Nokot a haveroknak?

Békén hagyja-e a lakáskasszákat a kormány, vagy a barátok helyzetbe hozásáért ellehetetleníti őket?

Hajdú Péter
2016. 03. 20. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Teljessé vált az otthonteremtési rendszer a nemzeti otthonteremtési közösségekkel (nok) – kampányol a kormány. S első pillantásra úgy tűnik, a kiugróan magas állami támogatás tömegeket ösztönöz majd a csatlakozásra. Az ördög azonban a részletekben van. Illetve nincs, mert az alig egy nap alatt törvénnyé vált elképzelés sok részletet a végrehajtási rendeletre hagy, illetve a közösségeket létrehozó vállalkozásokra bíz. Ez utóbbi önmagában is gyanús. De még inkább, ha figyelembe vesszük, hogy a törvény-előkészítési bizottságban Répássy Róbert fideszes képviselő azzal igyekezett a fogyasztói csoportok miatti ellenzéki aggodalmakat lecsitítani, hogy a szigorú törvényi szabályozás csak erkölcsileg elfogadható személyek számára engedi nokok létrehozását. Ehhez képest a jogszabály szerint azon cégek hozhatnak létre nokot, amelyek a fogyasztói közösségekről adatokat szolgáltattak az utóbbi két évben, és legalább ezer lakást értékesítettek ily módon. E feltételnek pedig csak a Nyéki Zoltán érdekeltségébe tartozó két vállalkozás felel meg. Az egyiket, a Poligrupót 2006-ban tízmilliós bírsággal sújtották, mert fogyasztói csoportjával megtévesztette annak tagjait. A Carionnál pedig a kormányközeli Századvég Alapítvány bérelt egy egész emeletet korábban.

Az ellenzéki vádak szerint az új jogszabállyal a kormánypártok törvényesítették a betiltott fogyasztói csoportokat: második Quaestor-botrányt emlegetnek, mert semmi nem védi a nokba fektetett milliókat. Pilótajátékról beszélnek, amelynek kárvallottjai a „keményen dolgozó kisemberek” lesznek. Az új rendszer haszonélvezői pedig a kormányközeli pénzemberek. Egyik csoportjuk szervezőként busás hasznot rakhat zsebre, hisz a működés fejében tisztes hasznot kapnak, s a befizetések három százalékából félretett tartalék fel nem használt része sem jut vissza a tagokhoz, hanem az ő hasznukat gyarapítja. A másik oldalon pedig az elsők között nyerik meg licitálással a lakásvásárláshoz szükséges összeget, azaz a kisemberek pénzéből finanszírozzák lakásvásárlásukat.

A vádlók más csoportja úgy véli, az építőipar föllendítése, a növekedés gyorsítása csak járulékos haszon. Az igazi cél az, hogy a Kopaszi-gáton lakóparkot tervező, Fidesz-közeli Garancsi István s a gazdaságnak lassan szinte minden szektorában érdekelt egykori felcsúti gázszerelő, Mészáros Lőrinc és más hasonszőrűek lakásépítésbe vágva mind hamarabb értékesíteni tudják azokat, busás állami támogatást bezsebelve. E vélekedést erősíti az is, hogy a januárban újjáalkotott családi otthonteremtési kedvezmény (csok) is leginkább az újlakás-vásárlásokat ösztönzi. Nem újdonság ez, hisz már az egykulcsos személyi jövedelemadóval is a tehetősebbek jártak jól: az adómentes minimálbér adókötelessé vált, miközben a havonta vagyonnyi jövedelmet zsebre rakók terhei drasztikusan csökkentek. Legutóbb pedig saját bérplafon-rendelkezését sutba vágva a kiemeltnek minősített állami cégek vezetőinek bérét emelte a kormány havi ötmillió forintra. De a letelepedésikötvény-üzleten is jó páran meggazdagodtak, hisz a korábban a Rogán Antal vezette gazdasági bizottság által kiválasztott értékesítő cégek – amelyek vezetőitől személyes szálak vezetnek Rogánhoz és Habony Árpádhoz – 80-100 milliárd forintot kasszírozhattak, ami akár az államé is lehetett volna.

Végül az is kérdés, hogy amint ígéri, békén hagyja-e a 3500-4000 milliárd forintnyi szerződéses összeggel működő lakáskasszákat a kormány, vagy a barátok helyzetbe hozása érdekében ellehetetleníti működésüket. Mert kétségtelenül csábító összegről van szó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.