Sarkozy elköszönt, Hollande belevetette magát a munkába + Képek

Megtartotta utolsó ülését a francia jobbközép kormány Nicolas Sarkozy leköszönő államfő vezetésével.

PR
2012. 05. 09. 14:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint azt megírtuk, a hivatalba lépő francia államfő, Francois Hollande plafont szabna az állami tulajdonú vállalatokat vezetők béreinek. A terv meglétének morális okai vannak.

Egy internetes felmérés szerint a franciák megosztottak abban a kérdésben, hogy ki vezeti majd az ellenzéket az új elnökkel szemben.

A francia elnökválasztás tanulságait szakértők kommentálták a Külügyi Intézetben hétfőn.

„Nicolas Sarkozy megtartotta legfőbb ígéretét. Ez pedig Franciaország modernizálásának beindítása volt. És ezt a válság alatt tettük meg” – hangsúlyozta az ötéves kormányzati munka értékelésekor Francois Fillon miniszterelnök, aki csütörtökön nyújtja be lemondását a távozó elnöknek.

Sarkozy jövőjét illetően továbbra is csak találgat a sajtó. Az elnök a vasárnapi választást követő beszéde óta nem kívánt nyilatkozni. A kampányban többször utalt arra, hogy veresége esetén távozik a politikából, de vasárnap már nem fogalmazott egyértelműen. Közeli munkatársainak egy része szerint biztos, hogy teljesen visszavonul a politikától és „új életet kezd”. Más jobboldali politikusok és elemzők azon az állásponton vannak, hogy Sarkozy nem hagyja abba a politizálást, „csak más formában fogja csinálni”.

A május 15-én hivatalba lépő új államfő stábja eközben bejelentette: Francois Hollande szerda délután Herman Van Rompuyt, az Európai Tanács, csütörtökön pedig Jean-Claude Junckert, az euróövezet elnökét fogadja Párizsban, a szocialisták kampányirodájában, ahol a 150 fős stáb szerdán ült össze utoljára.


A megválasztott elnök közben megkezdte a konzultációkat az új kormány összeállításáról, amelynek tagjait hivatalba lépésének napján fogja megnevezni. Juncker párizsi látogatása kapcsán luxemburgi források elmondták: európai kérdésekről, az eurózóna helyzetéről és a európai stabilitási paktumról, azon belül is a „gazdasági növekedést beindító esetleges intézkedésekről” egyeztetett az új francia elnökkel. Hollande a márciusban uniós szinten elfogadott európai stabilitási paktumot szeretné egy gazdasági növekedést előirányzó passzussal kiegészíteni.

Juncker kedden a luxemburgi parlamentben úgy fogalmazott: osztja a megválasztott francia elnök álláspontját arról, hogy európai szinten szükség lenne gazdaságserkentő kezdeményezésekre. Egyúttal Angela Merkel német kancellárhoz hasonlóan – akivel Hollande május 16-án találkozik Berlinben – leszögezte: ellenzi a már elfogadott fiskális paktum újratárgyalását. Juncker szerint az európai strukturális eszközöket kellene nagyobb mértékben használni, és növelni kellene az Európai Beruházási Bank tőkéjét.

„Nagyon sok a közös álláspont”

A paktum újratárgyalását illetően Herman van Rompuy egy szerdai brüsszeli interjúban azt mondta: „A következő hetekben foglalkozunk a kérdéssel. A legfontosabb szerintem most az, hogy tartalmi kérdésekben megegyezzünk: melyek azok az eszközök, amelyekkel a gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés elindítható. Itt nagyon sok a közös álláspont az új francia elnök programjával”.

Az Európai Tanács elnöke kedden jelentette be, hogy rendkívüli, informális jellegű találkozót tartanak az Európai Unió tagországainak állam- és kormányfői május 23-án, amelyen kizárólag a növekedésre vonatkozó lehetőségekről tárgyalnak. Hollande számára ez lesz az első uniós szintű megbeszélés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.