Dorosz Dávid országgyűlési képviselő csütörtöki, MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, az orvosi kar létrehozása az RMDSZ szövetségi elnökének, miniszterelnök-helyettesének és minden képviselőjének következetes, kitartó és céltudatos politikáját dicséri.
Kiemelte: az önálló magyar orvosi kar az erdélyi magyarság jövője szempontjából is meghatározó jelentőséggel bír, hiszen a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem után a második legnagyobb állami felsőoktatási intézmény Romániában, ahol magyar nyelven is oktatnak. Ezzel a lépéssel hosszú távon is tervezhetővé és rendezetté vált a hagyományosan is magas színvonalú erdélyi magyar orvos- és gyógyszerészképzés, amely a jövőben az egészségügyi ellátást is biztosítja – hangsúlyozta.
Az LMP hisz abban, hogy a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen (MOGYE) belüli önálló magyar kar megalakulása határozott jelzés és üzenet mindenki számára, hogy egy demokráciában a törvényeket mindenhol be kell tartani, és a jogokért vívott harc sohasem hiábavaló – zárta állásfoglalását Dorosz Dávid.
Catalin Baba román oktatási miniszter kedden jelentette be, hogy elfogadta a bukaresti kormány azt a kormányhatározatot, amely egy új kart hoz létre a magyar és angol tannyelvű szakok számára a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen (MOGYE).
Ugyanazon a napon a nemzetpolitikai államtitkárság közleményben tudatta: a magyar kormány üdvözli, hogy Romániában elfogadták a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem magyar–angol tannyelvű karának létrehozásáról szóló kormányhatározatot, és reméli, hogy ezzel az utolsó akadály is elhárult a magyar nyelvű képzés önállóságának útjából. A romániai multikulturális egyetemeken a magyar tagozat megalakítását 2011 óta törvény írja elő. Ennek értelmében az intézményekben a kisebbségi oktatás számára olyan tagozatokat, részlegeket kell kialakítani, amelyek az oktatás megszervezésében autonómiával rendelkeznek – írták.
Romániában tavaly tiltakozásokat váltott ki, hogy az új román oktatási törvény által biztosított lehetőségek ellenére a MOGYE román többségű szenátusa júniusban megakadályozta a magyar intézetek létrehozását. Júliusban az okozott felháborodást, hogy az általános orvosi karon a nyolcvan költségtérítéses hely mindegyikét a román tagozatra felvételiző diákok kapták meg. Ezt később korrigálták negyven helyet biztosítva a magyar tagozatnak. Augusztusban néhány romániai magyar fiatal több napon keresztül tüntetett, hogy az egyetemen alakuljanak magyar intézetek.
Ezt követően szeptemberben, a Krónika című kolozsvári napilap arról számolt be: a MOGYE szenátusa arról döntött, hogy nem hosszabbít szerződést több magyar nemzetiségű nyugdíjas óraadó tanárral. Az, hogy a szerződéseket nem hosszabbították meg, a lap szerint jelentősen megnehezíti a magyar tagozat működését.

Szijjártó Péter: Magyarország nem akar az ukrán maffia átjáróházává válni