Navracsics Tibor nem vár huxitot

A magyar biztos szerint a britek akár újra kérhetik felvételüket az Európai Unióba.

Szilágyi Richárd
2016. 06. 27. 8:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jogilag nem zárja ki az Európai Unió működéséről szóló szabályozás, hogy az októberben felálló brit kormány akár újbóli belépési kérelmet terjesszen elő – mondta a Magyar Nemzetnek Navracsics Tibor annak kapcsán, hogy vasárnap hajnalig már két és fél millióan csatlakoztak ahhoz a petícióhoz a brit törvényhozás honlapján, amely újabb népszavazást követel az Egyesült Királyság tagságáról az Európai Unióban. Az Európai Bizottság kultúráért, oktatásért, ifjúságért és sportért felelős biztosa hangsúlyozta, ez az elvi lehetőség azonban nemcsak a jelenlegi társadalmi nyomástól, hanem az új kabinet összetételétől is nagyban függ majd.

Csupán ennyi lesz a változás
Soros borúlátó, de „nem szabad feladni”
Megvalósult a katasztrófa-forgatókönyv
A brexit miatt nem kell módosítani a költségvetést

Navracsics Tibor kiemelte, a jelenlegi helyzetben azonban az Európai Unió legfontosabb feladata a stabilizáció megteremtése. Kérdésünkre azt is megerősítette, hogy a dominóhatás elkerülése érdekében szólította fel a kilépési tárgyalások minél gyorsabb megkezdésére több uniós szervezet is a brit kormányt.

– Azt hallottam a magyar kormányzat képviselőitől, hogy a brit kilépés nem veszélyeztetheti Magyarország uniós tagságát – felelte azon kérdésünkre, hogy tart-e egy esetleges huxittól. Arra a felvetésünkre, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök órákkal a brit népszavazás eredményének kihirdetése után már egy szintre helyezte a brexitet és az őszi magyar kvótareferendumot (azzal, hogy szerinte mindkettő a migrációs politikára adott válasz volt, illetve lesz – a szerk.), Navracsics annyit mondott, „ki fog éleződni a vita a kérdésben”.

A magyar uniós biztost egyébként nem lepte meg a brit referendum eredménye. Szerinte a kilépőknek azzal sikerült maguk felé fordítani a szavazók 52 százalékát, hogy érzelmi kérdéssé tették az ügyet. – Az egyik a haza feletti ellenőrzés visszaszerzésének, a másik a politikai elittel szembeni ellenállásnak a kérdése volt – mondta Navracsics Tibor, aki informálisan már több kollégájával – köztük a távozó brit biztossal – is egyeztetett a referendum utáni helyzetről. Megtudtuk, az uniós biztosok hivatalosan ma tartanak kollégiumi ülést, ahol a brexit kiemelt téma lesz.

Navracsics Tibor szerint az úgynevezett Erasmus-generáció nagy vesztese lehet a britek kilépésének. Szintén hátrányosan érintheti az unió legnagyobb kutatási programját, a Horizont 2020-at a brexit. Navracsics hangsúlyozta: a portfólióját (amelynek jelentős része kapcsolódik az oktatáspolitikához) érintő 2019–20-ig futó programok sorsa jelentősen függ a brit kilépési tárgyalásokon születendő tételes megállapodástól. – Ezeken a megbeszéléseken fog eldőlni a 2017-es soros brit elnökség ügye is. – A józan ész azt diktálná, hogy a kilépés mellett döntő Nagy-Britannia helyett a következő tagállam vegye át az elnöki posztot – tette hozzá Navracsics Tibor.

– Egyre erősebb törekvések vannak az uniós reformokkal kapcsolatban, és ezek tovább fognak erősödni – mondta Navracsics Tibor munkatársunk azon felvetésére, hogy változások nélkül sokan elkerülhetetlennek látják az Európai Unió széthullását. Szerinte az ezzel kapcsolatos viták az elkövetkező hónapokban csúcsosodhatnak ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.