Büntetés

Szögezzük le, a halálbüntetésről lehet elméleti vitát folytatni. Ám érdemes-e ezt politikai kérdéssé tenni?

Pápay György
2015. 04. 29. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan erkölcsi dilemma, amely megosztja a közvéleményt, hívőket és nem hívőket egyaránt, hiszen míg az Egyesült Államokban – legalábbis annak egyes tagállamaiban – bevett gyakorlat, addig a jóval szekulárisabb Európában már régen lekerült az asztalról. Hogy aztán a mondásban szereplő csizmához hasonlóan időről időre visszakerüljön oda.

Az utóbbiban pedig kiemelt szerepet játszik a politika. Vajon lehet-e politikai vitát folytatni a halálbüntetésről? Érdemes-e egyáltalán politikai kérdéssé tenni? Miután a miniszterelnök pécsi látogatása során újra bedobta a köztudatba ezt a fajsúlyos témát, Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője sietett leszögezni, hogy a halálbüntetésről folytatott vita legitim, mivel Magyarországon csak az Alkotmánybíróság döntött erről, és senki sem kérdezte meg az embereket. Könnyű lenne lecsapni a magas labdát, hogy ha a nép közvetlenül nem is, a parlament azért – beleértve Rogán Antalt – 2004-ben csak megszavazta a római egyezmény kiegészítő jegyzőkönyvét, amely a szóban forgó büntetési forma „minden körülmények között történő” eltörléséről rendelkezik. Itt voltaképpen le is zárhatnánk a gondolatmenetet azzal, hogy innentől kezdve – legalábbis amíg az Európai Unió tagjai kívánunk maradni – a halálbüntetésről kizárólag elméleti vitát lehet folytatni.

De mégis kikívánkozik az emberből a kérdés: vajon miért éppen most játszotta ki (újra) ezt a kártyát a kormánypárt? A felfoghatatlanul borzalmas, egy ártatlan fiatal lány halálával végződő kaposvári bűntett önmagában nem ad magyarázatot erre. Miközben megértem azt a szülőt, barátot, aki ebben a helyzetben drákói szigorért kiált – melyikünk tenne másként? –, a politikumnak éppen a tragédiára tekintettel illene némi visszafogottságot tanúsítania. Különösen amikor ennyire magától értetődően kínálkozik az a politikai olvasat, amely szerint a Fidesznek egyetlen célja van ezzel: hogy jobbról előzze az utóbbi időben a rovására megerősödött Jobbikot.

Ha valóban ez a szándék, egy olyan küzdelemről van szó, amelyet nem lehet megnyerni. A Fidesz soha nem fog keményebbnek tűnni a kormányzati felelősség által nem korlátozott Jobbiknál, különösen mivel ebben az ügyben – objektív, főként nemzetközi jogi akadályok miatt – egyszerűen nem arathat sikert (persze ez esetben lehet majd az EU-ra mutogatni). Ahogy a februárban jegelt, majd pár napja újramelegített bevándorlásügyi konzultáció, úgy a halálbüntetés vitája is kizárólag árnyékbokszolásra alkalmas. Míg a kormány mindkét esetben sokat tehet a prevencióért (szigorúbb határőrizettel, hatékonyabb bűnmegelőzéssel), addig a probléma erkölcsi oldalát nem lehet csak úgy (nép)szavazásra bocsátani. Ezt persze a Fidesz is tudja, amely sokat kockáztat ezzel a stratégiával; többek között azokat a korábbi mérsékelt szavazóit, akik ma a bizonytalanok táborát gyarapítják, és akiket talán egyedül a Jobbik erősödése lett volna képes visszafordítani hozzá.

A csatazajban ráadásul könnyen elsikkad a lényeg: az, hogy meghalt egy fiatal lány. Feltételezett gyilkosa már rendőrkézen van, így nem tehetünk mást, mint hogy bízunk a szigorú és igazságos ítéletben. Van, aki csak a világi, és van, aki egy annál magasabb bíróságtól várja ezt. Élet és halál ügyében egyelőre csak az utóbbi dönthet. És ez talán nincs is rosszul így.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.