Janukovics egyik esetben sem járna jól?

Az ukrán államfő számára nincs jó forgatókönyv a helyzetből való kijutásra – vélekedik a Timosenko-ügyről a Vedomosztyi című orosz napilap kommentátora.

PR
2012. 05. 05. 10:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A tavaly októberben hét évre elítélt Timosenko minden percét politikai előadássá változtatja, amelynek színpada a harkivi börtön... Ezen a héten kettős győzelmet ünnepel: (Ukrajna) nem csak az Európával, hanem Oroszországgal fennálló kapcsolatainak is kárt okozott” – írja Polina Himsiasvili a tekintélyes orosz üzleti-politikai lap szombati számában.

A kommentátor emlékeztet arra, hogy a múlt hétvégén Medvegyev leköszönő államfő kijelentette: megengedhetetlen a politikai ellenzékiek üldözése az Oroszországhoz közeli országokban. Csütörtökön pedig Vlagyimir Putyin megválasztott államfő ajánlotta fel, hogy szívesen fogadnák Timosenkót gyógykezelésre Oroszországban. Emellett hangsúlyozta, hogy a 2009-es orosz–ukrán gázárszerződés teljes mértékben törvényes volt.

A volt ukrán kormányfőnek sikerült felborítania a szokásos menetrendet, miszerint amikor az Európai Unióval megromlanak a kapcsolatok, akkor a Független Államok Közösségének tagországai Moszkvához fordulnak támogatásért. Timosenko miatt Ukrajna még mindig nem írta alá a társulási szerződést az Európai Unióval, de az Oroszországgal kötött gázszerződéseket sem vizsgálták felül.

„Janukovics (ukrán) elnök elszigetelődött, a helyzet megoldására nincs jó forgatókönyv. Ha ugyanis kiengednék Timosenkót a börtönből, az egyet jelentene azzal, hogy elismerik az ellene folyó vizsgálatok és üldöztetés törvénytelenségét. Szabadlábon pedig lényegesen befolyásolni tudná az őszi (ukrajnai) parlamenti választásokat” – vélekedik a Vedomosztyi orosz napilap kommentátora.

Mint ismert, Ukrajna gazdasági következményekkel fenyegette meg Németországot a bebörtönzött ukrán ellenzéki politikus, Julija Timosenko ügye, illetve a labdarúgó Európa-bajnokság ukrajnai rendezvényeinek esetleges német bojkottja miatt Berlinnel kialakult vitájában. Mint azt megírtuk, Románia is csatlakozik a többi uniós ország által képviselt állásponthoz a Timosenko-ügyben, és csak nagyköveti szinten képviselteti magát a közép-európai államfők május 11–12-ei jaltai csúcstalálkozóján. Julija Timosenko volt kormányfő bebörtönzése miatt Andris Bērziņš lett államfő sem lesz jelen a közép-európai államfők soros, 18. csúcstalálkozóján. Václav Klaus cseh és Danilo Türk szlovén köztársasági elnök még április végén lemondta ukrajnai látogatását. Elsőként Joachim Gauck német elnök jelentette be, hogy – Angela Merkel kancellárral egyetértésben – nem vesz részt az ukrajnai fórumon. Heinz Fischer osztrák államfő sűrű hivatalos programjára hivatkozva szintén jelezte távolmaradását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.