Kivonulás: szurkolók ezrei nézik majd az utcáról a Fradi–Újpestet

Lehet, hogy telt ház lesz a vasárnapi derbin, de a hangulatot garantáló táborok nem teszik be a lábukat a Groupamába.

Gabay Balázs
2015. 04. 12. 8:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ferencváros–Újpest, azaz a Derbi – legalábbis a magyarok többségének ez az első számú futballmeccs, ha a hazai focira gondol. Vasárnap 214. alkalommal csap össze a két rivális, először bajnoki mérkőzésen a felújított Groupama Arénában. A manchesteri városi rangadóval egy napon sorra kerülő találkozóról már írt az MNO, ezúttal szurkolói oldalról is megvilágítjuk az eseményt, ugyanis sokan hiányozni fognak a tribünről.

A meccsre már közel 22 ezren váltottak ugyan jegyet, amivel biztosan szezoncsúcsot dönt a mérkőzés, a két csapat tábora viszont távol tartja magát a stadiontól. A Ferencváros szervezett szurkolói csoportjai a kártyás rendszer bevezetése és a vénaszkenner beüzemelése óta nem járnak meccsre. Ők most a Népligetben gyülekeznek, és miképp tették azt a Győr ellen, kintről fogják hajtani csapatukat.

Ennél meglepőbb, hogy az újpesti fanatikusok is bojkottot hirdettek, pedig ők a hazai találkozókon rendre ott vannak a lelátón, és a derbi idegenbeli mérkőzéseire is mindig utaztak korábban. A lila-fehérek jelenleg legnagyobb szurkolói csoportja, a Viola Fidelity az újpesti főtérre hívott mindenkit, ők innen próbálják győzelembe hajszolni csapatukat.

Ebben a helyzetben szerettük volna megtudni, miért vált valaki jegyet most is, illetve mi az oka, hogy rendhagyó módon az utcáról szurkol kedvenceinek. Mindkét oldal szót kapott. Többen anonimitást kérték, ezt tiszteletben tartjuk, így egy kivétellel megszólalóink keresztnevét tüntetjük csak fel. Az udvariasság úgy kívánja, hogy a hazaiakkal kezdjük a sort.

László 33 éves, gyermekkora óta jár a Ferencváros meccseire, mint mondja, a vénaszkenner bevezetése előtt mindenhova utazott a csapattal, vidékre és külföldre is, de amióta a jelenlegi vezetőség megpróbálja átformálni a Fradit és közönségét, elvesztette a lelkesedését. Most sem lesz ott a derbin, kintről szurkol a táborral. „A legfontosabb oka, hogy az a lelátói közeg, amelybe gyermekkoromban belekerültem és beleszerettem, nem létezhet a stadionban, ugyanis a szenvedély helyett a fogyasztás lett a jelszó a Fradinál. Ugyanakkor a foci sokkal rosszabb, mint akár tíz éve, pedig akkor is azt hittük, ezt már nem lehet alulmúlni. Járok inkább alsóbb osztályú meccsekre, a futballisták produktuma ott sem sokkal gyengébb, de még megvan a régi lelátói hangulat.”

László szurkolói szemszögből nézve általános, rendszerszintű problémákat feszeget egy-egy találkozó megszervezését illetően, amelyek teljesen elveszik az ember kedvét a meccsre járástól. „Még egy idegenbeli fővárosi mérkőzés meglátogatása is egész délutános program az egyesület által szervezett kötelező utaztatás miatt, pedig állítólag családbarát a klub. Na én inkább a családommal töltöm a hétvégét a Fradi-szekusokkal való kéjutazás helyett.” Vasárnap persze kivételt tesz, hívja őt a Fradi-tábor – a stadion elé.

Csaba nemrég múlt 25, de már elég sok FTC-meccs „van a lábában”. Mióta kedvenc csapata kiesett a másodosztályba, bérletes. Rengeteg derbin volt, és most sem hagyja ki az Újpest elleni várva várt összecsapást: már jóval fél öt előtt ott lesz a Groupama Aréna lelátóján vasárnap. „Nem tudok egyetérteni a bojkottal, a vénaszkenner ugyanis semmilyen kárt nem okoz, mondvacsinált, pitiáner ok arra, hogy valaki ne bentről szurkoljon a csapatnak. Kaptunk egy fantasztikus stadiont múzeummal, és a hagyományainkat sem rombolja le senki. Hogy átnevezték az Albert Stadiont Groupamára? Igen, ez egy nemzetközi trend, mi csak követjük. Azzal, hogy a szurkolói csoportok kint maradnak, megváltozott a hangulat, de nem gondolom, hogy az atmoszféra rosszabb lenne, mint régen.”

