Nem akarják célba venni Magyarországot

A vizsgálódás nem Magyarország „célba vételére” irányul – jelentette ki Rui Tavares zöldpárti EP-képviselő, összegezve az EP állampolgári jogi szakbizottságának eszmecseréjét.

PR
2012. 03. 26. 16:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tények tárgyilagos mérlegelését szorgalmazta a legtöbb hozzászóló az Európai Parlament (EP) állampolgári jogi szakbizottságának (LIBE) hétfői, brüsszeli ülésén, amelyen most első alkalommal folytattak eszmecserét a Magyarországról készítendő EP-jelentésről. A kijelölt jelentéstevő, Rui Tavares portugál zöldpárti EP-képviselő a vitát összegezve kiemelte: a vizsgálódás nem Magyarország „célba vételére” irányul, hanem a közös uniós jogok és értékek védelmére, annak áttekintésére, hogy veszélybe kerültek-e ezek a jogok és értékek. A vizsgálódás során célszerű lesz ellátogatni Magyarországra, hogy meghallgassák a magyar hatóságok és civil társadalom véleményét is – tette hozzá.

Korábban magyar újságíróknak nyilatkozva párthovatartozáson, bal- és jobboldal szembenállásán felülemelkedő, együttműködésre alapozott tevékenységet ígért Rui Tavares.

Mint ismert, az Egyesült Baloldal/Északi Zöld Baloldal frakció delegációja hazánkba látogatott vasárnap. Hétfői sajtótájékoztatóján Marie-Christine Vergiat európai parlamenti képviselő, a delegáció vezetője arról beszélt, az EP aggódik a magyarországi helyzet miatt, amely „az Európa-szerte tapasztalható antidemokratikus intézkedések szimbóluma”.


Gál: Nincsenek illúzióink

Az állampolgári jogi szakbizottság hétfői ülésén még nem annyira az érdemi, tartalmi kérdésekről, hanem inkább csak a követendő módszerekről volt szó. Egyelőre nincs határidő a jelentés elkészítésére. Az ülés levezető elnöke Gál Kinga néppárti EP-képviselő volt, aki ebben a szerepkörben nem szólhatott hozzá a vitához. Utána az MTI-nek elmondta: a korábban tapasztaltakhoz képest most visszafogottabb volt a hangnem. Fontosnak nevezte, hogy a hozzászólók minél több objektív információ beszerzésének szükségességéről beszéltek.

„Nincsenek illúzióink, a majdan elkészülő jelentés politikai jellegű lesz” – vélekedett. Ugyanakkor – tette hozzá – ha már az EP-plénum döntése értelmében meg kell születnie ennek a dokumentumnak, akkor helyeslendő, ha a képviselők valóban meg akarják majd hallgatni a magyar kormány és a médiahatóság véleményét is, ha a kiragadott részletek mögötti háttérre is kíváncsiak lesznek.

Nem a megbüntetés a cél

Elsőként a szlovén szocialista Tanja Fajon, majd több más hozzászóló is javasolta, hogy a jelentéstevő – a más pártbeli, úgynevezett árnyék-jelentéstevőkkel együtt – utazzon el Magyarországra, és a helyszínen tanulmányozza a helyzetet. Szintén Fajon – távollevő párttársa, a spanyol Juan Fernando López Aguilar nevében szólva – leszögezte: a jelentés célja nem Magyarország megbüntetése. Szerinte az uniós alapszerződés 7. cikkének életbe léptetése – ami akkor jöhet szóba, ha egy tagállamban veszélybe kerülnek az uniós alapértékek – olyan eljárási eszköz, amelynek az igénybe vételére nem irányulhat eleve a jelentéstevő törekvése. Az EU által a magyarországi helyzetre adható lehetséges válaszok közt „ne élvezzen monopolhelyzetet a 7. cikkely” – fogalmazott a szocialista politikus. Szerinte a vizsgálódás középpontjában a bírói függetlenség és a médiapluralizmus kérdésének kell állniuk.


Renate Weber romániai liberális EP-képviselő arra hívta fel a figyelmet: más uniós intézményekben és az Európa Tanácsban már sok ismeretet halmoztak fel a témakörrel kapcsolatban, és ezeket az EP-jelentés összeállításakor is használni kell. A jelentésnek szerinte sem egyetlen ország „kioktatásáról”, hanem „az elvek és értékek védelméről” kell szólnia. Frank Engel luxemburgi néppárti EP-képviselő szintén hangoztatta, hogy „ez nem hetescikkely-jelentés”. A tényeket – javasolta – a lehető legrészletesebben fel kell tárni, figyelembe véve a magyar kormányzati álláspontot is. Úgy vélekedett, hogy a magyarországi tanulmányút „nagyon inspiráló” lehetne.

„Mit akarnak elérni? ”

Anthea McIntyre konzervatív EP-képviselő szintén szólt arról, hogy az EP-ben tartott, Magyarország témájának szentelt közmeghallgatások után végre a helyszínen kellene tájékozódni. A jobbikos Morvai Krisztina szerint az EU saját alapértékeinek egyikével, a diszkrimináció tilalmával fordul szembe, amikor igazolhatatlan módon csak Magyarország ellen folytat vizsgálatot. Mint fogalmazott, „civilizált és EU-konform” szakértők már a kommunizmus bukása után is megjelentek Magyarországon, és az akkori tanácsaik arról szóltak, hogy „a kommunistákat senki sem bánthatta”. Feltette a kérdést, hogy most mit akarnak elérni a szaktanácsaikkal. Morvai szerint a magyar kormánynak – hasonlatosan az erőszakot elszenvedő házasfélhez – egy ponton túl azt kell mondania az EU-nak, hogy elég volt, egyenjogúságon alapuló viszonyt akar, és ha ez nem tetszik, akkor jön a válás, vagyis a kilépés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.