A Pentagon fáradságot nem kímélve ki fogja vizsgálni annak a vérontásnak a körülményeit, amelyet a minap egy amerikai katona követett el Afganisztánban, az Egyesült Államok ugyanakkor továbbra is elkötelezettje az ottani háború „felelősségteljes” befejezésének – jelentette ki kedden Washingtonban Barack Obama amerikai elnök.
„Nyomon követjük a tényeket, akárhová vezessenek is bennünket” – mondta Obama a Fehér Házban. „Szavatolni fogjuk, hogy mindenkit, aki részese volt ennek (az incidensnek), a törvény minden szigorával, maradéktalanul felelősségre vonnak majd” – jelentette ki az elnök.
Az amerikai védelmi miniszter nem zárta ki, hogy halálra ítélik azt az amerikai törzsőrmestert, aki vasárnap hajnalban a dél-afganisztáni Kandahár tartományban lemészárolt 16 civilt, zömmel nőket és gyerekeket. Ismert, több száz diák tüntetett kedden a kelet-afganisztáni Dzsalálábádban, követelve, hogy nyilvános tárgyaláson ítéljék el az amerikait.
Fenyegetés Kínának
Obama azt is bejelentette, hogy az Egyesült Államok az Európai Unióval és Japánnal közösen keresetet nyújt be Kína ellen a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) a ritkaföldfémek exportjának korlátozása miatt. Pekingnek 10 napja van a válaszadásra, és 60 napon belül tárgyalásokat kell kezdenie a keresetet benyújtó országokkal. „Ha Kína egyszerűen hagyná, hogy a piac magától működjön, nem lenne ellenvetésünk. Politikája azonban éppen ennek a megakadályozására és azon szabályok ellen irányul, amelyek elfogadásába beleegyezett” – jelentette ki Obama a Fehér Házban.
„Amikor szükséges, cselekedni fogok, ha a munkásaink vagy a vállalkozásaink tisztességtelen gyakorlat célpontjává válnak” – mondta az elnök, aki a választás évében különösen nagy hangsúlyt fektet arra, hogy felgyorsítsa a recesszióból kilábalófélben lévő amerikai gazdaság talpra állását.
A ritkaföldémeket egyebek között hibridautók akkumulátorának, síkképernyős televíziók és más, csúcstechnológiára épülő műszaki cikkek gyártására használják. A kínai kereskedelmi minisztérium kedden kiadott közleménye szerint Peking a mindössze két évtizedre elegendő készletek kivitelének korlátozásával nyersanyagforrásai és a környezet védelmét, a fenntartható fejlődést kívánja szolgálni.