Emelik a tétet, de mire?

Az idei évtől remélt növekedési kilátásokat arra építi a kormány, hogy beindul az uniós pénzeső.

Hajdú Péter
2017. 02. 08. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tavalyi két százalék körüli gazdasági növekedést követően nem győznek egymásra licitálni a kormány tagjai, hogy idén milyen tempóban hagyjuk magunk mögött a 2016-os rossz évet. A nemzetgazdasági tárca még csak négy százalék körüli bővülésről kommunikált, Lázár János kancelláriaminiszter ezt öt százalékkal überelte. Szép cél ez, de nem biztos, hogy minden adott az eléréséhez. A kormányzat ilyen mértékű optimizmusát még a minap Mészáros Lőrinc érdekeltségébe került Világgazdaság cikke sem osztotta. A lap által megkérdezett banki elemzők realitásként három és fél százalék körüli bővülésről beszéltek. A legnagyobb problémának a hiányzó új ipari kapacitásokat látják.

Nem véletlen, hiszen a kormányzati sikerpropaganda – Magyarország jobban teljesít – ellenére a dinamikus gazdasági növekedéshez elengedhetetlen vállalkozói lelkesedést nem sikerült megteremteni. A cégvezetők ugyanis ötletszerűnek, kiszámíthatatlannak tartják a gazdaságpolitikát, annak alakításában nem kérik ki a véleményüket, ezért visszafogják beruházásaikat: tavaly például alig 14 százalékos volt a beruházási ráta, amely harmadával marad el az amortizáció pótlásához minimálisan szükséges 21 százaléktól.

Pedig a bankszektor tavaly már valóban szerette volna kihelyezni a szabad pénzeszközeit. Ezt a hatást a jegybank 2,5 százalékon kínált növekedési hitele is segítette, a hitelkeret jó része el is fogyott, ez a beruházások növekedésében mégsem öltött testet, mivel leginkább az amúgy is tervezett beruházások valósultak meg. Piaci alapon keveset fejlesztettek, inkább az uniós forrásokra utaztak a vállalkozások.

Konzervatív és liberális közgazdászok már korábban is fölhívták a figyelmet, hogy a vállalkozók véleményének figyelmen kívül hagyása, a feudális jellegű, a vazallusokat előnyben részesítő pénzosztás, a személyre szabott pályázatok gyengítik a vállalkozások bizalmát a kormány, illetve a magyar gazdaság iránt. Így nem lehet csodálkozni azon, hogy néhány kedvezményezett autógyáron, illetve más multin kívül nemigen ruháznak be nálunk a cégek. Ezen vállalkozások lelkesedését is fel kellett azonban kelteni, az esetek jó részében milliárdos, esetenként tízmilliárdos állami támogatással.

A legnagyobb probléma az, hogy mindennek eredményeként csak kevés olyan vállalkozás képes kinőni a magyar gazdaságból, amely föl tudja venni a világpiaci tempót. Ezt mutatja, hogy a versenyképességi listákon folyamatosan csúszunk hátra, s már a régiótól is leszakadóban vagyunk.

A gazdaság hosszú távon is dinamikus növekedéséhez – régóta mantrázzuk már – elengedhetetlen lenne, hogy növekedjen a magasabb hozzáadott értéket termelő vállalkozások száma. Mert csak ezen vállalkozásoknak van reményük arra, hogy fölvegyék a versenyt a külpiacokon, s ezek a cégek adhatnának tartós lendületet a gazdaságnak. Ezek a beruházások azonban jelentős tőkét igényelnek, s amíg a kormány gazdaságpolitikája kiszámíthatóvá nem válik, s így meg nem szerzi a vállalkozók hosszú távú bizalmát, nem sok remény van az ilyen irányú fejlesztésekre.

Az elmúlt évi szerény, két százalék körüli növekedési tempó jól mutatja, hogy milyen nagy mértékben függ a magyar növekedés a közösségi támogatásoktól. 2016-ban ugyanis a 2007–2013 közötti uniós időszak pénzeit már nem lehetett felhasználni, a mostani ciklus kifizetései pedig még nem indultak be igazán. Az idei évtől remélt növekedési kilátásokat pedig egyértelműen arra építi a kormány, hogy beindul az uniós pénzeső.

Politikai szempontból érhető az optimizmus, hiszen ismét be lehet bizonyítani az „unortodox gazdaságpolitika” fölényét. De abból, hogy infrastrukturális beruházásokba ömlik az évente átlagosan a GDP öt százalékát kitevő közösségi támogatás, illetve a vazallusok állami pénzből megteremtett vállalkozásait hizlalja, sajnos nem lehet hosszú távon is versenyképes gazdaságot építeni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.