Szombattól megújult, meggyőződésünk szerint szebb, rendezettebb és áttekinthetőbb formában jelenik meg a Magyar Nemzet. Lapunk legutóbbi tipográfiai újratervezése óta tizenhat év telt el – megérett az idő arra, hogy ismét új ruhában álljunk olvasóink elé.
Steve Jobs, az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb hatású technikai forradalmára mondotta volt: némelyek azt hiszik, hogy a dizájn arról szól, mi hogyan néz ki, de ha mélyebbre ásunk, valójában inkább arról, mi hogyan működik. A Magyar Nemzet tipográfiai megújítása nekünk elsősorban azt jelenti: jobban működő kereteket teremteni, észszerűsíteni, átgondoltabbá tenni azt a képzeletbeli épületet, amelyet így a szerkesztők és az újságírók nagyobb örömmel lakhatnak majd be, és amelyben az olvasók könnyebben, otthonosabban igazodhatnak majd el.
Az információs forradalom egyszerre teremtette meg a letisztult, működő dizájn iránti tömeges igényt és azt a káoszt is, amely ma olyannyira jellemző a tájékozódni vágyó emberek mindennapjaira. A visszavonuló, hídfőállásait vesztő sajtó világjelenség, ahogy a forradalmian új lehetőségek is. Az álhírportálok, álinformációk soha nem látott tömege, illetve a tömegtájékoztatás területére ismét berontó állam ijesztően erősödő szerepvállalása ugyancsak kortünet.
A Magyar Nemzet tipográfiai megújítása állásfoglalás is erről a kettősségről: lehet és kell is rendet találni ebben az információ- és propagandadzsungelben. Lehet működő és átlátható hellyé értelmezni a körülöttünk lévő, kaotikus világot. Megállni és ráébredni arra, hogy a folyamatos időhiány, az állandó zaklatottság, az állandó beszorítottság, a permanens háború létélménye nem szükségszerű.
Ha úgy tetszik, azt mondani: lehet polgári is ez a világ, amelyben kicsit mindnyájan jobban érezzük magunkat. Otthonunkban, hazánkban, házunkban kedvenc napilapunkat olvasva.
Ezért is döntöttünk úgy, hogy nem külső céget, erre szakosodott nagy külföldi vállalatot bízunk meg a lap megújításával. Annak feltételeit teremtettük meg, hogy a dizájnváltást a szerkesztőség saját erőből, saját szellemi munkájával, kreativitásával tudja megvalósítani, és a felmerülő igényekre megfelelően tudjon reagálni a jövőben is.
Mindeközben azzal is tisztában voltunk, hogy a nyomtatott Magyar Nemzethez csak a legnagyobb tisztelettel és a hagyományai iránt érzett felelősséggel szabad hozzányúlni. Nem kis feladat ez, ha az is cél, hogy az újságot modernizáljuk. Ahogy az is, hogy a rendezettség mellett helyet kaphasson a játékosság és a formai kreativitás is, két olyan fontos dolog az életünkben, amellyel az utóbbi évtizedek magyar konzervatív sajtója talán némileg takarékosabban bánt.
Az utóbbi években sok olyan olvasónk volt, aki arra panaszkodott, hogy nehezebben olvassa a lapot a 2001-es tipográfiai váltás után. Egyik fő célunk volt tehát a jobban olvasható szövegbetűtípus megtalálása.
A korábbiakhoz képest most eleve megnöveltük a cikkszöveg betűjének méretét, és egyben új, kerekebb, modernebb metszésű betűre váltottunk.
Egy sikeres betűcsalád
A Publico betűtípus szövegváltozatát több nagy múltú lap újratervezésénél is sikerrel alkalmazták az utóbbi években, a kedvező tapasztalatok miatt is esett erre a választásunk.
A betűcsaládot eredetileg a lisszaboni Público 2005-ös újratervezésénél használták, de ihletője volt a Guardian 2005-ös újratervezésénél használt betűtípusnak is. Legutóbb talán a Helsingin Sanomat és a Businessweek redizájnját említhetjük, ahol szintén felhasználták ezt a betűtípust.
