Tüntike és a bukszák

A cím talán gyermekeknek szóló tanmesét sejtet, de sajnos nem sok mesébe illő fordulat akad ebben a történetben.

Pápay György
2017. 04. 20. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cím talán gyermekeknek szóló tanmesét sejtet, de sajnos nem sok mesébe illő fordulat akad ebben a történetben. Hacsak az nem, hogy egyszerre lehetséges: csupán lézengenek a tüntetők a pesti utcán, és közben már-már az alkotmányos rendet fenyegeti a felhergelt tömeg. Ráadásul ezeket a totálisan ellentétes valóságértelmezéseket ezúttal nem a kormánypárti és az ellenzéki sajtó állítja elő, illetve szegezi egymásnak, hanem megoldja a kormánypárti egyedül. A szigorúan ellenőrzött médiából ugyanis egyfelől azt hallhattuk, hogy a lex CEU, valamint az egyéb küszöbön álló lexek ellen tiltakozók jóval kevesebben vannak a vártnál – mégis mit vártak, kérdezhetnénk, a fél országot? –, és amúgy is csak buliznak, tüntikéznek. Másfelől viszont megtudhattuk azt is, hogy a külföldiül beszélő Soros-legényeket repülővel szállítják, és ez már egyáltalán nem játék, mert azok törni-zúzni-gyújtogatni, rendőrt verni, kormányt dönteni készülnek.

Most akkor tüntike vagy gyújtogatás? Lézengők vagy lázongók? Hol itt az igazság? – tehetjük fel a kérdést, bízván abban, hogy az ellenzékhez fordulva választ kapunk rá. De sajnos ettől sem lesz egyszerűbb a dolgunk. Mert lassan ott tartunk, hogy Magyarországon az ellenzékiekben az a közös, hogy egyikük sem tudja annyira utálni a kormányt, mint a másik ellenzékit. Félreértés ne essék, a Soros-tavasz olyanokat is szép számmal az utcára csábított, akik nem pártszemüvegen keresztül nézik a világot, csak egyszerűen végtelenül elegük van a kormányzati erőpolitikából. A hirtelen jött moszkvai tél azonban megrostálta a sorokat, akik pedig maradtak, azok leginkább mintha egymással lennének elfoglalva. Már ha maradt valaki egyáltalán – hiszen csak azért nem tudhattuk meg, kik nem mentek volna el az LMP orosz nagykövetség elé szervezett demonstrációjára (egyes, úgymond vállalhatatlan felszólalók okán), mert a rossz idő miatt végül nem ment el senki. Akik a választások bojkottját szorgalmazzák, biztosan azt is tudják, miért jobb a megmozdulásnál a meg nem mozdulás. Aki meg tüntetést szervez, ezentúl jelöljön ki esőnapot.

S akkor mégis ki tesz igazságot azok között, akik a kormánysajtófotókon láthatatlan tüntetőktől féltik a hazát, és azok között, akik a vezénylő tábornok ellen indultak, de „Tél tábornok” rövid úton hazakergette őket? Hát Kósa Lajos. Nem, ezúttal nem viccelünk. A Fidesz frakcióvezetője keddi parlamenti felszólalásában arról beszélt, hogy Brüsszel (no megállj csak!) a villamos energia árát uniós szinten kívánja meghatározni. Az ellenzéket pedig arra intette, lehet ugyan mindenféle utcai tiltakozásokat támogatni, az áram árának emelkedése azonban „minden egyes díjfizető bukszáját drámaian fogja érinteni”. S ebből a perspektívából nézve tényleg tökéletesen mindegy, hányan (nem) tüntetnek az amerikai egyetem vagy az orosz követség előtt. A Fidesz már régóta nem azoknak politizál, akik olyan elvont eszmékért hevülnek, amikkel fűteni sem lehet. Hanem a díjfizetőknek, akiknek valóban drámai fenyegetést jelent, ha nő a rezsi vagy nem csökken az alapélelmiszerek ára. Akik egzisztenciális szorításban élik a mindennapjaikat, így nem kunszt őket kék plakátokkal vagy sárga csekkekkel rémisztgetni.

Valóban ez a két Magyarország lenne? A tüntikézőké és a bukszájukkal szavazóké? A meccset pedig úgyis az nyeri, aki az utóbbi, népesebb csoportot az előbbi ellen tudja hergelni? Szomorú volna, ha ebben állna a posztpolgári igazság. Az, hogy a rezsiharcnak kitett szavazók ma is sokan vannak és elegen, nem valami nagy győzelem. Az országnak legalábbis biztosan nem. Ahogy az sem, ha a tüntikézők megunják, és nem hazamennek, hanem külföldre. Sokan vagyunk, akik szívesen elcserélnénk ezt a két Magyarországot egy élhetőre – mind szellemi, mind fizikai értelemben. Azt persze nem ez a kormány fogja megteremteni. De ahogy elnézzük, nem is ez az ellenzék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.