Bajnaiék nem adják föl: tovább manipulálnak

Bajnaiék nem állnak le, és továbbra is a manipulált választási adataikkal védelmezik az általuk készített modellt, amely szerint 2002-ben és 2006-ban is a Fidesz nyert volna.

Kovács András
2012. 02. 08. 3:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az rendben van-e, hogy úgy sikerült csökkenteni a budapesti EVK-k számát érdemben, hogy az evidens és letagadhatatlan választási szociológiai mintázatok alapján továbbra is négy körül maradt azon EVK-k száma, amelyek a jobboldal számára stabil bástyának tekinthetőek? Az rendben van-e, hogy szisztematikusan szét lettek vagdosva és jobboldalibb községekkel fel lettek hígítva azon EVK-k, amelyeket mind a Fidesz, mind az MSZP stratégái nyilvánosan és zárt körben is billegőnek minősítettek a 2006-os kampány során? Kazincbarcika megkapta Edelényt, pedig kaphatott volna mást is. Várpalota megkapta a fél Balaton-felvidéket. Ajka és környéke is ugyanezen szándékkal lett átalakítva. A Budapest környéki billegő EVK-k nagy része szintén úgy lett átalakítva, hogy az inkább a jobboldal számára kedvező választói mintázatokat veszi figyelembe” – ezekkel a kérdésekkel állt elő Szigetvári Viktor, az MSZP 2010-es kampányfőnökének csapata a Bajnai Gordon által létrehozott Haza és Haladás Alapítvány blogoldalán.

Mint ismert, Szigetváriék tavaly állítottak föl egy olyan választási modellt, amely szerint 2002-ben és 2006-ban is a Fidesz nyert volna, ha a tavaly elfogadott szabályok alapján rendezték volna meg a szavazást. A volt szoci kampányfőnök többek között elfelejtkezett az egyéni jelöltek támogatottságáról, az esetleges pártkoalíciókról, valamint az egy forduló pszichológiai hatásáról.

Mindent bukhat Budapesten a Fidesz

Mindezek egyébként eltörpülnek azon torzítás mellett, hogy bevallottan a budapesti és megyei jogú városokat érintő körzeteknél becsléssel dolgoztak az új választókerületek szavazatainak kiszámolásánál. Ez a torzítás egyébként csak a második kerület esetében több száz házat érint. Természetesen ennek kapcsán az egész modell érvényessége és hitelessége megbukott, de ez annyira nem zavarja a szerzőket, mivel állításaik egy jelentős része nyugat-európai lapokban is fölbukkant.

A mostani állítások közül érdemes a Budapestre vonatkozóval kezdeni, miszerint négy stabil körzete maradna a Fidesznek. Mint az MNO számításaiból kiderült, a négy választókerület közül csupán egy olyan maradna, ahol biztosra mehetne a kormánypárt, azonban a XII. kerület teljes és a II. kerület bizonyos részeit lefedő körzetben egy sikeres baloldali együttműködés akár győzelmet is arathat.

Nem billen el a mérleg

A billegő körzetek esetében érdemes megnézni, hogy mi lett a nagykanizsai kerülettel, ahová elvileg jobboldali települések lettek csatolva. Szigetváriék modellje szerint ebben a kerületben ezer szavazattal nyert a Fidesz–KDNP 2006-ban, de természetesen itt is elfelejtkeztek számolni az SZDSZ-es és MDF szavazatokkal, amelyek nagyrészt a szociknál landoltak volna. Így ebben az esetben egyáltalán nem érvényesül, hogy a baloldali kötődésű Nagykanizsa átbillenne a jobboldal javára egy kiélezett helyzetben.

Kazincbarcika és Edelény összevonása kapcsán pedig a manipulált Szigetvári-modell is MSZP-győzelmet jelez. A Veszprém megyei átalakítások kapcsán pedig inkább azt lehet látni, hogy a verseny sokkal kiélezettebb lett a korábban stabilan jobboldali körzetekben, ami révén a baloldal is könnyebben szerezhet a jövőben mandátumot. Végezetül a Budapest környéki átalakításoknak a nyertese is inkább a baloldal, mert egy szintén sikeres összefogás esetén könnyedén meg tudják előzni a Fidesz jelöltjeit a 2002-es és 2006-os voksolások fényében.

Jól látszik, hogy Bajnai és köre folytatja a korábban megkezdett kampányát az új választási rendszer ellen egy olyan modell alapján, amelynek számai Budapest és a megyei jogú városok esetében egyszerűen nem igazak. A vidéki körzeteknél eléggé nehéz lett volna úgy megrajzolni a térképet, hogy a baloldali területek ne keveredjenek a jobboldaliakkal, de úgy tűnik, hogy a jelenlegi kabinet számára talán egy-két esetben lehet kedvezésről beszélni, míg a vele szemben álló erők összefogása könnyen ellenzékbe lökheti a Fideszt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.