Az alaptörvény és Matolcsy

Nem az alaptörvényből következnek a mai problémák...

Szerető Szabolcs
2016. 04. 25. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magvas, emelkedett gondolatokat hallhattunk az alaptörvény kihirdetésének ötödik évfordulója alkalmából rendezett parlamenti összejövetelen. Orbán Viktor miniszterelnök zárszavának számos megállapításával is egyet tudok érteni. Valóban, az a politikai erő alkotott alaptörvényt 2011-ben, amely egy húszéves küzdelmet lezárva egy évvel korábban történelmi győzelmet aratott, kétharmados, vagyis alkotmányozó többséget szerzett az Országgyűlésben. Majd volt benne elszánás és képesség, hogy éljen a kínálkozó lehetőséggel: az 1989-es átfogó alkotmánymódosítással létrejött, a jogalkotó által ideiglenesnek nevezett szöveg helyébe újat fogalmazott és fogadtatott el a parlamenttel.

Nem meglepő, hogy az ellenzék a mostani évfordulón is támadta az egyetértése nélkül elfogadott alaptörvényt, az arra épülő alkotmányos rendszert, ám nem sok értelme van e meddő vita folytatásának. Tetszik, nem tetszik, a Fidesz–KDNP-többség eljárása legitim volt. A kormányfő ugyanakkor kissé álságos módon hivatkozott a nép részvételére a konzultáció emlegetésével. Ha valóban népi legitimációt akart volna, népszavazást ír ki a parlament az új alkotmányról, ahogy például a sokszor megidézett De Gaulle tette annak idején. Az alaptörvénynek a Nemzeti hitvallás nevet viselő bevezetője magán viseli a jogalkotó eszmei elfogultságait, ám Isten a Himnuszból vett említése, a keresztény gyökerekre való utalás vagy a házasság hagyományos definíciója még nem teszik fundamentalista, kirekesztő irománnyá a szöveget. A náci és a kommunista diktatúra örökségétől való egyértelmű elhatárolódást pedig különös dolog kritikával illetni.

A születésnapi rendezvényen helyesen hívták fel a szónokok a figyelmet arra, hogy az alkotmányos rendszer meghatározása egy ország szuverén joga, abba érdemben más, külső szereplő bajosan szólhat bele. Az alaptörvénnyel kapcsolatos visszatérő bírálat a jogállami fékek és ellensúlyok kiiktatása – az Alkotmánybíróság jogkörének korlátozása valóban gyengítette a végrehajtó hatalom ellenőrzését –, csakhogy az öt éve elfogadott normaszöveg nagyrészt megegyezik az 1989–90-es alkotmányéval. Vagyis nem az alaptörvényből következnek a mai problémák, visszásságok, hanem a legfontosabb belpolitikai ellensúly – erős ellenzék – hiányából, illetve a Fidesz hatalomgyakorlási technikáiból, az önkorlátozás elvetéséből.

Jó példa erre a jegybanki alapítványok esete. A Magyar Nemzeti Bank elnökeként elődjéhez képest különösen sikeres Matolcsy György a nyilvánosság kizárására törekedve, cinikus módon a közjó szolgálata és a társadalmi felelősségvállalás paravánja mögé bújva egészen elképesztő pénzszórási gyakorlatnak nyitott utat. A botrány leplezésére a Fidesz kész volt egy nap alatt átgázolni az alaptörvényen is; az államfő és az Alkotmánybíróság terelte vissza a folyamatot alkotmányos mederbe. Most már tudjuk, miért rettegett a jegybankelnök és a hatalom az alapítványi pénzek eddig lényegében senki által nem ellenőrzött útjának napvilágra kerülésétől.

A VS.hu – amelynek kiadóját félmilliárdnyi alapítványi pénzzel tömték ki – tegnap felmondott munkatársai, szerkesztői példamutató módon adtak tartalmat olyan elvont fogalmaknak, mint újságírói függetlenség, tisztesség, elfogulatlan tájékoztatás. Az alkotmányos rendszer is annyit ér, amennyi a magasztos elvekből, megfogalmazásokból a mindennapokban testet ölt. Az alaptörvény próbája, hogy az annak szellemét biztosan, de talán a betűjét is megsértő Matolcsy György a helyén marad-e.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.