Agyi szegregáció

Döntött a Kúria a Huszár-telepi iskolában tanuló cigány gyerekek sorsáról.

Velkei Tamás
2015. 04. 23. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Soros György által támogatott civil szervezet annak dacára kardoskodott igaza mellett, hogy a nyíregyházi Huszár-telepen lényegében csak romák élnek. Akiknek ideális az iskola közelsége, hálásak az egyháznak azért, hogy nem kell gyermekeiket a város másik végébe buszoztatniuk, több ezer forintért buszbérletet vásárolniuk. Ott, ahol nehezen jön össze a mindennapi kenyérre való, ez szempont. Húsba vágó. Nem véletlen, hogy a telepen élők közül kétszázan írták alá azt a petíciót, amely az iskola fennmaradásáért született.

Az iskola nem csupán tanintézmény, a kultúra, egy elkövetkező jobb világ letéteményese. Emeli a környék nívóját. S ezt nem mi mondjuk, maguk az ott élő cigányok. Akik nem mellesleg elégedettek az oktatás színvonalával – egyébként azt a felperes alapítvány sem kifogásolta soha –, boldogok, hogy gyermekeik kis létszámú osztályokban tanulhatnak, egész nap biztonságban tudják őket, naponta többször étkezhetnek, figyelem és szeretet veszi körül a kicsiket, zenélni tanulhatnak, otthoni gyakorlásra hangszert kapnak, szakkörökön vehetnek részt.

S ha ehhez még hozzátesszük, hogy a Huszárvárra keresztelt épületben nemcsak a Sója Miklós iskola található, hanem a városi cigány kisebbségi önkormányzat, a családsegítő, a gyermekjóléti központ irodája, megállapítható: igazi szociális, kulturális központ áll a nyomorúság szívében.

Mindezek dacára hajtogatta megrögzötten a CFCF, hogy a Huszár-telepen elkülönítik a roma gyerekeket. Figyelmen kívül hagyva, hogy a görög katolikusok szívesen látnak iskolájukban nem cigány gyerekeket is, továbbá hogy a Huszár-telepen élő szülők, ha akarnák, beírathatnák gyermekeiket a város valamely másik tanintézményébe is. De a jogvédők számára érthetetlenül nem íratják a megátalkodottak, nincsenek szegények tisztában azzal, mi jó nekik. A helyi romák csak csöndesen kézen fogják gyermekeiket, s továbbra is a Huszárvárba viszik őket reggelről reggelre. Félreértés ne essék: mi is a jogtalan elkülönítés, az elvtelen hátrányos megkülönböztetés, a megbélyegzés, a bőrszín vagy vallási hovatartozás miatti diszkrimináció ellen harcolunk a magunk eszközeivel. De felemeljük szavunkat az értelmetlen, a szabad döntés képességével megáldott emberekre erőszakolt ötletek ellen is.

Márpedig ez az eset éppen ilyen: saját magunk tapasztaltuk, hogy a gyermekek jól érzik magukat a tanintézetben, szeretnek oda járni, kinyíltak, jobban teljesítenek, mint korábban, barátaik lettek, rajonganak tanáraikért és az egyház ott szolgálatot teljesítő lelkészeiért. És ha a gyerekek ragaszkodnak az iskolához, igénylik a szeretetet, amit ott kapnak, akkor senkinek nincs joga elvenni tőlük. Még a jogvédőknek sem. Az első- és másodfokú bírói döntés után a kicsik vigasztalhatatlanul sírtak, miközben szüleik értetlenül kérdezgették a tanári kart és az egyházi vezetőket, hogyan tovább. De kit érdekelt ez az alapítvány munkatársai közül?

„Nem tudtam, hogy ennyire rafináltnak kell lenni, ha az ember jót akar” – mondta a közelmúltban Kocsis Fülöp, a fenntartó görög katolikus egyház érseke, s hozzátette: hisz abban, hogy idővel megmutatkozik, igazuk van. Egy boldog jövőben az egykor náluk tanulók felnőttként odaállnak melléjük, és tanúsítják, mennyire sokat segített nekik hajdan az iskola. Az lesz a csattanós válasz a jogvédők vádjaira!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.