Jó hírek rovata

Az Alkotmánybíróság hétfői döntését sorra üdvözölték az ellenzéki pártok, s mellettük természetesen a zöldszervezetek.

Erdősi Csaba
2015. 06. 01. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Röviden összefoglalva arról van szó, hogy az Országgyűlés második nekifutásra bő egy hónapja egyebek mellett elfogadott egy olyan módosítást, amely a Nemzeti Földalapkezelő tulajdonosi joggyakorlása alá helyezte volna a nemzeti parkok által kezelt állami földeket. A passzus azért került kétszer a törvényhozók elé, mert elsőre elbukott a határozathozatalkor. A döntéshez ugyanis az alaptörvény szerint kétharmados többségre lett volna szükség, csakhogy az odalett a veszprémi és tapolcai időközi választáson, az ellenzék pedig hallani sem akart arról, hogy szavazataival kisegítse a létszámhiányos állapotba került kormánypárti frakciókat. Ráadásul egy belső ellenzője is akadt az ügynek: a fideszes Bencsik János szintén nemmel szavazott, meg is ígértek neki egy kiadós pénzbüntetést, amit aztán nem kapott meg. Ezután némi kétes jogi csűrés-csavarás következett, hogy kétharmad helyett legyen elég a sima feles többség – ami a környezetvédő szervezetek és a nemzeti parkok ellenzése dacára végül össze is jött.

Áder János köztársasági elnök ugyanakkor nem hirdette ki a törvényt, helyette normakontrollt kért az AB-től. De nemcsak a furcsa jogalkotási manővert vélte aggályosnak a mostanában egyre markánsabb „zöldként” megnyilvánuló elnök, hanem úgy érezte, a környezetvédelem ügyét is hátrányosan érintik a változtatások. Az alkotmánybírák pedig megerősítették, hogy igaza van, kifogásai megalapozottak. Ennélfogva kimondták, hogy alkotmányellenes a kétharmados többséget igénylő részeket feles többséggel elfogadni, és megerősítették, hogy a védettséget élvező területek kezelésekor nem a gazdasági, hanem a környezetvédelmi elvek az irányadók. Mint írják, a szervezetrendszert természetesen meg lehet változtatni, de nem úgy, hogy azzal csökkenjen a természetvédelem követelményeinek már elért jogszabályi szintje. Mindezek miatt a törvény a jelenlegi formájában nem léphet hatályba.

S hogy ez miért jó hír? Egyrészt mert bebizonyosodott, szerencsére nem igaz, hogy a kormány „elfoglalta” az Alkotmánybíróságot (is). Másrészt remek apropót teremt arra, hogy a lehető leggyorsabban kiderüljön, mit értett azon Orbán Viktor miniszterelnök az elmúlt öt évet értékelő beszédében a minap, hogy az elkövetkező évek kormányzásában az eddigi erő helyett a kulcsszó az odafigyelés lesz. Odafigyelés az emberekre, a mindennapi életre.

Az AB döntését sorra üdvözölték az ellenzéki pártok, s mellettük természetesen a zöldszervezetek. Utóbbiak soraiban gyanúnk szerint számos olyan ember lehet, akikre nagyon is ráfér az odafigyelés, hiszen alig-alig ér el a szavuk a törvényhozás felsőbb régióiba. Jelen helyzetben persze a kormánynak nincs törvényalkotási kényszere, az alkotmánybírák ezt nem írták elő, úgyhogy akár minden maradhat a régiben – a törvényt meg úgy általában az ügyekhez való általános politikai hozzáállást tekintve is. De ha a döntéshozók mégis úgy érzik, fontos a magyar földvagyont a jelenleginél jobb keretek között kezelni és megőrizni az utókor számára, hát itt az alkalom, hogy bevonják a munkába azokat, akik szintén ezt szeretnék.

Bencsiktől meg igazán elnézést kérhetnének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.