Lottóötös

Az Orbán-kormány felelőssége is tetten érhető abban, hogy elhibázott építkezésekre mentek el a pénzek.

Erdősi Csaba
2017. 03. 30. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Történt egyszer, hogy akaratlanul is kihallgattam néhány férfi kávéházi (na jó: kocsmai) beszélgetését. Nem volt nehéz dolgom, kapatosak voltak, és hangosak. Arról folyt a szó, ki mekkora összegű lottóötös megnyerése után érezné úgy, hogy az élete biztosítva van, csak egészség legyen, s a többit megveszi – ahogyan ezt állítólag egy Rothschild fiú hangoztatta valamikor. Röpködtek a milliárd forint feletti összegek, Bugatti Veyronok, Ferrarik, világ körüli luxusutak és villák kertjében rendezett úszómedencés házimurik. A társaság egyik tagja azonban feltűnően szótlan volt. Aztán, kihasználva az átmeneti csöndet, megszólalt: – Százmillió. Ennyi kellene. Ötvenből vennénk egy nagyobb lakást a feleségemmel közösen Budapesten, a maradékból meg két kicsit. Ezeket kiadnánk, és ebből befolyna annyi pénz havonta, hogy mindig legyen mögöttünk elegendő tartalék a munkahelyi fizetés mellett – mondta, és megtoldotta még azzal, így abban is biztos lehetne, hogy tud valami értékeset hagyni a gyerekeire. A többiek meghökkentek. Miért álmodozik valaki százmillióról és pláne munkahelyről, ha álmodozhat milliárdokról és karibi láblógatásról is?

Nem állíthatjuk, hogy az európai uniós források és egy felzárkózásra szoruló ország, illetve a lottónyeremény és egy család gazdálkodása között felállítható közvetlen párhuzam. De az biztos, hogy a rendelkezésre álló pénz elköltésének módja mindkét esetben stratégiai jelentőségű. Megfelelően átgondolt, felelős döntés kérdése, hogy átmeneti, pazarló felhőtlenség után visszacsúszást, vagy tartós jólétet, generációk számára biztosított, kiszámítható gyarapodást hoznak-e az elköltött forintok. Nos, úgy tűnik, a magyar döntéshozóknak eddig nem sikerült megfelelő hatékonysággal termővé tenniük az ideáramló forrásokat.

Egy a kormány megrendelésére készített tanulmány legalábbis azt mutatja, hogy a támogatások mellett is csak stagnálásra futotta hazánkban. A KPMG és a GKI Gazdaságkutató közös anyaga szerint 2006 és 2015 között a magyar gazdaság teljesítménye mindössze 4,6 százalékkal növekedett, uniós források nélkül azonban 1,8 százalékkal csökkent volna. Úgy áramlott be az országba 14 ezermilliárd, azaz fejenként 1,4 millió forint, hogy közben a lakosság fogyasztása 5 százalék feletti mértékben csökkent. A legmegdöbbentőbb adat a befektetésekhez kapcsolódik. E szerint a vizsgált időszakban az uniós pénzbeáramlás mellett is csupán 2,8 százalékkal nőttek a befektetések, enélkül viszont 31,3 százalék lett volna a visszaesés. Ijesztő.

Mondhatja azt a jelenlegi kormány, hogy az előző uniós pénzügyi ciklus még a baloldali kabinet idején kezdődött, így ők csak menet közben kapcsolódhattak be a források elosztásába. Azt is, hogy át kellett vacognunk egy világgazdasági válságot. Mindezek ellenére a második és a harmadik Orbán-kormány felelőssége is tetten érhető abban, hogy nem a megfelelő, hasznot hajtó beruházásokra mentek el pénzek, hanem elhibázott építkezésekre. Hosszan lehetne sorolni ezeket, elég, ha most csak a sajtóban megjelent legfrissebb esetekről emlékezünk meg: a vasúti közlekedés nélküli vasúti átrakóról Kistelek mellett és az ugyancsak ott felhúzott ipari parkról, amelyben nincsenek vállalkozások.

A következő három évben még érkeznek uniós források Magyarországra, utána viszont kérdéses, hogy kapunk-e akár egy eurócentet is. A most folyó ciklusban várható 12 ezermilliárd forintnyi fejlesztési forrás hasznos elköltése tehát kulcskérdés. Ehhez képest a kormánynak az a legfőbb gondja, hogy rekordsebességgel ossza ki a pénzt, nem törődve annak kockázatával, hogy így esetleg nem a jó, hanem a gyorsan beadott pályázatok nyernek majd. Pedig mindenképpen el kellene kerülni az előző ciklus kudarcát, különben úgy járunk, mint a lottónyertes győri házaspár, akiknek a kávézóját épp most rámolja ki az adóhivatal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.