A kormányzati kommunikációért felelős államtitkár a Diplomáciai Akadémián mintegy harminc résztvevő előtt kifejtette, a törvény külső és belső szabályozási szükségletre válaszolt. Kovács úgy vélekedett, a törvényről folyó nemzetközi vitában túl kevés a konkrét érv. Kijelentette, Magyarországnak van egyedül írásos véleménye arról, hogy médiatörvénye megfelel az uniós normáknak.
Az MSZP elnöke annak a véleményének adott hangot, hogy a kormány rossz irányba indult el a médiaszabályozással. Kijelentette, az MSZP, amint lehetősége lesz rá, meg fogja változtatni a törvényt. A törvényben vannak olyan eszközök, amelyeket ugyan nem használ a médiahatóság, de folyamatos fenyegetést jelentenek, és ezért önkorlátozáshoz vezetnek – mondta.
Nem célpont Magyarország
Thorbjørn Jagland, az Európa Tanács főtitkára korábban a köztévében kifejtette: „Azt kell megérteni, hogy nem Magyarország a célpont, mi a törvényeket nézzük, ahol pedig relatíve sok új törvényt fogadnak el, ott többet vizsgálódunk.” Értékelik a magyar kormány lépéseit, de továbbiakra van szükség, közölte miután tárgyalt a Velencei Bizottság által kifogásolt magyar törvényekről Orbán Viktor kormányfővel és Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettessel. A médiatörvénnyel egyébként szerinte az a baj, hogy a Médiatanács elnökének kezében sok büntetési jogkör van, ugyanakkor itt is van előrelépés.
A kormány akkor azonnal reagált a felvetésekre, de jelezte: bizonyos kérdésekben ragaszkodnak a magyar állásponthoz. Ezt követően a kormányzat arra kérte az Alkotmánybíróságot (Ab), hogy részletesen értelmezze azt a határozatát, amely alkotmányellenesnek minősítette a médiaszabályozás több pontját. A kabinet várja a testület válaszát, és amint megkapja, a parlament elé terjeszti a médiaszabályozás módosítását, hogy május végéig elfogadhassa a Ház.
Németországban is forrt a levegő
Német oldalról is kapott a médiatörvény, az SPD és a Zöldek előterjesztésben indítványozták: kormányuk „tegye világossá” a magyar kormány számára, hogy a médiatörvény nincs összhangban a közös európai értékekkel.
Olasz tűszúrások
A La Repubblica újságírója élesen bírálta az Orbán- kormány tevékenységét. A médiatörvénnyel kapcsolatban azt vetette papírra, hogy az korlátozza a sajtószabadságot, ami erőteljes kritikai visszhangot váltott ki az Európai Unióban és belföldön egyaránt. Bővebben>>>