Természetesen Csaba sincs mindennel megelégedve, legalábbis a bajnokság lebonyolítását végző Magyar Labdarúgó Szövetséget illetően biztosan nem. A kártyás rendszert jelen formájában nem támogatja, mert nem teszi mindenki számára könnyen elérhetővé a mérkőzésre járás élményét. A televíziós közvetítésekből a csapatoknak juttatott összegek elosztása is kifogásolható szerinte, emellett a szövetség fegyelmi bizottsága által szinte minden fordulóban kiosztott büntetések indoklásával és mértékével is van gondja. Őt viszont ez sem fogja visszatartani attól, hogy minden Fradi-meccset a helyszínen szurkoljon végig.

„Volt egy akció, az úgynevezett Euro<26 kártyák hátoldala gyakorlatilag bérlet volt az újpesti stadionba, a B lelátóra. Újpesti iskolákban osztottak ki belőle osztályonként néhány darabot, amelyet a szerencsés érdeklődők kaptak. Ez az akció jó volt szerintem, én legalábbis itt ragadtam, azóta járok meccsre” – fedi fel lila-fehér kötődésének forrását Péter, aki már a kilencvenes évek közepe óta törzsvendég a Megyeri úti, ma Szusza Ferenc nevét viselő stadionban. Vallja, régebben sokkal nagyobb balhék voltak meccs előtt, közben és után is, ennek ellenére jóval nagyobb tömeg vett jegyet vagy bérletet, mint most. A „balhés szurkolók” toposz így szerinte nem reális magyarázat sem a fotelszurkolásra, sem a több száz rendőrre, akiket kivezényelnek egy-egy Fradi–Újpest biztosítására. Hogy milyen volt egy derbi a kilencvenes években? „Órákkal a kezdés előtt kimentünk, hogy legyen jó helyünk. Eleinte csak a Megyerire jártam a Fradi ellen, később már az Üllőire is. Mondhatom, kevés szebb emlékem van azoknál, mikor ott nyerni tudtunk. A hangulat mindig szenzációs volt, akkor is, ha kikaptunk.”

Péter vasárnap kora délután felszáll a Groupamába induló különbuszra, mert nem érzi úgy, hogy a főteres akciónak lesz eredménye. „Teljesen kártyaellenes vagyok, de a meccsekre ki akarok menni. Volt, hogy mögé álltam egy-egy mérkőzés erejéig a mostanihoz hasonló bojkottnak, de megmondom őszintén, nem hiszek benne, hogy ezzel sikert érhetünk el. Addig legalábbis, amíg a nyilvánvaló nézőszámcsökkenés ellenére az MLSZ az eladott szurkolói kártyák számát hozza fel ellenérvként, biztosan nem. Ugyanakkor a szövetség is be kell hogy lássa: ultrák nélkül lehet meccseket rendezni, hangulat viszont nem lesz, akkor meg minek?”

Péter sem túl derűlátó, és bár úgy véli, a szövetség szabályrendszere korlátozza még a szabad szólást is a stadionokban, őt akkor sem akadályozza meg semmi, hogy vasárnap a vendégszektorból űzze Asmir Suljicékat.

Wintermantel Zsolt, Újpest futballfanatikus polgármestere volt az egyetlen, aki teljes névvel vállalta nyilatkozatát, ami nem meglepő. Az elmúlt hónapokban többször is hosszú netes szócsatát vívott Csányi Sándor MLSZ-elnökkel a futballszurkolók utaztatási körülményei és a kártyarendszer miatt. Csütörtökön több mint harminc ember által szignált nyílt levélben közölte, hogy kihagyja a derbit, és inkább a főtérre megy. Az aláírók között Újpest-érzelmű orvosok, önkormányzati képviselők, zenészek, volt neves sportolók, cégvezetők, kerületi díszpolgárok találhatók.

„Amikor a régi Albert Stadionban vagy éppen a Puskásban játszottunk a Fradival, nem emeltem szót a vendégdrukkerek kötelező közös utazása ellen. A Groupama Aréna viszont, az ország legkorszerűbb stadionja. Kizárt, hogy nem lehetne kényelmesebben megoldani az újpesti szurkolók gyülekezését a létesítmény közelében, akár egy elkülönített parkolóban vagy más módon. Gondoljon csak bele: fél ötkor kezdődik a meccs, nekünk már fél egy és fél kettő között gyülekeznünk kell a Szusza Ferenc Stadionnál. Ezután harmincéves buszokkal, az M0-son át megkerülve a várost elzötykölődünk a Groupamáig, majd a meccs után ugyanezt megcsináljuk visszafelé. Ez nonszensz!”

