A fejünk fölött

A vigyázó szemeket nem árt nyugat irányába vetni.

2015. 02. 26. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha pusztán azt nézzük, hogy a szabad kereskedelmi egyezmény az áruk, a szolgáltatások piacra jutásának javítását, a beruházások szabályozási akadályainak lebontását és a felek közötti együttműködés erősítését segíti majd elő, akkor valóban szépen csengő célokról beszélünk. Érdemes azonban a körvonalazódó tervek mélyére nézni. Igaz, ez nem egyszerű, hiszen a tárgyalások iratait harminc évre titkosították, ami a demokrácia csődje. Azért így is kiderült egy-két olyan elképzelés, amelyek döbbenetes következményeket sejtetnek.

Csúnya világot sejtet, ha a multinacionális vállalatok pellengérre állíthatják a kormányokat. A tervezett szabad kereskedelmi egyezmény leginkább vitatott passzusa pont ezt tenné lehetővé. Így az unióban befektető amerikai cégek beperelhetnék a tagállamok kormányait, ha azok – például a lakosság védelméért egészségügyi, fogyasztóvédelmi vagy környezetvédelmi céllal – olyan jogszabályokat hoznak, amelyek veszélyeztetik a nyereségüket. Természetesen adott esetben az európai társaságok is perelhetnék az Egyesült Államok kormányát, ám ez kevés vigaszt jelent.

A mamutvállalatok gőzerővel dolgozó lobbistái nem véletlenül kardoskodnak a „befektetővédelem” mellett, az ugyanis a félelmek szerint egyoldalúan a multinacionális vállalatokat védené, sértve a tagállamok függetlenségét. Megeshetne például, hogy a verespataki beruházó cég rákényszeríthetné Romániára a cianidos technológiájú aranybánya működésének engedélyezését. Fel lehet tenni azt a kérdést is: mi lesz azokkal a technológiákkal, amelyek a tengerentúlon legálisak, ám az unióban nem? Elég csak az amerikai állattenyésztésben gyakorolt hormonkezelésre gondolni, vagy éppen a génmódosított növények termesztésére. Mindez Európában is szabad utat kap a megállapodással? Ha Magyarország ragaszkodik a GMO-mentességhez, akkor választott bíróságok előtt kell védenie az érdekeit az amerikai óriáscégekkel szemben?

Mindezek rendkívül fontos kérdések, hiszen hatással vannak a mindennapi életünkre. Ezért jó, hogy tegnap vitanapot tartottak a magyar Országgyűlésben a tervezett egyezményről. Ott az is jól látható volt, hogy a pártok megosztottak a kérdésben. Az LMP és a Jobbik elutasítja a megállapodást, szerintük az egyezmény a „gyarmatosítás” utolsó lépcsőfokát jelenti. Tán az sem meglepő, hogy a DK teljes mellszélességgel kiállt az egyezmény mellett, míg a szocialisták kevésbé egyértelműen fogalmaztak. A kormánypárt inkább a megállapodás lehetséges előnyeit hangsúlyozta, és azt, hogy a kabinet csak a magyar érdekeknek megfelelő egyezményt támogat.

Ez mind szép és jó, ám nem ártana jóval többet beszélni a nyilvánosság előtt a világ legnagyobb szabad kereskedelmi övezetéről, amelynek, ha létrejön, Magyarország is része lesz. Inkább erről kellene konzultációt indítani, mint a hamvába holt internetadóról. Túl sok idő nincs, az Európai Unió és az Egyesült Államok az év végéig szeretné tető alá hozni a megállapodást, amelyet – legalábbis az ígéretek szerint – a nemzeti parlamenteknek jóvá kell hagyniuk. A kormánynak mindent meg kellene tennie, hogy a lakosság is tisztában legyen azzal,  adott esetben mit támogatnak a döntéshozók vagy mit utasítanak el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.