Ez a megerősödött jelenlét aggasztja az Európai Bizottság tagjait, így eljárást készítenek elő a két távközlési vállalat ellen. Fontos hozzátenni, hogy általában az EB nem magától áll neki egy-egy eljárás előkészítésének, hanem azt azután teszi, hogy hozzá panaszokat nyújtottak be, de a jelen eset kivételt képez. Most Karel De Gucht, az EB kereskedelmi biztosa döntött úgy, hogy elindít egy eljárást, mivel az európai vállalatok megtagadták a segítséget. Az ok nem más, minthogy a cégek félnek a kínaiak haragjától, vagyis hogy kizárják őket a dinamikusan növő piacukról, így inkább elviselik az EU területén lévő veszteségeket a kínai föld busás nyeresége mellett.
A Reuters információi szerint az üggyel kapcsolatos első hivatalos nyilatkozatot már ezen a héten, a kereskedelmi miniszterek dublini gyűlésén bejelenti Gucht.
Az úgy nem idén kezdődött, egy 2012-es vizsgálat során már aggályokat fogalmaztak meg a jelentés készítői. Állításuk szerint a kínai vállalatok komoly biztonsági kockázatot rejtenek magukban, és nagyban veszélyeztetik az európai vállalatokat.
Meglepő, de uniós szinten sem egységes a két vállalat megítélése, van, ahol teljesen eltiltották őket minden állami megrendeléstől – ilyen például Németország –, de van, ahol sikeres együttműködések jöttek létre – például Angliában.
A Huawei már többször igyekezett cáfolni bármilyen, a kínai állam segítségével kapcsolatos feltételezést, állításuk szerint a helyi olcsó munkaerő és a komoly fejlesztések azok, amiknek hála versenyképesebbek tudnak lenni európai társaiknál.