A címeket ugyanennek a betűcsaládnak egy speciálisan erre a célra tervezett metszetéből tördeljük. A rovatok elnevezését adó élőfejeket az eredetileg a New York Times stílusmagazinja részére 2008-ban tervezett Giorgio betűvel szedjük, ennek talp nélküli változatát pedig több helyen is (például a képaláírásoknál) alkalmazzuk a lapban.
Új oldalaink megtervezésénél a rendet, a jobb áttekinthetőséget tartottuk szem előtt. Ezért számos olyan új tájékoztató panellel találkozhat majd az olvasó, amelynek célja az, hogy a legfontosabb tudnivalókat, a leglényegesebb információkat összefoglalja, kiemelje cikkeinkből, ezzel is segítve az eligazodást.
Átformáltuk az oldalak szerkezetét is: a nagyobb helyet igénylő, sok esetben olvasmányosabb cikkektől, sztoriktól karakteresebben különülnek el a fontos információkat röviden közlő, kisebb hírek. Az utóbbiakból felépülő hírblokkok a páratlan oldalak alján kaptak helyet. A lap felső régiójában ezt a merev szétválasztást oldja a lap tetejére helyezett, illusztrált, játékosabb cikk vagy mondat. (A nyomdatechnika sajátosságai miatt a nem kalibrált monitorokon a print lap itt bemutatott oldalainak színárnyalatai nem pontosan jelennek meg.)
Nem radikálisan, de a lapban egymást követő, nagy tematikus rovatok sorrendjén is változtattunk. A belföldi híreket kínáló rovat négy oldala indítja a címlap után az újságot, ahogy ez eddig is volt, de utána rögtön a Gazdaság rovat hírei következnek, hiszen ma már sok esetben ezeknek a cikkeknek a témája nehezen elválasztható a közélet, a politika kérdéseitől.
A véleménycikkeket és a vezércikket (Nézőpont) tartalmazó rész kiemelt helyen, a két laptag határán, a 8–9. oldalon kapott helyet, ami lehetővé teszi, hogy az olvasó könnyebben tudja akár ezzel a résszel is kezdeni az újságot.
Ezt követik a Külföld és a Kultúra rovatok cikkei, majd a lap végén ajánlók, könnyedebb interjúk, életmóddal kapcsolatos vagy éppen népszerű tudományos hírek kapnak helyet, hogy aztán – az eddigi gyakorlatnak megfelelően – az újságot a Sport rovat zárja.
Természetesen a napilaphoz hasonlóan megújult a Magyar Nemzet szombati magazinja is, amely az újság egyik legfontosabb része.
Mindezzel egy időben fontos változások is zajlanak a Magyar Nemzet szerkesztőségében. A kor követelményeinek és megannyi más vezető nyugati napilap gyakorlatának is megfelelően megszüntetjük a Magyar Nemzet print és online szerkesztőségének mesterséges szétválasztását, és új, közös szerkesztőséget hozunk létre, amely a különálló egységek helyett munkánk és ötleteink összeadásával még sokszínűbb, még izgalmasabb napilap és online hírportál elkészítését teszi lehetővé.
Ez a nagy horderejű átalakítás már folyamatban van, és januárig a tervek szerint lezárul. Ennek során megújul teljes szerkesztőségi tartalomkezelő rendszerünk, zajlik belső információs hálózatunk modernizálása is, valamint az MNO hírportál fejlesztésére, megújítására is sor kerül.
Nyugodtan mondhatjuk tehát, hogy – bár a cél nem a forradalmi zűrzavar, hanem épp a hatékonyabb, elmélyültebb munka lehetőségének megteremtése – a Magyar Nemzet szerkesztősége ebből a szempontból kis túlzással forradalmi időket él át. És ha már így van, ezzel a megújulással is szeretnénk azok előtt a kollégák előtt tisztelegni, akik hatvan évvel ezelőtt, amikor Magyarországra, a magyar média világába is friss levegő tört be hirtelen, komolyan gondolták a sajtószabadságot. Kevesebbel megelégedni mi sem tudunk.