Tolsztanov szerint a hivatali helyzettel való visszaélés miatt hét év börtönre ítélt politikus így akar tiltakozni az ellen, hogy az interneten közzétették napirendjét, amely tartalmazza a kezeléseket is, és az később megjelent a sajtóban.
Andrij Lapinszkij, az ukrán büntetés-végrehajtás harkovi területi parancsnokának helyettese szerint normális dolog, ami történt. Julija Timosenko napirendjében nincs semmi titkos, és bár valóban közzétették a kezelések időpontját, a jellegüket nem. Erre a büntetés-végrehajtást érő provokációk miatt volt szükség – mondta Lapinszkij.
A Timosenkót kezelő német orvos, Lutz Harms megerősítette, hogy a volt kormányfő lemondott a kezelésről. A berlini Charité kórház specialistája szerint az, hogy Julija Timosenkót állandó megfigyelés alatt tartják, problematikussá tette ellátását, s lehetetlenné azt, hogy bizalmi viszony alakulhasson ki közte és a páciens között. „Olyan helyzet alakult ki, amelyben meg kell vizsgálni, van-e értelme a további kezelésnek” – jelentette ki a német professzor.
Az ukrán legfelsőbb bíróság kedden helyt adott az ügyészség kérelmének, és június 26-ra halasztotta a meghallgatást Julija Timosenko börtönbüntetése elleni fellebbezése ügyében. Az ügyészek arra hivatkozva kérték a halasztást, hogy Timosenko hátfájdalmai miatt orvosi kezelés alatt áll, és nem tud megjelenni a kijevi bíróság előtt.
A Brüsszelben tárgyaló Mikola Azarov ukrán miniszterelnök kijelentette, hogy Kijev európai szakértőket és megfigyelőket akar hívni Julija Timosenko fellebbviteli tárgyalására. Szerinte a Timosenko-ügy nem politikai üldözésről szól, hanem a törvények felsőbbrendűségére vonatkozó európai elv gyakorlati megnyilvánulása.
A bebörtönzött volt ukrán kormányfő példáján felbuzdulva Szimferopol fogházában azzal a követeléssel álltak elő az őrizetesek, hogy küldjék őket németországi gyógykezelésre, vagy legalábbis őket is kezeljék német orvosok.
Mint megírtuk, a kijevi kormány fontolóra veszi, hogy külföldre engedi gyógykezelésre a volt ukrán kormányfőt, ha orvosi szakvélemény szerint Ukrajnában nem juthat hozzá megfelelő gyógyterápiához.
A litván elnök meglátogatta pénteken Julija Timosenkót. Dalia Grybauskaitė egy órán át beszélgetett Timosenkóval, akit „jó állapotban” talált.
Ukrajnára erőteljes nyomás nehezedik Timosenko miatt, és több európai politikus a lengyel–ukrán közös rendezésben június 8. és július 1. között tartandó futball Európa-bajnokság ukrajnai eseményeinek bojkottjára szólított fel. Kijev elhalasztotta a közép-európai államfők péntekre és szombatra tervezett jaltai csúcstalálkozóját, mivel a legtöbb meghívott – tiltakozásul a Timosenkóval szembeni bánásmód miatt – lemondta részvételét.
Ügyvédjének közlése szerint április 20-án beleegyezése nélkül szállították a harkivi kórházba Timosenkót, s közben fizikai erőszakot alkalmaztak vele szemben, sérüléseket okozva. Tiltakozásul az exkormányfő éhségsztrájkba kezdett, melyet közel három hét után, szerdán fejezett be. Az ukrán hatóságok tagadják, hogy rosszul bántak az 51 éves politikussal.