„A tavaly októberben hét évre elítélt Timosenko minden percét politikai előadássá változtatja, amelynek színpada a harkivi börtön... Ezen a héten kettős győzelmet ünnepel: (Ukrajna) nem csak az Európával, hanem Oroszországgal fennálló kapcsolatainak is kárt okozott” – írja Polina Himsiasvili a tekintélyes orosz üzleti-politikai lap szombati számában.
A kommentátor emlékeztet arra, hogy a múlt hétvégén Medvegyev leköszönő államfő kijelentette: megengedhetetlen a politikai ellenzékiek üldözése az Oroszországhoz közeli országokban. Csütörtökön pedig Vlagyimir Putyin megválasztott államfő ajánlotta fel, hogy szívesen fogadnák Timosenkót gyógykezelésre Oroszországban. Emellett hangsúlyozta, hogy a 2009-es orosz–ukrán gázárszerződés teljes mértékben törvényes volt.
A volt ukrán kormányfőnek sikerült felborítania a szokásos menetrendet, miszerint amikor az Európai Unióval megromlanak a kapcsolatok, akkor a Független Államok Közösségének tagországai Moszkvához fordulnak támogatásért. Timosenko miatt Ukrajna még mindig nem írta alá a társulási szerződést az Európai Unióval, de az Oroszországgal kötött gázszerződéseket sem vizsgálták felül.
„Janukovics (ukrán) elnök elszigetelődött, a helyzet megoldására nincs jó forgatókönyv. Ha ugyanis kiengednék Timosenkót a börtönből, az egyet jelentene azzal, hogy elismerik az ellene folyó vizsgálatok és üldöztetés törvénytelenségét. Szabadlábon pedig lényegesen befolyásolni tudná az őszi (ukrajnai) parlamenti választásokat” – vélekedik a Vedomosztyi orosz napilap kommentátora.
Mint ismert, Ukrajna gazdasági következményekkel fenyegette meg Németországot a bebörtönzött ukrán ellenzéki politikus, Julija Timosenko ügye, illetve a labdarúgó Európa-bajnokság ukrajnai rendezvényeinek esetleges német bojkottja miatt Berlinnel kialakult vitájában. Mint azt megírtuk, Románia is csatlakozik a többi uniós ország által képviselt állásponthoz a Timosenko-ügyben, és csak nagyköveti szinten képviselteti magát a közép-európai államfők május 11–12-ei jaltai csúcstalálkozóján. Julija Timosenko volt kormányfő bebörtönzése miatt Andris Bērziņš lett államfő sem lesz jelen a közép-európai államfők soros, 18. csúcstalálkozóján. Václav Klaus cseh és Danilo Türk szlovén köztársasági elnök még április végén lemondta ukrajnai látogatását. Elsőként Joachim Gauck német elnök jelentette be, hogy – Angela Merkel kancellárral egyetértésben – nem vesz részt az ukrajnai fórumon. Heinz Fischer osztrák államfő sűrű hivatalos programjára hivatkozva szintén jelezte távolmaradását.