Kérdések Hende után

Hosszú vergődés ért véget hétfőn, amikor a kormányzat szűkszavú közleményben tudatta: Hende Csaba lemondott posztjáról.

Zord Gábor László
2015. 09. 08. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú vergődés ért véget hétfőn, amikor a kormányzat szűkszavú közleményben tudatta: Hende Csaba honvédelmi miniszter lemondott posztjáról, a miniszterelnök pedig elfogadta azt. A lépés kapcsán sokan írtak és beszéltek meglepetésről kormányzati és pártbéli forrásokra hivatkozva, s miként a közlemény szövegezői is, igyekeztek egyetlen súlyos okot, mindenekelőtt a migránsellenes kerítés építésének elhúzódását sejtetni magyarázatul. Ami nem csoda, hiszen a mindent elborító menekültügy most a legkézenfekvőbb és legkönnyebben kommunikálható indok minden egyes negatív történésre. Miért ne tartozhatna bele ebbe egy miniszter távozása is? Pontosan így járt el Kósa Lajos, az Országgyűlés hon- és rendvédelmi bizottságának elnöke is, amikor közvetlenül megerősítette ezt a verziót. A valóság azonban minden jel szerint összetettebb.

A nem is olyan szűken vett honvédelmi közösségben ugyanis inkább „halmozódásról” és „utolsó cseppről” beszélnek. Itt bő két éve inkább csak az a kérdés, mikor kerít sort Orbán Viktor a tárcavezető menesztésére. E szemszögből nézve ennek az időszaknak minden egyes perce ajándék volt Hende számára, amit az is igazol, hogy a honvédelmi kormányzáson belül a hangsúly milyen mértékben tevődött át a tartalmi-szakmai munkáról a sokszor kifejezetten hatalommentő kommunikációra. A vég közelségét a honvédség repülő erőinek május–júniusi balesetsorozata jelezte, melyben két pilóta szenvedett súlyos sérülést, aprócska légierőnk elvesztette harci gépeinek egyhetedét, és legalább huszon-egynéhány milliárd forint kár érte az országot. Emlékezetes: a miniszter és stábja mereven elhatárolódott a kudarctól, napokig nem szólalt meg az ügyben, s csak akkor lépett fel teljes odaadással, amikor (a persze teljes mértékben kiérdemelt) kitüntetéseket kellett átadni a hős pilótáknak.

Az említett „halmozódásra” tekintettel azonban óvakodni kell attól, hogy egyetlen indoknál leragadjunk, bármilyen súlyosnak tűnjön is az. Mint például az a bizonyos „utolsó csepp” a nemzetbiztonsági kabinet hétfői ülésén. A 2010 utáni két év pozitív lépéseit követően (például a kiszervezések felszámolása a HM-ben, ha mégoly tökéletlenül is, de a tartalékos rendszer működőképessé tétele) ugyanis szakmai, magánéleti és diplomáciai csontvázak is halmozódtak a miniszter szekrényében. A részletek legtöbbször homályosak, de ezek voltak azok, melyek először a 2014-es választást megelőző, majd a választás utáni, végül pedig a legkésőbb 2016-os leváltását miniszterelnöki napirendre segítették, ott is tartották. Egyre erőteljesebbé vált az a vélemény, hogy a védelmi büdzsé jelentős emelkedésével jövőre meginduló nagyobb értékű beszerzések levezénylését már nem szabad Hendére hagyni.

Csalódni fog azonban az, aki azt gondolja, hogy a miniszter távozásával karrierje véget ér. A „kirúgási indokok” heves kutatása közben ugyanis nem kap kellő hangsúlyt az az állítólagos mozzanat, miszerint a végső lépést maga Hende tette, azaz mondott le, nem hangzott el erre való felszólítás. Ez már csak azért sem mindegy a jövőre nézve, mert a politikusnak eddig többször megvédett egyéni parlamenti mandátuma van, főként amerikai irányú kapcsolatépítése révén pedig a nemzetközi szerepvállalás sem elvetendő jövőkép számára az atlanti holdudvarban.

Az exminiszter úgy folytatja, ahogy tudja, ahogy sikerül neki, ahogy abban őt segítik, illetve ahogy azt a magyar demokrácia hagyja neki. Az bizonyos azonban, hogy a közvélemény jogos kíváncsiságát csillapítani kell távozásának összes okával kapcsolatban, és végképp nem lehet azt félresöpörni „nem akarok beszélni róla” típusú nyilatkozatokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.