Isztambulban dőlhet el Irán sorsa

Szombaton Isztambulban kezdik újra a nemzetközi közösség képviselői Iránnal a tárgyalásokat.

LM
2012. 04. 09. 13:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korábban Recep Tayyip Erdogan török kormányfő azt közölte: Ankara nem tud hivatalosan arról, hogy házigazdája lesz az április 14-re tervezett iráni nukleáris tárgyalásoknak.

Korábban vitás volt, hogy a török nagyváros, vagy pedig – Irán bejelentett igényének megfelelően – Bagdad legyen-e a megbeszélések helyszíne. Az amerikaiak mindemellett már 13-án akartak kezdeni, de végül 14-én indul újra a párbeszéd Isztambulban.

A nemzetközi közösséget az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt tagja (az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Oroszország és Kína), valamint Németország – az úgynevezett „5+1-es formáció” – képviseli. Michael Mann szóvivő reményének adott hangot, hogy a szombati újrakezdés során „a haladást lehetővé tevő eredmények” születnek.

Vita Szíriáról

Irán – diplomáciai források szerint – a szíriai helyzettel kapcsolatos török álláspont miatti rosszallásának kifejezéseként vetette fel, hogy Isztambul helyett Bagdadban legyenek a tárgyalások, de végül ettől elállt. Recep Tayyip Erdogan korábban kiállt a perzsa állam mellett a Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnökkel folytatott isztambuli megbeszélésen, ekkor ajánlotta fel, hogy a tárgyalásokat tartsák a török fővárosban.

A nemzetközi közösség és Irán közötti – ugyancsak Isztambulban folytatott – korábbi tárgyalások 2011 januárjában fulladtak kudarcba. Az Egyesült Államok és az Európai Unió időközben úgy döntött, hogy olajembargót léptet életbe a teheráni rezsimmel szemben.

Tagadnak

Irán tagadja azokat a vádakat, hogy nukleáris fejlesztési programja atomfegyver előállítására irányul. Ali Akber Szálehi, a teheráni kormány külügyminisztere hétfőn úgy fogalmazott, hogy a megbeszélések újrakezdése akkor hozhat eredményeket, ha az 5+1-ek képviselői „kellő komolysággal” ülnek le a tárgyalóasztalhoz. Az iráni parlament honlapján közzétett nyilatkozatában lehetségesnek nevezte, hogy a megbeszélésekből „mindkét fél nyertesként” jöhet ki. Szerinte ugyanis az iráni atomfegyvertervekre vonatkozó aggodalmak eloszlathatók úgy is, ha Iránnak nem kell felhagynia a nukleáris programmal.

A nyugati hírszerzés 2009-ben fedte fel, hogy Irán a korábban ismert létesítménye mellett titokban egy másik urándúsító üzemet is épít, és ez fokozta a gyanút Teherán katonai terveit illetően. Irán 2010 februárjában megkezdte a 20 százalékosra történő urándúsítást, de azt állítja, hogy ez is csupán békés célokat szolgál.

Vasárnap Ferejdún Abbaszi Davani, az Iráni Atomenergia-szervezet igazgatója tévényilatkozatban tett ígéretet arra, hogy a 20 százalékosra történő dúsítás már nem tart sokáig, az annak során nyert dúsított uránt pedig a későbbi években egy teheráni kutatóreaktorban fogják felhasználni. Az igazgató szerint 20 százalék fölé nem mennek a dúsítással, vagyis nem fognak előállítani atomfegyverhez használható hasadóanyagot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.