Jogos a felháborodás, de felvetjük: mi lenne, ha a drukkerek szabadon oldanák meg a stadionhoz jutást? Mindenki tisztában van a zöld-fehér és lila-fehér kemény mag vérmérsékletével. Bárhol akadnának össze, garantáltan bucira vernék egymást. Nem véletlen, hogy ezen a napon sok meccsre induló nyakig cipzározott kabát alá rejti szurkolói sálját, ugyanis a békés szándék nem véd meg senkit az ütlegektől.

„Ne értsen félre: a rend és a biztonság az elsődleges, nem ezek ellen beszélek. De miért kell a kollektív bűnösség elvét alkalmazni? Miért kell egy újpesti díszpolgárnak vagy egy vidéki Újpest-drukkernek három órával a meccs előtt a stadiontól kilométerekre várakoznia, hogy aztán gyatra utazási körülmények közepette, gyakorlatilag bevagonírozva jusson el az arénáig? Akadnak vandál szurkolók, akik miatt az összes meccsen korlátozzák a többség mozgását. Próbáljuk meg kiemelni a kontextusból a jelenlegi helyzetet. Mi történne akkor, ha valaki lop a Tescóból, és az illető tette miatt onnantól fogva mindenkit rendőrök kísérnének a tejes pultok között? Vagy vegyük a kocsmákat, diszkókat: a többség önfeledten szórakozik, de néhányan összeverekednek. Onnantól mindenkinek kollektíven akadályozzák majd a bejutását a helyre, vagy minden korsó sört rendőri felügyelet mellett lehet csak elfogyasztani? Kétlem. Meg kellene most már értenie az MLSZ-nek is: a többség nem akar balhézni, a futballszurkoló nem egyenlő a rendbontóval!”

Wintermantel bízik abban, hogy a vérfrissített MLSZ-vezetésben lesznek olyanok, akik belátják, hogy változtatni kell a fenti szervezési módszereken, de szerinte nem csak azokon kéne. A szurkolói kártya mostani formájában ugyanis nem alkalmas arra, hogy ellása szerepét. „Ha ki akarok menni a vasárnapi meccsre, két módon tehetem meg ezt. Ha kiváltom a Fradi-kártyát, mehetek a hazai szektorokba. Újpesti szurkolói kártyával irány a vendégszektor a fenti tortúrával. Az MLSZ papíron a semleges nézőket is várja, ők a futballkártya segítségével mehetnek meccsre – de nem a Fradi–Újpestre. Ugyanis ezen a meccsen nem jelöltek ki semleges szektort. Így aki egyik csapatért sem szorít, csak a futball szeretete vinné ki a stadionba, nem mehet ki, erre nincs lehetősége.” Emiatt tartja mérhetetlenül álságosnak az újpesti polgármester a szövetség kommunikációját, miszerint már több mint 140 ezren váltottak ki szurkolói kártyát Magyarországon, közben viszont a stadionok konganak az ürességtől.

Bár a Groupama Arénában vasárnap délután biztosan nem lesz hiány drukkerekből – 21 ezer felett van az eladott jegyek száma –, a szurkolók távolmaradásának okait semmiképpen sem szabad a szőnyeg alá söpörni. Az igazi futballhangulatot ugyanis épp most exportálják a stadionból.

Mindkét klub véleményét kikértük a szurkolói demonstrációkkal kapcsolatosan. A következő válaszokat kaptuk.

 

Újpest:

 

„Ahogy Wintermantel Zsolt polgármester úr is kifejezte, szurkolók nélkül nincsen futball. Ezt az utat szeretné klubunk is járni, azonban egyetértünk azzal a törekvéssel, miszerint azoknak az egyéneknek, akik a bajt keresik a lelátókon, nincs helyük a mérkőzéseken. Mind a bajnoki, mind a kupamérkőzéseken örömmel vettük, hogy csapatunkat az utóbbi fordulók alkalmával olyan szurkolók buzdították, akik kiálltak a klub mellett, és sportszerű szurkolással buzdították az Újpestet. Családbarát és kellemes környezetet igyekszünk kialakítani a stadionban, és ezért hajlandók vagyunk áldozatokat hozni.”

 

Ferencváros:

 

„Az FTC annak örül, hogy közel 22 ezer szurkoló, azaz telt ház előtt léphet pályára labdarúgócsapata.”


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.