Atomházasság

Ha valaki nem cáfol és nem erősít meg, az szinte biztosan izraeli, a kérdés pedig az atombombára vonatkozik

2015. 03. 27. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánom az értesülést – hangzik el szinte naponta a világ valamely pontján egy izraeli tisztviselő szájából. Ha valaki nem cáfol és nem erősít meg, az szinte biztosan izraeli, a kérdés pedig az atombombára vonatkozik. Van-e Izraelnek atombombája? Van. Könyv is született a témáról, a Legrosszabbul őrzött titok címmel. Ezt a rendkívül rosszul őrzött titkot pedig most az amerikaiak felfedték. Fontos lélektani pillanatban.

Mire jó az atombomba? Nem arra, hogy ledobják, és iszonyú pusztítást érjenek el vele. Az atombomba a gyakorlatban nagyjából felhasználhatatlan, elrettentő erőként azonban felbecsülhetetlen a hatása. Az atombomba így a védelmi rendszer része, nagyon hatékony eleme, mert egy atomhatalmat egy másik ország óvatosan kezel, mert tart attól, hogy a másik beindítja a rakétákat. Az atombomba politikai érv Hirosima óta. Aki megmutatja a sajtónak, az másolatokat mutat, a valódi fegyverek egy titkos helyen hevernek, vagyis lényegében az se fontos, valóban bevethetők-e. A lényeg inkább az, hogy mindenki elhiggye, hogy szükség esetén indulnak a rakéták, és emelkedik a gombafelhő.

Izrael azonban másképp okoskodik. Szerinte többet ér el azzal, ha a bomba létezéséről nem számol be, de hagyja, hogy azt higgye a nagyvilág, hogy van neki. Nem engedi be a nemzetközi megfigyelőket a kutatóintézeteibe, a dimonai létesítménybe, de tesz róla, hogy mindenki sejtse, jobb félni attól a sivatagi központtól. A visszaemlékezések szerint eddig egyetlen alkalommal merült fel, hogy a fegyvert használnák is végső esetben, az 1973-as arab–izraeli háború idején, de Golda Meir miniszterelnök végül elvetette az ötletet, bízva a hagyományos hadviselésben és megtartva a nukleáris ütőerő elrettentő imázsát. Az országok nem feltétlenül erősek, de mindent megtesznek azért, hogy erősnek tűnjenek.

Izrael nagyon erősnek tűnik. Az amerikaiak a most a titkosítás alól kivett dokumentumban ezt el is ismerik, részletesen leírva az atombombáig vezető izraeli utat. A jelentés nyilvánosságra hozatala sokkal súlyosabb döntés, mint az elsőre tűnik. Az említett Golda Meir az akkori amerikai elnökkel, Richard Nixonnal állapodott meg a titokzatosság fenntartásáról, ami megfelelt az Egyesült Államok érdekeinek is. Az Obama-kormány azonban úgy látta, ez a mostani pillanat lesz a legmegfelelőbb arra, hogy a rosszul őrzött titkot közkinccsé tegye. Egy hét múlva lejár az Iránnal való megállapodás főbb vonalainak felvázolására szabott határidő, Amerika pedig – úgy tűnik – ezt a mostani lehetőséget nem akarja kihagyni. Teljesen nyilvánvaló, hogy Izrael nem választ magának más szövetségest, a bivalyerős, de nagyon kicsi országnak nagyon korlátozottak a lehetőségei. Amerika viszont megnyerheti magának Iránt, amely nem lesz ugyan szívélyes barát, de nem lesz halálos ellenség. Obama tervei szerint Netanjahu lenyeli ezt a gigászinak tűnő békát.

Ez egyáltalán nem személyes ellentét az amerikai elnök és az izraeli miniszterelnök között, egyszerűen ez a logikus lépés. A várva várt és közelinek tetsző megállapodás Irán és a hat nagyhatalom között nyilván számos dühös vezércikket szül majd Izraelben és Amerikában, mérges politikusok csapkodják majd a padokat, és csattannak a telefonkagylók, de a két ország nem engedi el egymás kezét senki kedvéért. Ez amolyan öröknek tűnő érdekházasság, amelyben a sajtó előtt csak a viták végeredményét, a békés és stabil kapcsolatot mutatják be. Lehet, hogy a hangulat nem valami rózsás most otthon, de egyik fél sem hagyná veszni a házat, a kocsit, a nyaralót. Amerika pedig úgy érzi, Irán megér egy hét ajtócsapkodást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.