A kilenc hónapja zajló vizsgálat során a nyomozók pénzmosásra utaló jeleket és gyanús bankszámlákat találtak, ezek vélhetően összefüggésben állnak a 2018-as oroszországi és a 2022-es katari vb folyamatosan vitatott helyszínkijelölésével.
Az ügy közvetlen előzménye, hogy egy hete a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) etikai bizottsága pénzbüntetéssel sújtotta és figyelmeztette Franz Beckenbauert, mert megtagadta az együttműködést a két világbajnokság odaítélésének körülményeit vizsgáló eljárásban. A német futball élő legendája a FIFA végrehajtó bizottságának tagja volt 2010 decemberében is, amikor megszavazták, hogy Oroszországban, majd Katarban rendezzék a vb-t.
A nemzetközi Sportdöntőbírósághoz (CAS) fordult Ali bin al-Husszein jordán herceg, a FIFA pénteki elnökválasztásának egyik jelöltje azért, hogy elérje: a voksoláson átlátszó legyen a szavazófülke, illetve független szavazatszámlálók működjenek közre.
A jelölt azért küldte az indítványát a CAS-hoz, mert a FIFA eseti választási bizottsága előzőleg elutasította a kérését. A CAS keddi közlése szerint legkésőbb csütörtök reggelig megszületik a döntés a sürgősségi beadványról.
A FIFA elnöki posztjára öten pályáznak: Ali bin al-Husszein, a FIFA végrehajtó bizottságának korábbi tagja mellett a svájci Gianni Infantino, az európai szövetség (UEFA) főtitkára; a francia Jérome Champagne, a FIFA korábbi főtitkár-helyettese; a bahreini Salman Bin Ibrahim al-Kalifa sejk, az Ázsiai Labdarúgó-szövetség (AFC) elnöke; valamint Tokyo Sexwale dél-afrikai üzletember.
Az eddigi elnököt, a svájci Joseph Blattert – az UEFA-elnök Michel Platinihez hasonlóan – a FIFA független etikai bizottsága korrupció és egyéb bűncselekmények miatt nyolc évre eltiltotta minden labdarúgással kapcsolatos tevékenységtől.