Egészen új, ráadásul nagyívű otthonteremtési programot jelentett be a kormányzat 2025 júliusának első napjaiban. Az Otthon start program az eddigieknél jóval szélesebb bázison kínál megoldást a hazánkban kialakult lakhatási nehézségekre. Az intézkedésre azért is szükség volt, mert az utóbbi években egész Európában látványosan növekedtek az ingatlanárak: Magyarországon az Eurostat adatai szerint 2010-től a 2024-es év végéig több mint megtriplázódtak az ingatlanárak (+234 százalék). Igaz, az úgynevezett lakásár/jövedelem mutató nem változott, vagyis hiába emelkedtek rekordsebességgel a lakásárak, a jövedelmek elvileg lépést tudtak tartani ezzel − derül ki az Oeconomus elemzéséből.

Fotó: Kallus György
Magyarországon kifejezetten magas az ingatlantulajdon aránya: a negyven év felettiek nyolcvan százaléka saját tulajdonú ingatlanban él, de a 18–40 év közöttieknél ez az arány csupán negyven százalék. Ezért szükség lehetett egy átfogó, széles körben igényelhető, elsődlegesen nem demográfiai, hanem gazdaságélénkítési célokat szolgáló lakáspolitikai hiteltermékre.
A mostani piaci viszonyok között rendkívül nagy támogatást jelent a 3 százalékos hitel, és a havi törlesztőrészlet akár 100 ezer forinttal is csökkenhet a felvett hitel nagyságától függően. Fontos azonban, hogy a hiteltörlesztőt jövedelemmel is bírni kell, hiszen a JTM (jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató) szabályok csak az adós igazolt nettó jövedelmének egy bizonyos részét engedik hiteltörlesztésre fordítani, jelen esetben ez 600 ezer forintos nettó jövedelemig a nettó fizetés 50, afelett a 60 százaléka lehet.
A kereskedelmi bankok a fiatal hitelfelvevőket jellemzően a kockázatosabb kategóriába sorolják, így az ő esetükben számított piaci kamat a 8-10 százalékos sávban is szóródhat, mindez pedig további kamatkedvezmény-megtakarítást jelenthet havi szinten.
A túlzott mértékű eladósodás ugyan elviekben felmerülhet kockázatként, a gyakorlatban azonban kevésbé valószínű, legalábbis a korábbi tendenciák nem ezt igazolják. 2025 júliusában az átlagos piaci lakáshitel nagyjából 19 millió forint volt, a csok+ hitel pedig a 24 millió forintot sem érte el, ha lakosság nem akar túlzottan eladósodni, akkor pedig hiába érhető el a magasabb összeg. Jellemző továbbá az is, hogy a piaci hitelek esetében az átlagos hitel után vállalt törlesztőrészlet tartósan a nettó átlagbér 30 százaléka alatt marad. A családok tudatosak és óvatosak a hitelfelvétel esetében.
Új lendületet kaphat az ingatlanpiac az Otthon start programnak köszönhetően
A most bejelentett intézkedés azért is fontos, mert az ingatlanpiac az év elején még lendületben volt, ami leginkább az állampapírokból kivonuló befektetőknek volt köszönhető. Az elmúlt hónapokban azonban ez a lendület láthatóan alábbhagyott, és az iparági szereplők több ingatlankategóriában lanyhuló keresletet és lefelé korrigáló árakat találtak. Az Otthon start program őszi indulása újabb élénkülést hozhat, addig sokan várhatóan elhalasztják vásárlási döntésüket, majd az őszi rajt után tömeges megjelenésre lehet számítani az első lakásvásárlók körében.
Az Otthon start programmal tehát a kormányzat egy olyan biztató lépést tett, amely egy eddig kevésbé fókuszban lévő társadalmi célcsoport lakhatási igényeit és preferenciát kezeli, egyúttal a hazai építőipar keresletének élénkítésén keresztül a gazdaságot is stimulálja.