Görög jó fiú Brüsszelben

Ez Ciprasz egyszemélyes győzelme! – harsoghatnánk, ha nem lenne szinte biztos, hogy semmi sem fog változni.

Balogh Roland
2015. 09. 21. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Las Vegasban is elismerően csettintettek volna Alexisz Ciprasz merészsége láttán, aki tizenkilencre lapot húzott, és bejött neki. A volt görög kormányfő így arcvesztés nélkül, sőt, bizonyos szempontból megerősödve került ki az elmúlt hónapok megpróbáltatásaiból. A Sziriza ugyanis úgy nyerte meg immár a második előre hozott választást az idén, hogy a hangadó szélsőbalos frakciója távozott, ám a parlamenti mandátumok száma nagyjából megmaradt. (Az év elején 149, most 145 helyet szereztek.) Noha Ciprasz és pártja az abszolút többséget most sem tudta elérni, régi-új szövetségesével már együtt ünnepelt vasárnap éjjel a pódiumon, jelezve, Görögországban minden megy tovább a „megszokott” kerékvágásban.

A Sziriza koalíciós partnere most is a nacionalista Független Görögök (Anel) lesz, és nem a szociáldemokrata Paszok, ahogy szinte mindenki várta a választások előtt. Ez pedig – Martin Schulz értetlenkedése ide vagy oda – ismét remek húzás a politikai fenegyerek Ciprasz részéről. Mert ugyan új Paszokot, azaz egy új balközép néppártot épít a mindössze 41 éves görög politikus, ám mindezt presztízsveszteség nélkül teszi. Hiába ugyanis az onnan átszivárgó tagság, senki nem vádolhatja azzal, hogy lepaktált volna a vasárnap vesztes jobbközép Új Demokrácia mellett ugyancsak a görög válság egyik fő felelősének kikiáltott, egykor szebb napokat is megélt szociáldemokratákkal. Akiket nem mellesleg éveken át maga a miniszterelnöki tisztséget ismét elfoglaló Ciprasz is sokat támadott, kritizált s még többet vádolt korrupcióval, dinasztiaépítéssel és a görögök elárulásával.

Ez tehát Ciprasz egyszemélyes győzelme! – harsoghatnánk, ha nem lenne szinte biztos, hogy semmi sem fog változni Görögországban. Mert ugyan politikailag, személy szerint jól jött ki az ütközetből, ám hogy legnagyobb ellenlábasát, a szakadár szirizásokat vezető, a parlamentbe azonban be nem jutó Panajotisz Lafazanisz volt energiaügyi minisztert idézzem, a háborút még korántsem nyerte meg. Emlékezhetünk, a Sziriza júliusban népszavazáson kérdezte meg a lakosságot, szeretnék-e, ha másképp kezelnék a válságot, és amikor a választók azt mondták: nem kérnek a nemzetközi hitelezői diktátumokból, akkor aláírták a harmadik, ezúttal 86 milliárd eurós mentőcsomagot. Erre pedig még a sokat megélt, ám Ciprasszal szemben kritikus szirizások is annyit tudtak mondani: „Ugyanaz az ócska lemez!”

Ha pedig csak a Magyarországot is komolyan érintő migránshelyzetet nézzük, a vasárnapi választások után egyértelmű, hogy jottányit sem változik meg a görög kormány hozzáállása a dolgokhoz. Sőt, minden bizonnyal maradnak a nézetkülönbségek a koalíciós partnerrel is. Míg ugyanis az Anel kemény hangú vezére – aki ugyanúgy Ciprasz belső ellenzékeként viselkedhet otthon ezután is, miközben a miniszterelnök eljátszhatja a jó fiút Brüsszelben – regisztrálná és táborokba gyűjtené a menekülteket, addig a Sziriza korábban felszámolta a táborokat, mert az a véleményük, hogy a migránsokat nem lehet bezárni, engedni kell a szabad mozgásukat.

Az, hogy Cipraszt mennyire nem érdekli a bevándorlás problematikája, mi sem jelzi jobban, mint hogy újraválasztása után a legfontosabb kérdésnek a görög adósságállomány jóváírását tartja. Alig esik szó a bevándorlókról. Persze érthető, a gazdasági válság nem tűnt el Görögországban, azzal tehát tényleg foglalkozni kell, ugyanakkor a kérdés teljes figyelmen kívül hagyása nem feltétlenül jó üzenet a Balkánnak, illetve a schengeni határral bíró uniós partnereknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.