Szerecsenmosdatók

A tábor egyben tartása mindig is elsődleges céljuk volt a jelenlegi kormánypártoknak.

Szilágyi Richárd
2016. 03. 28. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint nagycsütörtökön Ferenc pápa néhány menekült lábát, olyan igyekezettel próbálja mosdatni a hazai ügyészségi és bírósági vezetők már alig-alig létező szakmai hitelességét a kormánypárti sajtó. Persze minden oka meg is van rá. Elég, ha csak néhány példát említünk az elmúlt hat év szégyenteljes igazságszolgáltatási „eredményeiből”. A tíz életet követelő vörösziszap-katasztrófa, az emberi sorsok tucatjait tönkretevő 2006-os rendőri visszaélések, a Hagyó- és a fővárosi perekben született felmentő vagy felmentéssel felérő ítéletek, a megismételt, időhúzásra játszó Biszku-, Szilvásy- és Kulcsár-ügyek mind-mind a magyar jogrendszer, és annak vezetőinek személyes kudarcát jelzik.

Akiktől egyébként joggal várhatnánk el legalább valamennyi önkritikát, ha már a lemondás gondolata fel sem vetődött bennük Ehelyett mi történik? Nemrég Polt Péter legfőbb ügyész, most pedig a húsvéti ünnepre időzítve Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke igyekezett nyugtatni a Fidesz–KDNP szavazóit. A tábor egyben tartása mindig is elsődleges céljuk volt a jelenlegi kormánypártoknak; az már kevésbé izgatja őket, hogy a többiek – látva a botrányos ítéleteket – már rég nem nekik, hanem saját szemüknek és az egészséges jogérzék által vezérelt igazságban hisznek.

Február végén elsőként Polt Péter – a vörösiszapper kapcsán – ellentmondást nem tűrőn szögezte le, hogy a vád- és nyomozó hatóság alapos munkát végzett, ezért az ő lelkiismerete is tiszta. Ha nem tíz ember haláláról, és sok száz sorsának kisiklásáról, családok szétszakadásáról beszélnénk, akkor előbb óriási kacagásban törnék ki, majd keresetlen szavakkal illetném a legfőbb ügyészt. Polt persze megnyugtatott mindenkit, hogy másod- vagy ha szükséges, akkor harmadfokon olyan ítéletekkel zárulnak majd az eljárások, amelyek a vádhatóságot igazolják, vagyis megszületnek a „méltó büntetések”. Arról nem beszélt, hogy ez években (mint a vörösiszapper kapcsán), vagy évtizedekben (mint a Kulcsár-ügyben) lesz mérhető, de valójában mindegy is, mert Polt hozzáállása mindkét esetben vérlázító és cinikus.

Nem sokkal marad el mögötte az OBH elnöke sem, akinek egy húsvét előtti interjúban hagyta el a száját az az áthallásos kifejezés, hogy semmi sem marad következmények nélkül. Handó Tündét – Polthoz hasonlóan – a második Orbán-kormány (formálisan a kétharmados Fidesz–KDNP-többségű Országgyűlés) ültette a főbírói székbe 2021-ig. Négy és fél éves következmények nélküliség után sikerült Handónak azt az arcunkba vágnia a bírák tevékenysége kapcsán, hogy semmi sem marad következmények nélkül. Mintha nem ugyanabban az országban élnénk. Ha az OBH elnökének lelkiismerete is ugyanolyan tiszta, mint a legfőbb ügyészé, akkor egyhamar hatékony igazságszolgáltatásra nem számíthatunk.

Kövér László 2013-ban közös kudarcnak nevezte az elszámoltatás ügyét. Az Országgyűlés elnökének nem volt, nem is lehetett igaza, hiszen az kizárólag a hatalmon lévő, az elszámoltatáshoz minden eszközzel rendelkező politikai erő sikere vagy kudarca. Jelen esetben egyértelműen az utóbbi eredménnyel zárult a Fidesz–KDNP által 2010 előtt tett választási ígéret. Ha elfogadtuk volna is, hogy háromévnyi kormányzás után még lehetett másra mutogatni, az igazságszolgáltatás máig tartó sikertelensége mögött viszont már a Fidesz által kinevezett vezetők állnak. Ez pedig kizárja a hátrafelé mutogatás lehetőségét. Így aztán marad – az állami média által is támogatott – szerecsenmosdatás és önámítás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.