„Úgy, ahogy nem reális azt várni, hogy a Fidesz vagy Orbán Viktor megváltoztatják saját törvényüket, nekem úgy tűnik, hogy a szlovák politikai környezetben sem valósítható meg az a gondolatom, hogy olyan, egész sor államban létező törvényt alkossunk, miszerint egyszerűen nem ismerjük el más törvény érvényességét a Szlovák Köztársaság területén” – fejtette ki a miniszter.
Bugár Béla pártelnök fogja vezetni a Híd magyar–szlovák párt választási listáját; az első tíz között hét magyar és három szlovák nemzetiségű jelölt lesz – vált ismertté Pozsonyban a Híd elnökségének pénteki ülése után. A nem hivatalos értesülések szerint a második helyet Simon Zsolt földművelésügyi miniszter, a harmadikat pedig Solymos László frakcióvezető foglalja el, a negyedik Rudolf Chmel, a kormány emberi jogi és kisebbségügyi elnökhelyettese.
„A gyakorlat embereként megértem, hogy Orbánnak sincs ereje, és nekem sincs erőm ebben az értelemben megváltoztatni a dolgokat a nemzeti jogrend szintjén” – tette hozzá. Dzurinda úgy véli: le kell ülni tárgyalni, s meg kell állapodni abban, mit jelent a „valódi kapcsolat” fogalom az állampolgárság ügyében. Szerinte Szlovákia számára az jelenti a gondot, hogy Magyarország olyan embereknek is állampolgárságot kíván adni, akik soha nem éltek Magyarországon, s az egyetlen kapcsolatot Magyarország és az érintett személy között a nemzetiség jelenti.
„Mi elmozdulunk egy kicsit, mozduljon el egy kicsit Budapest is, és határozzuk meg azt a keretet, amelyben senkit nem fog zavarni, ha Szlovákia állampolgárságot ad a Magyar Köztársaság állampolgárának, és Magyarország állampolgárságot ad a Szlovák Köztársaság állampolgárának” – magyarázta a külügyminiszter. „Ez most nekem optimális megoldásnak látszik. Senkinek sem kell visszakoznia, senkinek sem kell megváltoztatnia a nemzeti jogrendjét, s a problémát konstruktív módon megoldjuk” – zárta nyilatkozatát a szlovák diplomácia vezetője.
Szlovákia a határon túli magyarok könnyített honosításáról tavaly hozott budapesti döntésre válaszul úgy módosította állampolgársági törvényét, hogy elveszíti az eredetit, aki felveszi egy más ország állampolgárságát.
A kettős állampolgárságot érintő kétoldalú szerződésről szóló tárgyalásokban az év elején Pozsonyban egyezett meg a két ország miniszterelnöke. „2011 februárjában átadtuk a magyar félnek a szlovák–magyar szerződés tervezetét, amely szabályozná a kettős állampolgárság odaítélését a nemzetközi jog elveivel összhangban. Többszöri sürgetésünk után a magyar fél elfogadta javaslatunkat a tárgyalásra, amelyre 2011. december 14-én kellene sort keríteni” – olvasható a szlovák külügyminisztérium szerdán nyilvánosságra hozott állásfoglalásban.
A kettős állampolgárság kapcsán az elmúlt napokban Boldoghy Olivér esete borzolta a kedélyeket magyar oldalon. Ismert, a szlovák belügyminisztérium megvonta a révkomáromi színész-vállalkozótól szlovák állampolgárságát, miután nyáron felvette a magyart. A kormány támogatásáról biztosította Boldoghy Olivért, Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára pedig behívatta a budapesti szlovák nagykövetet.