Nagyon hosszú folyamat elején tart jelenleg a magyar labdarúgás. A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) karöltve az Orbán Viktor vezette kormánnyal, már évek óta nagy energiát és pénzt fektet a honi labdarúgás színvonalának emelésébe és infrastruktúrájának fejlesztésébe. Teszi mindezt több-kevesebb sikerrel. A mérleg pozitív oldalán áll a nemzeti tizenegy kijutása az Európa-bajnokságra, az, hogy egyre több stadion és műfüves pálya épül, ráadásul hatalmas mennyiségű TAO-pénz érkezik az egyesületekhez az utánpótlás és a létesítmények fejlesztésére. Akad azonban egy bökkenő amely miatt mégsem lehet egyértelműen sikeresnek nevezni az eredményeket. Ez pedig az, hogy a bajnokság nézőszáma közel sem igazolja a futballba ölt milliárdok jogosságát. Hiába kiemelt sportág a labdarúgás, egyre kevesebben járnak a mérkőzésekre. Még a nemzeti tizenegy sikeres szereplése és Dárdai Pál berobbanása se csábította ki a labdarúgás szerelmeseit a stadionokba, ha a klubcsapatok léptek pályára.
Az utolsó előtti fordulóig vizsgálva a nézőszámok alakulását látható, hogy a kezdeti lendületet, amelyet egyebek között az új stadionok (Pancho Aréna, Groupama Aréna, Nagyerdei Stadion) megépítése adott, alábbhagyott. A szövetség pedig próbálkozott: a klubok július óta már maguk dönthetnek arról, kötelezővé teszik-e a szurkolói kártya használatát, illetve a tévé is kevesebb meccset ad, hátha így többen mennek ki a stadionba.
„Azt nem lehetett elvárni, hogy ugrásszerűen megnő majd a nézőszám a stadionépítések után. A tendencia általában az, hogy egy új vagy felújított aréna megduplázza a látogatók számát, de alapvetően egy új létesítmény csak a lökést adja meg, a lendületet a futballnak kell megtartania” – fejtette ki Szabados Gábor az MNO-nak. Persze felmerül a kérdés, hogy a válogatott sikeres szereplése, kijutása az Európa-bajnokságra, miért nem ösztönözte a magyar embereket arra, hogy megtekintsenek egy-egy bajnoki mérkőzést? „A nemzeti tizenegy egy külön kis szigetet képez a magyar futballon belül. A válogatott sikeres szereplésének klubokra gyakorolt hatása áttételes” – adta meg a választ a sportközgazdász. A két „szereplő” kapcsolata egyáltalán nem olyan egyértelmű, mint az sokan gondolják.