A demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok tiszteletben tartásán őrködő Európa Tanács égisze alatt tevékenykedő független jogi szakértői testület, a Velencei Bizottság hétfőn hozta nyilvánosságra állásfoglalását a bírósági reformról és az egyházügyi törvényről.
A testület szerint a magyar bírósági reform lényeges elemei, amennyiben változatlanul maradnak, nemcsak az igazságszolgáltatás szervezetére vonatkozó európai normáknak – különösen a bírói függetlenség követelményének – mondanak ellent, hanem a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülése szempontjából is problematikusak.
A bizottság szakvéleményének több, elmarasztaló tartalmú eleme már korábban ismeretessé vált, ennek alapján a kormány már a múlt pénteken javasolta az Országgyűlésnek a bíróságokról, valamint a bírákról szóló törvény módosítását. A közigazgatási tárca közleménye szerint a Velencei Bizottság észrevételeit figyelembe véve készítették el a törvénymódosító javaslatot.
A Velencei Bizottság szerint az egyházügyi törvény összességében a vallásszabadság liberális és nagyvonalú keretét alkotja meg, de néhány pontja problematikus, és nem tesz eleget a nemzetközi elvárásoknak. Az állásfoglalásban az áll, a törvény túlzó, valamint önkényes kritériumokat támaszt az egyházként való elismeréshez.
Különösen azt a kitételt kellene a bizottság szerint felülvizsgálni, amely a vallási közösség hazai, illetve nemzetközi tevékenységének szükséges időtartamára vonatkozik, valamint azt, amely politikai döntéshez kapcsolja az egyházként való elismerés folyamatát.
Thorbjorn Jagland januári levelében azt javasolta Martonyi János külügyminiszternek, hogy Magyarország kérjen szakvéleményt a Velencei Bizottságtól azokról a törvényekről, amelyek az igazságszolgáltatás törvényességével, a vallásszabadsággal, valamint a parlamenti választásokkal kapcsolatosak. Indítványozta azt is, hogy Magyarország vegye igénybe az Európa Tanács médiajogi szakértelmét.
Martonyi János válaszában együttműködési készségéről biztosította Jaglandot, és jelezte, hogy az említett jogszabályokról Magyarország a Velencei Bizottság állásfoglalását kéri. Bővebben >>>
Az Európa Tanács sajtóosztályának tájékoztatása szerint a megbeszélések után az ET főtitkára Navracsics Tiborral közös sajtótájékoztatót tart.