Vb-bundabotrány: fogy a levegő a FIFA-elnök körül

A német labdarúgóliga elnöke, Reinhard Rauball lemondásra szólította fel Joseph Blattert. Nem csitulnak a korrupciós ügy hullámai.

MNO
2014. 11. 25. 14:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rauball, aki a német szövetség alelnöke is, a Kicker magazinnak elmondta: személyesen hívta fel Blattert, és a mielőbbi távozásra kérte. Azt ugyanakkor már nem közölte, mi volt erre a FIFA elnökének válasza.

A német sportvezető korábban arra szólította fel az európai szövetséget (UEFA), hogy lépjen ki a FIFA-ból, amennyiben a 2018-as oroszországi és a 2022-es vb elnyerését vizsgáló etikai jelentést teljes terjedelmében nem hozzák nyilvánosságra. Szintén az anyag közzétételét sürgette Navracsics Tibor, az Európai Bizottság oktatási, kulturális, ifjúsági és sportügyekért felelős biztosa „a kételyek eloszlatása érdekében”.

A 2018-as és 2022-es vb rendezéséért folytatott pályázatokról szóló jelentést Michael Garcia, a FIFA etikai bizottsága vizsgálati részlegének amerikai vezetője készítette el, és az etikai bizottság első embere, a német Joachim Eckert hozott nyilvánosságra belőle részleteket két hete. Azonban Garcia szeretné, ha a teljes anyag napvilágot látna, mert úgy véli, hogy Eckert nem megalapozott következtetéseket vont le az általa készítettekből.

Eckert – Garcia jelentésére hivatkozva –, elmondta, hogy az általa vezetett testület nem talált semmi olyat – elsősorban megvesztegetésre utaló jelet –, ami miatt a 2018-as és a 2022-es vb rendezéséért lefolytatott pályázatot meg kellene ismételni. Ennek következtében a 2018-as vb rendezési joga Oroszországnál marad, a 2022-esé pedig Katarnál.

Nézeteltérésük miatt a múlt héten személyesen találkoztak, és a jobb kommunikáció szükségességét hangsúlyozták.

Az etikai testület arra igyekezett fényt deríteni, hogy egyes FIFA-tagokat megvesztegettek-e a vb-helyszínek kijelölése előtt. A jelentésből két hete csak részleteket hoztak nyilvánosságra, többek között azt, hogy nem indul vizsgálat Blatter ellen, mivel a rá vonatkozó egyetlen konkrét állításról kiderült: nyilvánvalóan nem igaz.

Az összegzés arra is kitér, hogy gyakran nehéz megállapítani, hol húzódik a határ a lobbizás és tisztességtelen befolyásolás között. Arra is van benne utalás, hogy egyesek esetében felvetődhet, nem a FIFA etikai szabályzatának megfelelően jártak el, de ezek összességében nem befolyásolják a pályázati procedúra végkimenetelét. Garcia ugyanakkor bizonyos – meg nem nevezett – személyekkel szemben etikai eljárás lefolytatását javasolta.

A SportGéza hat pontban összegezte a 42 oldalas jelentés súlyos állításait:

 

1) Az összes, a 2018-as és 2022-es világbajnokságra pályázó ország megpróbálta valamilyen módon megvesztegetni a döntéshozókat.

 

2) A 2018-as holland–belga pályázat anyagait elérhetővé tették mindenki számára a vizsgálat során, jelentős kihágásokat nem is találtak, csak a pályázat nem volt elég jó.

 

3) A japánok a 2022-es pályázatukat azzal próbálták megtolni, hogy különböző ajándékokkal halmozták el a FIFA végrehajtói bizottságának tagjait, sőt a tagok feleségeit is. Az ajándékok értéke 700 és 2000 dollár között mozgott.

 

4) A 2022-es ausztrál pályázathoz eleinte pozitívan álltak hozzá, de aztán sorra jöttek a hibák, állítólag az ausztrálok is próbálták megkörnyékezni Jack Warnert.

 

5) Az oroszoknál több számítógép is odaveszett, ami bizonyítékokat tartalmazott. Itt is ajándékokat adtak különböző FIFA-tisztségviselőknek, továbbá az oroszok fizették az utazásukat, szállásukat, de ez a szabályok szerint nem illegális.

 

6) A katariaknál gyanúba keveredett Mohammed bin Hammamról hangsúlyozzák, hogy semmilyen pályázatnak nem volt tagja, és nem is akart részt venni a vizsgálatban. Őt egyébként korábban korrupciós vádak miatt végleg eltiltották attól, hogy bármilyen futballtisztséget vállaljon. Azt azért belátják, hogy Bin Hammam tevékenysége szerepet játszhatott abban, hogy az ausztrálok és a japánok pályázata végül elbukott. Ennek ellenére úgy látják, nem volt közvetlen hatása a szavazásra.

Sajtóértesülések szerint ha Garcia maga hozná nyilvánosságra azokat a részleteket, amelyeket a FIFA nem kíván megosztani, akkor végső soron ki is zárhatják az etikai bizottságból, illetve felfüggeszthetik a munkavégzés alól.

Az Eckert vezette testület amúgy bírálta a sikertelenül zárult ausztrál és az angol kandidálást, mert szerintük vétettek az etikai szabályzat ellen. Többek között olyan külföldi projekteket ígértek, amelyek „szavazatokra válthatók”, illetve Jack Warnerrel, a CONCACAF-zóna korábbi elnökével próbáltak meg üzletelni.

Ezzel kapcsolatban Greg Dyke, az angol szövetség elnöke röviden megjegyezte: úgy gondolja, az egész eljárás „egy vicc”. Az ausztrál szövetség első embere, Frank Lowy visszautasította a bírálatokat és kiemelte: az egész kandidálás során tiszta kampányt folytattak. Ugyanakkor ausztrál politikusok azt követelik, hogy a FIFA fizesse vissza azt a közel 40 millió dollárt, amit az ausztrálok költöttek a pályázatra.

A 2018-as vb-t elnyerő oroszországi pályázat vezetője, Alekszej Szorokin elmondta: ugyan ők is kaptak minimális kritikát, de továbbra is teljes mértékben együttműködnek a FIFA-val.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.