A románok is kemény átalakításba kezdtek

Őrült gyorsasággal alakítja át a választási rendszert az új román kormány. Náluk is "véget ér a demokrácia?"

Kovács András
2012. 05. 09. 15:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn bizalmat kapott Victor Ponta kormányalakítással megbízott miniszterelnök-jelölt kabinetje a bukaresti törvényhozás két házának együttes ülésén. Ponta, a Szociálliberális Szövetség (USL) fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke a parlamenti ülésen azt mondta: kormányának legfőbb célkitűzése a törvényesség helyreállítása lesz, az ország hitelezőinek pedig a vállalt kötelezettségek betartását ígérte.

Az őszi parlamenti választásokig kormányzó, ám további négy évre választói meghatalmazást kérő USL hosszú távú terveiről Victor Ponta azt mondta: 2013-ra olyan költségvetés-tervezetet készítenek elő, amely több lépcsős áfával, és a társadalombiztosítási járulékok csökkentésével számol. Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke bejelentette: a szövetség ellenzékben marad, és nem támogatja a Ponta-kormány beiktatását.

Nagyon siettek

A szociálliberális kabinet első intézkedése volt, hogy a szenátussal elfogadtassa a párt választásitörvény-tervezetét, amely szerint egyfordulós, tiszta egyéni választókerületes szisztéma lép életbe idén ősszel. A tervezet értelmében az első forduló után az a jelölt nyer mandátumot az egyéni választókerületben, aki a legtöbb szavazatot kapja, függetlenül a voksok arányától. Második fordulóra csak akkor kerülne sor, ha szavazategyenlőség alakul ki az élen.

A módosítást mind az RMDSZ, mind a vele együtt ellenzékbe került Demokrata-Liberális Párt (PDL) ellenezte, mivel az nem biztosítja az arányos képviseletet, azonban a felsőház mégis megszavazta 77-9 arányban. A törvény azonban még nem léphet hatályba, mivel arról döntő kamaraként még az alsóháznak is szavaznia kell, ott pedig még kérdéses, megszavaznák-e, bár a nemzeti kisebbségek és a független honatyákat tömörítő Románia Haladásáért Országos Szövetség (UNPR) támogatásáról biztosította az új kormányt.

---- Kétharmadot is kaphatnak ----

Mint ismert, a négy évvel ezelőtti választások előtt sajátos hibriddé alakították át az addig listás választási rendszert. Kialakították ugyan az egyéni választókerületeket, de csupán az a jelölt nyert automatikusan, aki 50 százaléknyi plusz egy szavazatot kapott. A többi mandátumról a listás választásokon alkalmazott módszer alapján, sorsolásszerűen döntöttek, így előfordult, hogy egy jelölt több mint tízezer szavazattal sem kapott mandátumot, míg egy másik már néhány tucatnyi vokssal is képviselő lett.

Fontos azt is megemlíteni, hogy az USL számára mostani átalakítás azért is lehetett ennyire sürgős, mivel támogatottsága 50-55 százalékon áll, míg a PDL csupán a szavazók 20 százalékát tudhatja maga mögött. Abban az esetben, ha az egyéni kerületi választásra most kerülne sor, akkor a Székelyföldet leszámítva vélhetően mindenhol a szociálliberálisok nyernének, így akár a kétharmados többséget is megszereznék.

Nálunk nem volt ilyen változtatás

Kelemen a választási átalakítás kapcsán úgy fogalmazott, hogy megjött a koalíció étvágya. Elmondta, a baloldal még néhány hónappal ezelőtt olyan választási rendszer elfogadását támogatta a parlamentben, amely a leadott szavazatok arányában biztosította volna a mandátumokat. Közben azonban rájöttek arra, hogy a tisztán egyéni választókerületes rendszerrel maximalizálhatják a parlamenti jelenlétüket.

A romániai rendkívül gyors, egyeztetések nélküli átalakítás kapcsán érdemes felidézni, hogy a hazai balliberális tábor miként is nyilatkozott a választási rendszer megváltoztatásáról. Fontos megjegyezni, hogy a hazai kétharmados többség a rendszer alapelemeit meghagyta, így többek között a listás ágat, csak annak arányát csökkentette az egyéni kerületek javára. Ezzel szemben Romániában a teljes választási rendszert felforgatták.

Külföldön is torzított az MSZP

A hazai választási rendszerről a legkeményebben a Bajnai Gordon volt miniszterelnök által létrehozott Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvány nyilatkozott, akik úgy ítélték meg, hogy ez nem demokratikus választási rendszer. Az LMP-s Schiffer András szerint „aligha beszélhetünk tovább arról, hogy az emberek szabad akaratából a Fidesz–KDNP leváltható”.

Bajnaiék vádjai természetesen Amerikába is eljutottak, ahol Kim Lane Scheppele, a Princeton Egyetem professzora azt írta Paul Krugman blogjában, hogy az új rendszer a Fidesznek kedvez. Lamperth Mónika, az MSZP politikusa szerint az új választási rendszer kizárólag a kormánypárt hatalmának a megtartására irányul. Párttársa, Molnár Zsolt pedig úgy vélekedett a választási rendszerről, hogy egy „narancsparlament” jön majd létre.

A hazai balliberális elit olvasatát Romániára alkalmazva egyértelműen kijelenthetjük, hogy a demokrácia gyakorlatilag megszűnt keleti szomszédunknál. Érdemes azonban felidézni az ottani ellenzéki nyilatkozatokat is, akik egyáltalán nem beszélnek a demokrácia végéről, hanem „csupán” alkotmányossági aggályaiknak adnak hangot. Az RMDSZ többek között arra hivatkozik, hogy a román alkotmánybíróság korábban hozott egy olyan döntést, miszerint tizenkét hónappal a választások előtt nem lehet lényegesen módosítani a választási rendszert.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.