Lezáruló határok

Európának a probléma komolysága ellenére nem a menekültkérdés, hanem saját belső megosztottsága a fő gondja.

Stier Gábor
2015. 09. 14. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Berlin is besokallt. Az eddig a háború elől menekülő, s jobb élet reményében Európába áramló tömeggel szemben végtelenül megértő németek is bevezették az ellenőrzést a bajor–osztrák határon. A térségbe vagy két tucat készenléti rendőrszázadot vezényeltek, a levegőben helikopterek köröznek. Ezt teszi Ausztria, amely már katonákat is vezényelt a keleti határra, s ezt fontolgatja Szlovákia, valamint Lengyelország is. A megértőbb és szalonképesebb magyarázatok szerint ezek az intézkedések csupán azt szolgálják, hogy a migránsok befogadása rendezetté váljon, miközben egyre erősödnek azok a hangok, amelyek szerint közülük sokan nem is valódi menekültek. Vannak, akik nem is leplezik, hogy nem kérnek a migránsokból, mint Magyarország, míg mások, például Ausztria a politikai korrektségbe belebonyolódva álszent módon azzal indokolják a hadsereg kivezénylését, hogy a katonák csupán segítenek a menekülteknek. Egy szó, mint száz, egyre nagyobb a káosz, és mind hisztérikusabb a hangulat.

Európa valójában csak most szembesül a problémával és annak a nagyságával, s első kétségbeesésében bezárkózik. Kiderült, hogy a dublini szerződés felett eljárt az idő, a schengeni rendszer omladozik, az uniós tagországok pedig egymásra mutogatnak. Ez utóbbira szomorú, ám annál látványosabb példa, ahogy az osztrák kancellár beszél a magyar miniszterelnökről. Két szomszédos, a válságban ugyancsak érintett ország ahelyett, hogy egyeztetne és a megoldást keresné, sárdobálással foglalkozik.

A mostani népvándorlás eleve megosztja már egy-egy országon belül is a politikai erőket. Jó példa erre a nyitottságát folyamatosan hangoztató Németország, ahol nemcsak a koalíció két fő ereje, de a kormányzó kereszténydemokrata szövetség két pártja sem ért egyet ebben a kérdésben. Míg az egyik oldal démonizálja a menekültkérdést kétségkívül hátborzongató retorikával előadó Orbán Viktort, addig a bajor miniszterelnök a megoldás közös keresésére egyenesen Münchenbe hívja magyar kollégáját. De a magyar kormánnyal szemben kimondottan ellenséges német sajtóban is megjelennek már az olyan hangok, amelyek szerint Orbánnak akár igaza is lehet. Ugyanígy, miközben a már említett Werner Faymann osztrák kancellár felelőtlennek nevezi Orbánt, addig az éppen e válságon erősödő, mellesleg korábban éppen a magyar munkavállalók hazaküldésével kampányoló szélsőjobboldali ellenzéke piedesztálra emeli a magyar kormányfőt. Hatványozott a megosztottság a nemzetek között, s az Európai Unió tagországai közül valójában csak Németország, Ausztria és Svédország áll ki legalább szavakban a menedékhez fűződő jog mellett. Közben persze ugyanúgy zárja be a kapukat – csak éppen mosolyogva.

Európának azonban a probléma komolysága ellenére sem a menekültkérdés, hanem saját belső megosztottsága a fő gondja. Valójában ezzel a politikai válsággal szembesülhetünk nap mint nap, s az egység mind fájdalmasabb hiánya akadályozza a migránsok helyzetének rendezését is. Nincsenek víziók, hiányzik a kompromisszumok keresése, ehelyett előtüremkedik az önzés, a pártszempontok és a nemzeti érdekek ütközése. Ezért nem foglalkozott eddig szinte senki érdemben ezzel a problémával. Külön-utas megoldások mellett szép vagy kevésbé szép szólamokat hallhattunk, kioktatást, és vádaskodást. Folyt az egymásra mutogatás, a kérdés elodázása, miközben már égett a ház. Itt az ideje hát munkához látni, a valódi kérdésekkel, az unió határainak védelmével, a valódi menekültek befogadásának megszervezésével és ami a legnehezebb, a probléma gyökereinek kezelésével foglalkozni. Amíg még nem késő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.