Lendületben

A közösségi források felhasználása valóban segítette a gyarapodást, de emiatt senkinek nem kell szégyellnie magát. Brüsszel ugyanis nem repülőgépről szórja a pénzeket.

2014. 09. 03. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha kedvező az időjárás, az több szempontból örömteli. Egyrészt esély nyílik arra, hogy a falusi doktor (mármint Falus Ferenc, a Klubrádió betelefonálóitól kölcsönözött megszólítás szerint) pénteken elárulja eddig féltve őrzött budapesti programját. Reméljük, azért olyan meleg nem lesz, hogy az álbaloldal főpolgármester-jelöltje ismét jeges vizet zúdítson magára. Másfelől, azért sem mindegy, hogyan alakul a napsütéses órák száma, illetve a csapadék mennyisége, mert mindez jelentősen befolyásolja a mezőgazdaság teljesítményét.

Természetesen itt nem egy napról, hanem jóval hosszabb távról van szó. Szerencsére a gazdáknak nem volt okuk az idén panaszkodni az aszályra, és az öntözéssel sem kellett bajlódni. Ennek és a gondos munkájuknak köszönhetően az agrárium is hozzájárult a bruttó hazai termék bővüléséhez, amelynek mértéke a második negyedévben Magyarországon volt a legmagasabb az unióban. Ráadásként nyolcéves rekordot mutatott fel hazánk gazdaságának teljesítménye. A mezőgazdaság egyébként a magas bázis ellenére is jobban erősödött, mint azt várni lehetett. Fontos, hogy a többi termelő szektorban is növekedést lehetett mérni, így például az iparban és az építőiparban egyaránt. A bővülést támogatták a szolgáltatások területei is, a fogyasztás élénkülése a kereskedelmet, míg a turizmus a vendéglátást segítette.

 

A részletes statisztikai adatok azt mutatják, hogy a gazdaság növekedésének szerkezete egyre egészségesebb és kiegyensúlyozottabb. Nem beszélve arról, hogy stabilan három százalék alatt tartja a kormány a költségvetés hiányát. Mindez talán csak egy szempontból kedvezőtlen, a folyamatosan javuló mutatók ugyanis elveszik az ellenzéki pártoktól a muníciót. Egyre nehezebb valamiről azt mondani, hogy rossz, ha egyébként jó. Attól persze nem kell tartani, hogy ne tudják mégis azt mondani a fehérre, hogy az fekete. A gazdaság növekedését például úgy magyarázzák, hogy az az uniós pénzek lehívásának köszönhető, és amúgy is csak átmeneti a kiugróbb teljesítmény. Érdemes néhány mondatot szentelni mindkét állításnak. A közösségi források felhasználása valóban segítette a gyarapodást, de emiatt senkinek nem kell szégyellnie magát. Brüsszel ugyanis nem repülőgépről szórja a pénzeket. A támogatásokat fejlesztések, beruházások, programok megvalósítása után lehet lehívni, és mint azt látni lehetett, ez egyáltalán nem zökkenőmentes. Inkább örülni kellene annak, hogy gyorsítani tudtak ezen a folyamaton. Tán érdemes az ellenzéki alakulatok figyelmébe ajánlani, hogy a 2014–2020 közötti időszakban – a hazai önerővel együtt – mintegy 12 ezer milliárd forintot költhet hazánk fejlesztésekre. Így a következő években is egész nyugodtan támadhatják azzal a kormányt, hogy az uniós pénzek is bővítik a gazdaságot. Most nézzük a másik állítást.

Azt a Nemzetgazdasági Minisztérium is elismeri, hogy a növekedés üteme a második fél évben némileg lassulhat, mégpedig az előző évi magas bázis, valamint az orosz–ukrán válság hatásai miatt. A háborús konfliktus, illetve a kölcsönös szankciók rosszul érintik a fontosabb exportpartnereinket is. Ezt hazánk is megérzi. A kormány azért sem dőlhet elégedetten hátra, mert hosszabb távon biztosan tovább kell javítani a versenyképességünket, erre a Világgazdasági Fórum friss rangsora is felhívta a figyelmet. Mindezekkel együtt az elemzők úgy számolnak, hogy a magyar gazdaság növekedése az idén meghaladja a három százalékot. Ez pedig több, mint amennyit az év elején jósolni lehetett. Ha az ellenzéket ez elkeseríti, még mindig élhetnek a kijózanító jegesvödör használatával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.