Bár 1986 óta „nem tette tiszteletét” a magyar labdarúgó-válogatott világeseményen, az azért sűrűn előfordult, hogy két fordulóval a selejtezők zárása előtt megvolt az a bizonyos sokat bűvölt „matematikai esély”. Így állunk most is, a puszta számok ismeretében sokan kijelentik, akár a közvetlen kijutást jelentő első-második vagy a teljes európai selejtezőmezőny legjobb harmadik helyére is odaérhetünk, de ehhez igen sok mindennek kellene összepasszolnia. A minap a TF sporttelepén ki másba, mint a „tanár úrba”, Prukner László korábbi Fradi- és ZTE-, jelenlegi kaposvári labdarúgóedzőbe botlottunk, aki szívesen osztotta meg várakozásait a jövő csütörtöki feröeri és a vasárnapi görög meccsel kapcsolatban.
– Valóban igaz, hogy az összes világversenyen az utóbbi években mindig a harmadik helyért küzdöttünk, és voltak olyan szituációk, amikor „bele is csúsztunk” ebbe, nem beszélve az 1998-as vb selejtezőiről, amikor a sorozat végén pótselejtezőt vívhattunk Jugoszláviával Ne feledjük, Gellei Imrével az utolsó fordulóig versenyben voltunk a második helyért – emlékeztetett Prukner, és valóban, Lengyelországot fogadtuk itthon, miközben Lettország Svédországba ment, és mindkét pályán vendégsiker született, amivel a svédek a kicsi letteket „vitték tovább”.
Most, mint az közismert, igen masszívan állunk az Eb-selejtezők F csoportjának 3. helyén, 3 ponttal Románia mögött és ugyanennyivel Finnország előtt.
Hogy minek köszönhető az, hogy ilyen, a kijutás szempontjából versenyképes helyzetbe kerültünk, annak egyik összetevőjét mindenki tudja: 16-ról 24 csapatosra bővítették a kontinenstorna mezőnyét, ami a selejtezők csoportharmadikjainak is megadja az esélyt. A másik összetevőről Prukner amondó:
– Úgy gondolom, Dárdai Pál személyisége meghatározó volt. A válogatott jelentős része, a mag, a meghatározó emberek még az ő csapattársai voltak korábban, így teremthetett olyan lehetőséget, hogy a „célfutballal” pontszámban is ütőközelben vagyunk.
A futballedző állítja, mind a Görögországot oda-vissza verő Feröer ellen, mint a hellének ellen idegenben Magyarország győzelmi esélyekkel lép pályára. Látva a görögök elleni, itthoni szenvedős 0-0-t, azért az utóbbira rákérdeztünk, mire alapozza.
– Azt gondolom, ez egy átalakulófélben lévő görög csapat. Kapitányváltás ide vagy oda, ez a generáció nem az, amelyik az elmúlt évtizedben figyelemre méltó eredményeket ért el. Ezt a válogatottat márpedig nem lehet egyik pillanatról a másikra összerakni. Tisztán látszik, hogy komoly tudásbeli problémák is vannak a labdarúgóknál. Igen, azt gondolom, 6 ponttal kell ebből a két meccsből kijönni.
Gyorsan ránézve a táblázatra azt látjuk, hogy a görögök és a finnek ellen mérkőző északírek esetében két kisebb, a finnek és Feröer ellen mérkőző románoknak egy nagyobb botlás kellene ahhoz, hogy a mi prukneri 6 pontunk egyenes kijutáshoz vezessen, nem kalkulálva most a „legjobb csoportharmadiksággal”. Hogy ehhez mi kell még?
