor kapják vissza pénzüket az adósok. A pénzintézetek tanulmányozhatják a házi feladatukat, amelynek elkészítésében segít nekik a Magyar Nemzeti Bank, így azoknak sem kell aggódni, akik belegabalyodnának a számításokba. A képlet nem túl bonyolult: azoknak a hiteleseknek, akik élő szerződéssel rendelkeznek, csökken majd a tőketartozásuk. Mégpedig azért, mert semmivé válnak a korábbi egyoldalú kamat- és díjemelések. Ennek eredményeként jellemzően 25-30 százalékkal mérséklődnek a fizetési terhek, de lesz, aki ennél is jobban jár.
Nem csak azoknak érdemes azonban nyomon követniük az események folyását, akik jelenleg is hitelszerződéses kapcsolatban állnak a bankjukkal. Az elszámoltatás azokat is figyelembe veszi, akik 2009. július 26-a után már lezárták a megállapodásukat a pénzintézetükkel. (Akik ezt korábban tették meg, azok szerződéses jogviszonya elévült.) Ez alapján visszakapják a tisztességtelenül elvett pénzüket azok is, akik már végtörlesztették kölcsönüket. Akik pedig mindezt kedvezményes árfolyamon tehették meg, nekik külön kell kérni az elszámolást a bankjuktól. Megeshet ugyanis, hogy még mindig jár vissza nekik valamennyi összeg.
Ha mindezen túljutunk, még mindig nem ért véget a több sebből vérző dicstelen hitelezési időszak jóvátétele. A kormány továbbra is kitart a devizakölcsönök forintosítása mellett. Ez sem lesz könnyű menet, ráadásul ehhez a lépéshez – szemben az egyoldalú szerződésmódosítások és az árfolyamrés ügyével – nincs bírósági felhatalmazása a kabinetnek. Nemzetgazdasági szempontból azonban nem érdemes megspórolni ezt a lépést. Ebben szabadságharcot sem kell hirdetnünk a külföld ellen, mert még a Bank of America Merrill Lynch bankcsoport is úgy nyilatkozott előzetesen, hogy a magyar kormány devizahitelesmentő-csomagja a már megtett és még várható intézkedésekkel együtt mérsékli az ország gazdaságának sérülékenységét.