Szép új világ

Kérdés, hogy Orbán Viktor valóban az a jövőbe látó politikus-e, amint hívei gondolják.

Facsinay Kinga
2017. 01. 23. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hagyományteremtő céllal rendezte meg a jegybank először 2014-ben a Lámfalussy-konferenciát, amely nevében az euró atyja, a magyar származású Lámfalussy Sándor közgazdász előtt tiszteleg. Valószínűleg kevesen emlékeznek arra, hogy Orbán Viktor miniszterelnök akkoriban még arról győzködte a hallgatóságot, hogy a közös kormányzás eszközével kell megteremteni az eurózóna, illetve az Európai Unió pénzügyi stabilitását. Sőt, szószólója volt az Egyesült Államok és az Európai Unió között tervezett szabadkereskedelmi megállapodás, a TTIP megkötésének is. Azóta nagyot fordult a világ: a tegnapi Lámfalussy-konferencián a kormányfő nyíltan illúziónak nevezte az unió centralizációs törekvéseit. Ami pedig a TTIP-t illeti, mintha sosem támogatta volna: közölte, hogy új megállapodást kell kötni az Egyesült Államokkal a „hamvába halt” szabadkereskedelmi megállapodás helyett. Sőt, úgy általában vége van a multilateralizmusnak, és a kétoldalú megállapodások korszaka köszöntött be.

Ám a tegnapi kormányfői beszéd nemcsak azért volt érdekes, mert több ponton megtagadta a három éve mondottakat. Újfent tanúi lehettünk annak, hogy Orbán az erős és versenyképes, hatékonyan kormányozható magyar állam vízióját szegezi szembe a hanyatló Nyugattal. A magyar gazdasági helyzet értékelésekor ugyanis nem fukarkodott a dicséretekkel: a szigorú fiskális politikán, valamint a munkaalapú társadalmon alapuló magyar modell – szerinte – sikertörténetté vált. Az más kérdés, hogy a hazai utcákat róva nem feltétlenül láthatók az új magyar sikerállam eredményei. Az államháztartási mutatószámok kétségtelenül kedvezők: évek óta bőven három százalék alatt alakul a GDP-arányos költségvetési hiány, csökkenő pályán van az államadósság, valamint a munkanélküliség, tűrhető, 2-3 százalék körüli az éves gazdasági növekedés, és az infláció is alacsony.

Arról azonban kormánykörökben nem beszélnek, hogy a foglalkoztatási adatokat erősen szépíti a közmunkások és a külföldön dolgozók népes tábora, a gazdasági növekedést pedig elsősorban az uniós források biztosítják. Arról sem, hogy a sokszor törvényi szintre emelt korrupció, az átláthatatlan közbeszerzési rendszer, és számos egyéb tényező miatt hazánk versenyképessége tovább zuhant az utóbbi időben, miközben a vállalatok abban a helyzetben találják magukat, hogy a termelékenység valóságos javulása nélkül kell emelniük a béreket. Tegnap nem esett szó olyan égető problémákról sem, mint hogy a humán tőke jó része képzetlen, a termelési eszközök egy része elavult, s hiányoznak a fejlesztések, valamint az innovációk. Ehelyett a miniszterelnök egyenesen azt állította, Magyarország előkelő helyet foglal el a világban az innováció tekintetében. Bár így lenne: a Világgazdasági Fórum tavaly ősszel megjelent versenyképességi rangsorában azonban hazánk hat helyet rontva a 69. helyre csúszott, és ebben részben az innováció területére adott alacsony pontszám volt a ludas. A magyar kormány az utóbbi években a bruttó hazai termék (GDP) mindössze 1,4 százalékát fordította kutatásra-fejlesztésre, miközben Japánban vagy az USA-ban ez az arány 2,5-3,5 százalék körül alakul. Arról sem esett szó a konferencián, hogy nemcsak a kapacitások hiányoznak, hanem az oktatási rendszer is bőven hagy kívánnivalót maga után. Az erre fordított összeg a GDP 4 százaléka körül alakult az utóbbi években, ami az EU átlagához vagy a visegrádi országokhoz viszonyítva is jelentős kiadáscsökkenést takar.

Hiába szép tehát néhány makrogazdasági mutató, ha ezek csak elfedik az igazságot. Ahogy a versenyképességi felmérések is alátámasztják, a magyar gazdaság közel sincs olyan jó állapotban, mint ahogy azt egyesek gondolják, és átfogó reformok nélkül ez nem is fog változni. Kérdés, hogy Orbán Viktor valóban az a jövőbe látó politikus-e, amint hívei gondolják. Ha igen, akkor tudnia kell, hogy valamikor meg kell fizetni a tévutak árát. Ha viszont ellenfeleinek van igazuk, s realitásérzékét elveszítve valóban elhiszi, amit mond, akkor nagy bajban leszünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.