Magyar szálak a FIFA-botrányban

Egy amerikai funkcionárius nem szeretett adót fizetni, így vették rá a hatóságok, hogy beszéljen. Például egy MLSZ-esről és egy bizonyos Hargitayról.

2015. 06. 01. 11:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy kulcstartó a FIFA-botrány kulcsszereplője: az FBI négy éven át Chuck Blazer zsebében „lakott” egy rejtett lehallgatókészülék segítségével, és negyvennél több tárgyalást, magánbeszélgetést rögzített. Köztük olyat is, amelyet Blazer Sepp Blatter FIFA-elnökkel folytatott. A hetvenéves férfit – aki a FIFA szervezetében a legmagasabbra jutott amerikai, volt hazája szövetségének alelnöke is – több évtizeden át folytatott törvénytelen adóelkerülése kapcsán tudták együttműködésre kényszeríteni.

Az észak- és közép-amerikai, valamint a karibi térség labdarúgó-szövetségét (CONCACAF) jó húsz éven át irányító férfi pazarló életmódot folytatott, csak macskáinak havi hatezer dollárért bérelt külön manhattani lakást, adót fizetni viszont nem szeretett ennyire a Nol.hun olvasható összeállítás szerint.

Az, hogy Blazer az amerikai hatóságok informátora, nem most derült ki, ausztrál és brit lapok már novemberben megírták. Azt is, hogy a 2012-es londoni olimpiára utazva találkozókat próbált szervezni orosz, ausztrál, amerikai és magyar labdarúgó-vezetőkkel. A 2018-as oroszországi labdarúgó-világbajnokság pályázati szervezőbizottságát vezető Alekszej Szorokinnal létre is jött a megbeszélés.

Arról nem szólnak a hírek, hogy Blazer végül találkozott-e a meg nem nevezett magyar labdarúgó-szövetségi vezetővel, ám az tény: az FBI érdeklődött egy ilyen beszélgetés lehetséges tartalma iránt.

Még egy magyar szála van az ügynek: az FBI érdeklődést mutatott a svájci-magyar kettős állampolgárságú Peter Hargitay iránt. Az ügyvéd, filmproducer és pr-szakértő Hargitay az utóbbi években Blatter FIFA-elnök közeli munkatársa. Korábban egyebek között az indiai Bhopálban több ezer áldozatot követelő vegyi katasztrófáért felelős Union Carbide cégnek dolgozott a kártérítés elkerülése érdekében. Hargitayt az 1990-es években Miamiban kokaincsempészettel vádolták, hét hónapot töltött börtönben, végül felmentették. 1997-ben a magyar hatóságok is kérték kiadatását, ezt azonban az Egyesült Államok megtagadta.

Hargitay a The Guardiannek nyilatkozva elismerte, hogy találkozott Blazerrel, de ezt azzal magyarázta, hogy az FBI számára nyilván mindenki érdekes volt, aki a FIFA-elnökkel dolgozott. „Nem tudom, mi az ördöggel járulhattam volna hozzá a dologhoz” – védekezett arra hivatkozva, hogy a vizsgálat tárgyát képező időben nem volt köze a futballhoz.

A FIFA-botrány egyik legérdekesebb figurája a seregnyi bűncselekménnyel vádolt trinidadi Jack Warner, aki hazájában egyetlen éjszakát töltött börtönben. Az óvadék kifizetése után kimerültségre hivatkozva mentőautóban távozott, ám alig néhány óra múlva már a saját maga által alapított Független Liberális Párt híveivel mulatott, és a fejlődő országokat elnyomó gazdagok ellen szónokolt. Beszédének egyik fő mondanivalója az volt, miért őt bántják, miért nem nyúlnak inkább Blatterhez.

A New York Daily Newsnak nyilatkozó amerikai bűnügyi szakértő szerint a Warnerhöz hasonló alakok az enyhébb büntetés reményében együtt fognak működni a hatóságokkal – ha már nem tették eddig is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.