Sokkoló MLSZ-terv: búcsú a 16 csapatos NB I-től

Csányi Sándor az ötletgazda.

Ch. Gáll András
2015. 04. 29. 4:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Öt fordulóval az NB I-es pontvadászat befejezése előtt még senki sem tudja, hány csapattal indul el a 2015–2016-os bajnokság. És azt sem, hogy mely klubok nem kapják meg a licencet. Egy biztos: a létszámcsökkentéshez versenykiírás-módosításra lesz szükség.

Április 2-án, az MLSZ tisztújító közgyűlésén a pozíciójában további öt évre megerősített elnök, Csányi Sándor arról kezdett töprengeni, hogy „a jelenlegi gazdasági helyzetben van-e értelme 16 csapatot üzemeltetni az első osztályban”, s ekkor megannyi klubvezér ereiben megfagyott a vér. Hát még amikor azt fejtegette, hogy csökkenteni kellene a hazánkban futballozó légiósok számát. Nem alaptalanul. Amit az MLSZ elnöke mond, annak többnyire következménye van. Mint jelen esetben is.

Az NB I-es klubvezetők körében végzett közvélemény-kutatásunknak az az eredménye, hogy mindenki biztosra veszi: valószínűleg 14 csapattal vág neki az új idénynek az élvonal, de az is lehet, hogy csak tizenkettővel. „Nem örülök ennek – fogalmazott az egyik klubmenedzser, akinek a csapatát pedig még távolról sem fenyegeti a kiesés réme. – Magyarországon a tizenhat csapatos NB I-nek van hagyománya, s a létszámcsökkentés még több fiatal magyar játékostól venné el az érvényesülés lehetőségét. El kell dönteni, a versenyrendszer módosítása cél vagy eszköz. Ha eszköz, akkor nem csökkenhet az élvonalbeli magyar játékosok száma.”

Ha az MLSZ szándéka megvalósul, akkor nem is fog. „Olyan anyagi ösztönzőket fogunk beépíteni a versenyrendszerbe, amelyek roppant erőteljesen arra terelik a csapatokat, hogy magyar játékosokat foglalkoztassanak” – hangsúlyozta Varga Sándor, az MLSZ sajtóirodájának munkatársa.

Csakhogy a létszámcsökkentéshez a versenykiírást kell módosítani, jelenleg ugyanis az a szabály érvényes, hogy két csapat esik ki, a licencjog megszerzésére képtelen csapatok helyett pedig első helyen az NB II harmadik helyezettje lép elő, másodikon pedig a jobbik NB I-es kieső maradna benn. Mindez feltételezi, hogy lesznek olyanok, amelyek a május 8-i hiánypótlás után sem kapják meg a licencet. Abban minden megkérdezett egyetért, hogy a Győr és a Pápa elbukik a vizsgán, de a Pécsnek és a Kecskemétnek is nagyon rezeg a léc.

„Én optimista vagyok – mondta Sallói István, a kiskunságiak sportigazgatója. – Vannak tartozásaink, de ezeket rendezni fogjuk a határidőig. Legalábbis ezen dolgozunk. Amúgy nincs kifogásom a létszámcsökkentés ellen, erre politikai akaratot érzékelek. Itt a lehetőség, meg kell ragadni.”

Ahogy azt az Origo.hu tegnap megírta, az MLSZ a kluboknak járó szponzorpénzből fizetné ki a Győr köztartozását, ami momentán 150 millió forint, de óráról órára növekszik. Hogy ez mit is jelent, az nem teljesen világos. Sallói úgy tudja, a klubok nem esnének el egy fillértől sem, MLSZ-es forrásaink szerint viszont a klubok előlegeznék meg ezt a fejenként durván tíz-tíz milliót – csupán hitelről lenne szó –, de csak abban az esetben, ha mind a tizenöt egyesületnél rábólintanak. Paradox módon egyetlen klub nem hajlandó beszállni a mentőakcióba, az, amelyet tavaly kormányzati huszárvágással mentettek meg a felszámolástól: az Újpest!

Végül egyre több szó esik arról, hogy a Szerencsejáték Rt. a Tippmixből befolyó pénzekből mintegy évi nyolcmilliárd forintot a magyar futball rendelkezésére bocsát. Az MLSZ és az élvonalbeli klubok illetékesei szerint ez a pénz nekik „jár”, s ha megkapják, mindez csapatonként félmilliárd forintot jelentene, vagyis magát a Kánaánt. Azonban ez is, miként a csökkentett létszámú NB I, politikai döntés függvénye.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.