Közmunka elől az iskolapadba

Az elmúlt években felhizlalt közszféra a jelek szerint szigorú böjt elé néz.

Csécsi László
2016. 10. 07. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most érdemes pályaválasztási tanácsadással foglalkozó céget alapítani. A következő években ugyanis több tízezer, de lehet, hogy százezer, jelenleg a közszférában dolgozó ember szembesülhet azzal, hogy új szakma után kell néznie. Mérnökökre és informatikusokra van igény, a pénz se rossz, de oda kell a matek, és a diploma megszerzése évekig tart. Orvosból sincs elég, de ki kezdi el negyvenévesen az orvosit? Ápoló. Azért a pénzért? Pék. Minden éjszaka talpon lenni? Kőműves. Ezzel a derékkal? Nem könnyű a döntés, valóban.

Márpedig a kormány szerint valamit választani kell, mert az elmúlt években felhizlalt közszféra a jelek szerint szigorú böjt elé néz. Hallhattunk karcsúsításra vonatkozó terveket korábban is, de most mintha tényleg komoly lenne a szándék. A napokban Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára beszélt arról egy konferencián, hogy ha valamikor meg kell tenni ezt a lépést, akkor most van itt az ideje. A munkaerőpiac ugyanis kiszáradóban van, így átképzés után a volt közalkalmazottak a versenyszférában kezdhetnének új karriert.

Nem mondom, hogy nincs ráció abban, amit az államtitkár állít, a karcsúbb és hatékonyabb közszféra megteremtésének szándéka dicséretes. El tudok képzelni olyan országot, ahol valóban meg tudják oldani a feleslegessé vált munkaerő átképzését. Csakhogy Magyarországon, ahol emberek tízezrei nem kaphatják a kezükbe a diplomájukat, mert az ingyen kínált nyelvórákon sem sikerült felkészíteni őket egy középfokú nyelvvizsgára, a próbálkozás sikere minimum kérdéses. Mint ahogy az sem világos, hogy kinek jó az, ha az oktatási rendszer hiányosságai miatt piacképes tudás nélkül maradó gyerekeket harminc-negyvenéves korukban kell majd szakmára tanítani. Főleg akkor adódhatnak problémák, ha az átképzéseket nem azokra a cégekre bízzák, amelyek évek óta ezzel foglalkoznak, hanem új, kormányközeli szereplőket hoznak helyzetbe, és tömnek ki az oktatásra szánt pénzekkel. Persze ez utóbbi esetben is sikerülhet papírt adni a munkanélküliek kezébe. A kormány által megkövetelt számok valószínűleg teljesülnének. A kérdés csak az, hogy mennyivel nőne a termelékenység, ha a vállalkozások arra kényszerülnének, hogy kormánybarát cégek által szervezett gyorstalpalókon végzett emberekkel töltsék fel személyi állományukat. Eddig azzal vigasztalhattuk magunkat, hogy a nyugati cégek nem csak azért választják Magyarországot, mert olcsó a munkaerő, az is mellettünk szól, hogy a magyar dolgozó képzett. Kár lenne lerombolni a jó hírünket.

Az is gondot okozhat, hogy a munkaerő-kereslet nem egyenletesen oszlik meg a régiók között. Ha valóban beindulnak az átképzések, a Kelet-Magyarországon élő emberek tízezreinek kell elgondolkozniuk azon, hogy a nehezen eladható házat és a rokonságot hátrahagyva olyan helyre költözzenek, ahol állást találnak. Különben nem marad más, csak a közmunka. Ez esetben sokakban biztosan az a kérdés is megfogalmazódik majd, hogy érdemes-e megállni az országhatár felénk eső oldalán, ha néhány kilométerrel arrább az itthoni fizetések többszörösét is meg lehet keresni. De ne legyünk rosszmájúak, a súlyosbodó munkaerőhiányra adható válaszok közül a közszféra dolgozóinak átképzése (ha megfelelően hajtják végre) valóban a kisebbik rosszat jelenti. Mást nem tehetünk, mint bízunk benne, hogy ez esetben a kormány önmérsékletet tanúsít, és ahelyett, hogy kitömné a barátai zsebét, a szakmai szervezetek véleményét figyelembe vevő átképzési programot tesz le az asztalra, és végrehajtását a legalkalmasabb emberekre bízza. Ha nem így tesz, családok ezreinek életét teszi tönkre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.