Peking válaszolt a panaszra

A kínai kereskedelmi minisztérium kedden közölte, hogy az ország ritkaföldfémexportjáról szóló vita rendezésére irányuló kérést a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) eljárási szabályainak megfelelően fogja kezelni.

WL
2012. 03. 13. 16:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A minisztérium által kiadott közlemény válasz arra, hogy az Európai Unió, az Egyesült Államok és Japán hivatalosan is a WTO-hoz fordult az exportkorlátozásra vonatkozó panaszával.

A dokumentum megállapítja, hogy Kína korábban állandó kommunikációt tartott fenn az érintett országokkal a nyersanyagok – így a ritkaföldfémek – exportjára vonatkozó politikájával kapcsolatban. A közlemény szerint Peking többször is világossá tette, hogy a korlátozással nyersanyagforrásainak és a környezetnek a védelmét, a fenntartható fejlődést kívánja szolgálni.

Miao Vej ipari és információtechnológiai miniszter ugyancsak kedden sajnálatát fejezte ki a panaszok miatt, de egyben jelezte, Kína megvédi magát és magyarázatot ad intézkedéseire. Mint mondta, a korlátozás nem irányul egyetlen ország ellen sem, és nem is a kereskedelmi protekcionizmus egy formája. A tárcavezető úgy vélte, egyes ritkaföldfémekből a kínai készletek mindössze húsz évig tartanak, ha nem állítanák le a túlzott kitermelést.

Kína felfüggesztette a ritkaföldfémekre vonatkozó új kutatási és bányászati engedélyek kiadását; termelési korlátozást léptetett érvénybe, és exportkvótát vezetett be. Ezeken túl a kitermeléshez kapcsolódóan szigorította a környezetvédelemre vonatkozó szabványokat.

A ritkaföldfémek 17 elemből álló csoportja nélkülözhetetlen egy sor fontos csúcstechnológiát képviselő termék, így például mobiltelefonok, szélturbinák, elektromos autók vagy fegyverek gyártásához.

A világpiacon a korábbi években a szükségletek 90 százaléka származott Kínából, miközben az ország a becsült tartalékoknak mindössze egyharmadával rendelkezik.

A ritkaföldfém-bányászat költséges és rendkívül környezetkárosító, ami azt jelenti, hogy a károk helyreállítása tetemes összegeket emészt fel. Kínai kommentárok szerint részben éppen ez az, ami más országokat visszatart a bányászattól, a másik pedig az, hogy a kínai exportárak a rendezetlen belső piaci körülmények miatt igen alacsonyak voltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.