Bajnaiék figyelmen kívül hagyják a tényeket

Kiderült, hogy Szigetvári Viktorék ismételten átverték a közvéleményt a választási modelljükkel.

Kovács András
2012. 01. 30. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Ugyanakkor néhány száz esetben az új EVK-határok keresztülvágnak 2010 tavaszi szavazókörhatárokat. Ezeknél becsléssel állapítottuk meg a szavazatszámot. Mindez érdemben nem befolyásolja a modell megbízhatóságát” – olvashattuk Szigetvári Viktor, az MSZP volt kampányfőnökének a Haza és Haladás Alapítvány oldalán megjelent, az új választási rendszerről szóló írásában.

Az MNO utánajárt annak, hogy a parlament által tavaly elfogadott választási törvény milyen módon vágta át a 2010-ben megrajzolt szavazóköri határokat. Példaként a II. kerületet néztük meg, ahol több esetben is a felében szeli át az új választókerületi beosztás a szavazóköröket. Ebben az esetben eltekinteni attól, és becsléssel meghatározni azt, hogy adott helyen hogyan szavazhattak, semmiképp nem tartozik a tudományosan megalapozott érvek közé.

Nem mindegy, hova esnek a házak

Jól látszik, hogy a régi szavazóköröket Budapesten és a megyei jogú városokban nem vették figyelembe az új választókörzetek kialakításánál. Ennek alapján becslésekkel dolgozni elég felületesnek hat, főleg annak fényében, hogy például az újonnan, az I., az V., a VIII. és a IX. kerületből létrehozott választókerület esetében egyáltalán nem mindegy, hogy egy adott ház éppen hogyan szavazott.

2002-ben a Fidesz–MDF és az MSZP között 365 szavazat különbség volt Szigetváriék számítása szerint az idézett körzetben. 2006-ban a XXII. és XI. kerületből létrehozott körzetben a két nagy párt között 739 voks különbség volt, így ott se mindegy, hogy egy-egy háztömb melyik oldalra kerül.

Az MNO már korábban rámutatott Haza és Haladás blogján megjelent modell visszásságaira. Többek között nem vették figyelembe az egyéni jelöltek népszerűségét, a lehetséges pártkoalíciókat, valamint az egyfordulós választási rendszerből adódó pszichológiai tényezőkkel sem számoltak. Ennyi tényező figyelmen kívül hagyása után vonták le azt a következtetést, hogy mind 2002-ben, mind 2006-ban a Fidesz győzött volna, amit csupán a listás eredményekkel igazoltak vissza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.