Ostrom alatt

Ideje nagyon sok mindent újragondolni Európában.

Lukács Csaba
2016. 03. 22. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lehet, nem szabad mással kezdeni ezt az írást, mint a gyász és az együttérzés kifejezésével a tegnapi, brüsszeli terrortámadás áldozatai kapcsán. A Magyar Nemzet keresztény-polgári lapként együtt érez a gyászolókkal, és minden eszközzel elítéli az erőszakot. Amikor ezeket a sorokat írom, már 31 halálos áldozatról és több mint 200 sebesültről tudnak a hírügynökségek – a reptéri két robbantásban 11-en, a Maalbeek metrómegállónál történt detonációban 20-an vesztek oda. Két magyar sebesültről is tudunk (egyikük a brüsszeli magyar képviseleten dolgozik), nekik, és velük együtt természetesen az összes sebesültnek mielőbbi felépülést kívánunk.

Nem tudom kiverni a fejemből a gondolatot, hogy a tegnapi támadás üzenet azok részéről, akik a káoszban érdekeltek: egyet-kettőt elfoghattok közülünk, de mindig lesz valaki, aki a helyükre lép. Gondoljunk csak bele: Salah Abdeslamot a fél világ kereste, mégis négy hónapon keresztül tudott bujkálni családtagjai és barátai segítségével. Nem maradt egyedül, nem közösítették ki őt (sem) a 130 áldozattal járó párizsi terrortámadás után, nem súgták be, inkább segítettek neki elbújni.

Üzenet az is, hogy alig több mint négy hónappal Párizs után mindezt meg lehetett tenni abban a városban, ahol az EU és a NATO központja működik – ráadásul a Maalbeek metrómegálló alig egy sarokra van az Európai Parlamenttől. Ne feledjük azt sem, mennyi robbantás volt mostanában a törökországi nagyvárosokban – Isztambul és Ankara ugyan messze van Nyugat-Európától, de hiba lenne azzal intézni el az ottani merényleteket, hogy az az ő problémájuk. Mi, magyarok sem vagyunk védettek vagy érinthetetlenek – tegnap délelőtt nagyon sokunknak az volt az első gondolata, vajon hogy vannak a Brüsszelben élő ismerőseink-barátaink? Ugyan Budapesten jóval kisebb az esély az efféle terrortámadásra, a kockázat nem kizárható – az őrültek logikáját nehéz követni. És persze mi magunk is utazunk, használjuk a nagyvárosok repülőtereit, és a globalizációnak köszönhetően immár szinte mindenhol élnek magyarok.

Ideje nagyon sok mindent újragondolni Európában. Az elmúlt egy-két évben megkérdőjelezhetetlennek hitt elvek, ideológiák, tabuk dőltek meg, és ha nem vonjuk le gyorsan a tanulságokat, és nem lesz megfelelő válaszunk a kialakult helyzetre, végzetesen elkéshetünk. Szép és nemes eszme a virágozzék minden virág, de arra nem ad megfelelő választ: mi történik akkor, ha az egyiknek az a megváltozhatatlan célja, hogy mihamarabb elpusztuljon a másik. És beszélhetünk-e közös virágoskertről ott, ahol – immár egyre nyilvánvalóbb módon – párhuzamos, egymástól teljesen függetlenül működő társadalmak alakultak ki?

Elgondolkodtató a párizsi merénylő, Abdeslam ügyvédjének hozzáállása is: a belga jogász védett már pedofilt, sorozatgyilkost, terroristát, sőt szélsőséges muszlim hittérítőt is, aki fegyvereseket toborzott Szíriába, de állítása szerint szélsőjobboldalit sosem védene. Érdekes logika ez, nyilván a szélsőjobb Európa legfontosabb problémája, nem a terrorizmus vagy a vele meglehetősen szorosan összefüggő migráció – utóbbi nélkül ugyanis aligha jöhetett volna létre egy dzsihadista negyed a belga főváros kellős közepén. Az ügyvéd nyilatkozataiban „bűntudat-komplexussal” vádolta meg a belgákat – kíváncsi vagyok, a tegnapi események hatására újragondolja-e a véleményét.

Immár mindenki számára nyilvánvaló kellene, hogy legyen, hogy háború van. Az a biztonságos Európa, amit érdemes volt szeretni, nem létezik többé. November 13., Párizs, március 22., Brüsszel. Hol és mikor lesz a következő?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.