Konzervativizmus másként

David Cameron tegnapi lépése nekünk, magyaroknak azt is jól mutatja, milyen egy valódi konzervatív párt.

Szilágyi Richárd
2016. 04. 10. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap hajnalban a Downing Street közreműködésével hozta nyilvánosságra a legutóbbi hat évben benyújtott adóbevallásait a brit kormányfő. David Cameron az első brit miniszterelnök a történelemben, aki ezt a lépést megtette. Minderre azért volt szükség, hogy cáfolja a panamai offshore-botrány kirobbanása után a saját pénzügyi helyzetével kapcsolatban felvetődött vádakat.

Ismert, egy héttel korábban egy titkos forrás a Süddeutsche Zeitung című német lapon keresztül szivárogtatta ki a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodától származó több százezer offshore cég titkos adatát. Ezekből egyebek mellett az is kiderült, hogy a brit kormányfő 2010-ben elhunyt édesapjának, Ian Cameronnak részesedése volt egy offshore befektetési cégben, amelyet bahamai és svájci székhellyel hoztak létre a Mossack Fonseca közreműködésével.

David Cameron csak a botrány kirobbanása után három nappal – és több, meglehetősen bizonytalan hivatalos nyilatkozat után – ismerte el, hogy neki is voltak részvényei néhai édesapja vállalkozásában. A törvénysértés gyanúja fel sem vetődött a brit miniszterelnökkel szemben, ő mégis úgy döntött, hogy – a brit politikatörténetben példátlan módon – a nyilvánosság elé tárja több évre visszamenőleg az adóbevallásait.

A brit politikus így akarta bizonyítani, hogy semmiféle törvényszegést nem követett el. De talán ennél is fontosabb a lépés morális üzenete, mivel a Cameron vezette konzervatív párti brit kormány politikai programjának egyik sarkalatos eleme az adóelkerülés céljából létrehozott offshore cégek elleni szigorú fellépés volt. A The Sunday Times című tekintélyes vasárnapi konzervatív lap kommentárja szerint a kormányfő nagy valószínűséggel precedenst teremtett, amelyet a jövőben várhatóan minden brit miniszterelnöknek és pártvezetőnek követnie kell majd.

Nem ártana, ha ezt a példát követnék a – legalábbis papíron – hasonló politikai világnézettel bíró hazai kormánypártok, amelyek 2010 után szintén zászlajukra tűzték az offshore-lovagok kiűzését a magyar politikából. Ehhez képest a panamai offshore-botrány első hazai érintettje éppen a Fidesz–KDNP korábbi parlamenti képviselője volt. Horváth Zsolt ma is a Fidesz tagja, bár a nagypolitikából 2014-ben kiszállt. Épp ez utóbbi tette lehetővé a kormánypárti kommunikáció számára, hogy úgy tegyen, mintha már semmi köze nem lenne Horváthhoz. Az is kapóra jött, hogy a második hullámban az MSZP egykori pénztárnokának családi érintettsége is napvilágra került. A Fidesz pedig kapott az alkalmon, és ellentámadásba lendült; pedig Boldvai László legalább felfüggesztette párttagságát. A szocialisták – nem meglepő – érintettsége azonban egy pillanatra sem ad felmentést az egyéb politikai oldalhoz tartozóknak.

Ma már egyértelmű, hogy offshore-lovagok nemcsak az MSZP, hanem a Fidesz–KDNP padsoraiban is ültek az elmúlt évtizedekben. Azt viszont továbbra sem tudjuk, hogy utóbbiaknál Horváth volt-e az egyedüli. Ennek tisztázására kínált volna esélyt a Jobbik azon javaslata, amely szerint minden parlamenti képviselőnek nyilatkoznia kellene, van-e érdekeltsége offshore hátterű cégben. A kormánypártok a – már a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnökének véleménye szerint is – valódi funkcióját betölteni képtelen vagyonnyilatkozatokra mutogatva hátráltak ki amögül, hogy tiszta vizet öntsenek a pohárba. David Cameron tegnapi lépése nekünk, magyaroknak azt is jól mutatja, milyen egy valódi konzervatív párt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.