Bársonyba csavart kés

De a kés csak kés marad. Ha azt írják a jelentésben, hogy „kihallgatási technikák”, az nem különbözik a lefogott gyanús személy agyba-főbe verésétől.

2014. 12. 10. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

De a kés csak kés marad. Ha azt írják a jelentésben, hogy „kihallgatási technikák”, az nem különbözik a lefogott gyanús személy agyba-főbe verésétől. A bűnlajstrom szerint a verőlegények alacsonyan képzett szakemberek, azaz igazi izomagyú nehézfiúk, s az említett technikák egyike-másika az őrizetes halálát is okozta. Szolzsenyicin a Gulág-szigetcsoportban nagyon részletesen leírja a különböző kihallgatási technikákat, amelyek egy része azt eredményezte, hogy a gyanúsított személy elhunyt, majd azt vezették be a naplóba, hogy hirtelen felszökött a vérnyomása, vagy eltitkolt cukorbetegsége miatt végződött ilyen szomorúan az eset. Igen ám, de az a könyv a hatvanas éveket megelőzően a Szovjetunióban történt szörnyűségekről regél, nem a XXI. század Amerikájáról. Moszkva akkoriban azt hirdette, hogy míg ő figyel az emberre, amely ugye a legfőbb érték, addig az Egyesült Államokban kizsákmányolják a munkásokat, és verik a feketéket. Utóbbi azért volt fontos eleme a szovjet propagandának, mert ez biztos nem volt igaz a Szovjetunióra, fekete bőrű lakosság híján.

2014 végén pedig az derül ki, hogy az Egyesült Államok tényleg alkalmaz kínvallatást, néha megölik a smasszerek a gyanúsítottat, akire semmit sem sikerült rábizonyítani, s a vizsgálat megállapítja, hogy a CIA brutalitása egyáltalán nem volt hatékony. Pontosabban arra volt kiváló, hogy az egész világon újabb fekete pontot véssenek az emberek Washington neve mellé. Jaj, hol van az a régi, szeptember 11-e előtti, kedves, dinamikus és befogadó Amerika? Mivé tette ez a közel másfél évtized az Egyesült Államokat? A republikánusok – akiket nem fenyeget az a veszély, hogy bíróság előtt feleljenek a jogállamhoz méltatlan vizsgálatok miatt – azt mondják, életeket mentettek a kihallgatásokkal. Erre hivatkozott George Bush is négy évvel ezelőtt, aki szerint megvédte Amerikát, s elnökként ez is volt a feladata. A felelősséget azonban nem lehet elvitatni, s akármennyire is az al-Kaida gyengítését hozzák fel saját védelmükre, ez egyszerű menekülőút. A CIA kínzásaiért az egész ország viseli a felelősséget, nem csak a névtelen kihallgatók, nem csak a politikusok. Az al-Kaida gyengítése pedig abban talán tetten érhető, hogy ma alig hallani az egykor rettegett terrorhálózatról, ám annál többet olyan szervezetekről, amelyek hajszálpontosan ugyanazokat az elveket vallják, mint Oszama bin Laden, a szellemszerű, nagy szakállú anti-Mikulás egykori csoportja, csak ma már amerikai zsoldban vannak, mégpedig a nemzetbiztonság érdekében. Mindent meg lehet magyarázni, főleg onnan felülről, hiszen a szavakkal kiválóan bánó tisztviselőkkel, jogászokkal és beszédírókkal állunk szemben. De semmi sem menti fel a felelősség alól a mindenkori amerikai kormányzatot, mert olyan irányba viszi az országot, ahová senkinek se szabadna mennie, vallástól, bőrszíntől, nemzettől függetlenül. Ha ugyanis Amerika, a szabadok hazája és a bátrak otthona hivatalos formában agyonverhet valakit vádemelés nélkül, s utólag meghamisíthatja a jelentést, akkor Afganisztántól a Zöld-foki Köztársaságig bárki megteheti ezt, kizárólag saját erkölcsi tartásán múlik, hogy megteszi-e.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.