Rijád Haddad moszkvai sajtótájékoztatóján Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerdai teheráni nyilatkozatát megerősítve közölte: „Oroszország korábbi szerződések alapján szállítja a fegyvereket, amelyek nem esnek semmilyen szankció alá, tehát (a szállítás) nem áll ellentétben a nemzetközi szabályozással, az ENSZ Alapokmányával”.
Szergej Lavrov szerdán azt mondta, hogy a fegyverek kizárólag védelmi célokra használhatók, azokat nem lehet békés demonstrálók ellen bevetni. Az orosz külügyminiszter azt közölte, Moszkva kész helyet adni az általa javasolt felállásban a nemzetközi Szíria-konferenciának. Szerdán arról is beszámoltunk, hogy fordítási hiba okozott bonyodalmat Washington és Moszkva között. A washingtoni Fehér Ház szóvivője ugyanis tagadta szerdán, hogy az Egyesült Államok fegyvert szállítana a szíriai lázadóknak, amivel állítólag Oroszország megvádolta. Moszkvában pedig azt tagadják, hogy külügyminiszterük ezzel vádaskodott volna.
A nemzetközi közösség lesz a hibás
Szíria moszkvai nagykövete úgy vélte: amennyiben Kofi Annannak, az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbízottjának béketerve csődöt mondana, azért a nemzetközi közösség lesz a felelős. Az Egyesült Államokat, Franciaországot, Nagy-Britanniát, valamint Törökországot és az arab országokat azzal vádolta, hogy mindent megtesznek Annan tervének megakadályozására, hogy beavatkozzanak Szíriában, és ők látják el fegyverekkel az Aszad-rezsim ellen küzdő ellenzéket.
Haddad szerint a húlai vérengzést is a fegyveres ellenállók követték el, akik előbb nehézfegyverekkel támadtak a biztonsági erőkre, majd a békés lakosságra törtek, hogy indokot teremtsenek a külső beavatkozásra. A diplomata szerint nincs polgárháború Szíriában. „Az csak a Nyugat képzeletében él” – jelentette ki.
Azt a nagykövet azonban nem cáfolta, hogy Oroszországban nyomtatják a szíriai bankjegyeket. Sajtóhírek szerint az Európai Unió büntetőintézkedései miatt Damaszkusz kénytelen volt Moszkvához fordulni segítségért. Korábban Ausztriában nyomtatták a szíriai bankjegyeket.
Nem polgárháború
Szerdán egyébként a valóságtól elrugaszkodott megállapításnak nevezte a szíriai külügyminisztérium Hervé Ladsousnak, a szíriai ENSZ-békefenntartók parancsnokának azt a kijelentését, amely szerint az országban polgárháború dúl. Közben Peking súlyos aggodalmát fejezte ki a szíriai fejlemények miatt, s úgy vélte, kritikus helyzet állt elő. Franciaország pedig a Szíriának történő minden fegyverszállítás azonnali leállítását követelte.