Tágra nyíltak a pupillák, amikor az MLSZ március 3-án bejelentette, a hazai futballutánpótlás élére Dárdai Pál korábbi berlini felfedezőjét, az 52 éves Bernd Storckot importálta. A német feladatul kapta, hogy a magyar focit nemrégiben teljesen átvilágító belga Double Pass cég eredményeit felhasználva készítsen utánpótlás-képzési koncepciót, azt a gyakorlatban hajtassa végre, az akadémiai rendszert szakmailag felügyelje és koordinálja. Már akkor feladata volt, hogy Dárdai munkáját támogassa. Azt talán kevesen gondolták az MLSZ alkalmazottai közül, hogy Storck tökéletesen komolyan gondolja majd a munkáját – amihez hasonlót egyébként már végzett a Herthánál, a Wolfsburgnál, a Borussia Dortmundnál és a Stuttgartnál is, és széles körű tapasztalataira a Partizan Beograd és az Olympiakosz is igényt tartott (farvízen említsük meg a kazah válogatottat is). Magyarországi munkájának első két hetében Storck alaposan rászolgált az MNO-n is szalagcímként hozott „takarító” titulusra. Az MLSZ – az általa létrehozott Utánpótlás Tanácsadó Testületet (Kovács Ferenc) meg sem kérdezve – partner volt ebben, és pár nap alatt elvette az U20, U21-es válogatottat Szalai Lászlótól, az U16-osok éléről pedig eltávolította Mihalecz Istvánt. Storck előzőleg már a helyszínre érkezve Szalai egyik edzésén is adott instrukciókat, majd a pályán közölte a fiatal labdarúgókkal, hogy legközelebb már ő lesz a vezetőjük. Ugyanígy járt az U17-es tréner Belvon Attila is, akinek Storck félbeszakította edzését. A közelmúltban pedig már ő ült a későbbi két döntőst (Brazília, Szerbia) is rendesen megszorongató U20-as válogatott kispadján az új-zélandi világbajnokságon, ahol a nyolcaddöntőben búcsúzott, Mervó Bence 5 találatával ezüstcipős lett. A románok elleni szeptemberi selejtező előtt ülhetett először a padon kinevezett kapitányként a nagy válogatottnál, és döntetlent ért el a csapattal (amit előre is aláírt volna) csakúgy, mint pár nappal később Észak-Írországban.
– Mindenképpen változtatni kell a válogatottnak a gondolkodásmódján – fogalmaz a kaposvári edző-tornatanár. – Én azt gondolom, hogy bár az eredmény a legfontosabb, csak defenzív játékkal, túlbiztosítva mindent, nem lehet elérni azt. Ez persze mindig alkalmat ad az újságíróknak, hogy leírják, „ennyit tud ez a csapat”. Nem hiszem, hogy így volna. Szerintem kell a kockázatvállalás ahhoz, hogy valaki sikeres legyen.
Eljátszottunk még a gondolattal, hogy Feröer ellen vezetést szerzünk, azt kérdeztük Prukner Lászlótól, megmutatja-e Bernd Storck egy ilyen helyzetben is, hogy amint a sportnapilapban fogalmazott, ő egy támadó felfogású edző.
– Most nem dolgunk elemezni, hogy Bernd Storck milyen típusú edző. Amikor az eredmény a legfontosabb, neki most semmi ilyesmit nem kell bizonyítania. A bemutatkozása nem volt szimpatikus a magyar edzői társadalomnak, de ezen mindenki túl fog lépni, ha a válogatott kijut az Európa-bajnokságra. Utána lehet majd elemezni, hogy milyen stílust képvisel.
(Bernd Storck belépőjéről és magyarországi tevékenykedéséről részletesen keretes írásunkban olvashatnak.)
Feröer ellen tehát mindegy szerinte, mennyivel nyerünk, annak kell látszódnia a pályán, hogy a válogatott dominálni akar; az első pillanattól mentális presszinget kell gyakorolni a szigetországiakra, eszük ágába se jusson, hogy keresnivalójuk van Budapesten.
A csütörtöki, Feröer elleni Eb-selejtező 20.45-kor, a vasárnapi görögországi 18 órakor kezdődik.