„Oroszország konkrét, egyértelmű elvek alapján javasolta megrendezni a tanácskozást. Ezért a konfliktus rendezésében csakis az Egyesült Államok részéről lehet előrelépést várni” – mondta Lavrov. Az orosz diplomácia vezetője ismét hangsúlyozta: Iránnak is részt kell vennie a szíriai válság rendezéséről szóló konferencián.
Moszkva 15 ország, közöttük az ENSZ Biztonsági Tanácsa állandó tagállamai és a Szíriával szomszédos államok részvételével tartaná meg a tanácskozást. Az orosz diplomácia vezetője megismételte a Kreml álláspontját, amely szerint Iránnak mindenképpen részt kellene vennie ezen a szíriai válság rendezéséről szóló konferencián. Az orosz külügyminisztérium tájékoztatása szerint a tárcavezető teheráni megbeszéléseinek napirendjén a közel-keleti és észak-afrikai átalakulási folyamat, benne a szíriai helyzet megvitatása is szerepel.
Ismert, Lavrov azért utazik Teheránba, hogy előkészítse a hatok június 18–19-ei moszkvai tárgyalását az iráni atomprogramról, mivel a májusi bagdadi egyeztetésen nem történt előrelépés.
Támogatják Iránt
Korábban megírtuk, Oroszország támogatja Irán békés célú atomenergia-használatát. „Mindig is támogattuk az iráni emberek jogát a modern technológiához, beleértve a nukleáris energia békés célú felhasználását. De szeretném hangsúlyozni, hogy békés használatról beszélünk” – hangoztatta múlt hét csütörtökön Putyin. A kínai elnök pedig abbéli reményét fejezte ki péntek délelőtt, hogy Irán „mérlegeli a helyzetet, rugalmasan és pragmatikusan közelíti meg a kérdést, és fokozza az együttműködést a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel, hogy elérje a feszültség csökkentését”.
Nem lenne jó megoldás, ha a NATO beavatkozna Szíriában – jelentette ki szerdán Anders Fogh Rasmussen, az észak-atlanti szervezet főtitkára az ausztrál fővárosban. A politikus azt követően fejtette ki véleményét a canberrai ausztrál sajtóklubban, hogy egy magas rangú NATO-tisztviselő úgy vélekedett: Szíriában polgárháború zajlik. Rasmussen azt hangoztatta, jelenleg nincsen olyan terv, amely szíriai NATO-hadműveletről szólna. Hozzátette, hogy határozottan elítéli a szíriai biztonsági erők cselekedeteit és a lakosság elleni megtorlásokat. „Mélységesen felháborító eseményeknek vagyunk tanúi, semmi kétség afelől, hogy a szíriai rendszer megsérti a nemzetközi jogot” – fogalmazott.