Cristiano Ronaldo és a többiek

Labdarúgó-Európa-bajnokság, a magyar válogatott ellenfelei (3. rész): Portugália.

2016. 06. 09. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mi az, amit tudhatunk a mindenkori portugál válogatottról? A játékosok szépen, technikásan futballoznak, hajlamosak az öncélú megoldásokra, olykor belehalnak a szépségbe, az utóbbi időben mindig a legjobbak közelében ólálkodnak, de soha nem nyernek semmit. 2004-ben voltak a legközelebb a dicsőséghez, de nem jött össze az Eb-győzelem, minden idők legjobb görög válogatottja megtréfálta őket a döntőben, ráadásul Lisszabonban. Azóta egy-egy világ- és egy Európa-bajnokságon jutott el az elődöntőig a válogatott. A 2010-es vb maga volt a borzalom portugál szempontból, egy spanyol (les)gól foszlatta szét az álmokat a nyolcaddöntőben, két évre rá újra összejött az elődöntő az Eb-n, de a későbbi győztes spanyolok (már megint ők ) lesújtottak a tizenegyespárbajban.

Az eredménysor így is több mint vállalható egy olyan kis országtól, mint a magyar. Portugália 1996 óta minden Eb-n részt vesz, és minden egyes tornán továbbjutott a saját csoportjából, 2008 óta minden évben az első nyolc között zárt a FIFA-világranglistán.

1. rész, Ausztria: Beérni látszik a nagy generáció

2. rész, Izland: Nem a mennyiség, a minőség a fontos

Portugália nemzeti hőse, a mozambiki születésű Eusebio a hatvanas években nyert Aranylabdát. Az 1989-es és az 1991-es ifi-világbajnokválogatott tagjait szerényen aranygenerációnak hívják Portugáliában. Nem alaptalanul: Luis Figo is nyert egy Aranylabdát és BL-t, Rui Costának „csak” egy BL-győzelem jutott, Paulo Sousa különös bravúrt végrehajtva egymást követő két évben nyert BL-t két különböző csapattal, majd nálunk vett lendületet az edzői karrierje

Az aranygeneráció tagjai után már csak egy világklasszist adott az egyetemes labdarúgásnak a portugál képzés. Cristiano Ronaldo 19 évesen, a hazai rendezésű 2004-es Európa-bajnokságon robbant be a köztudatba. Válogatott szinten őt is elkerülték a világraszóló sikerek, komoly trófeát nem szerzett, erre most sincs sok esélye. Leginkább azért nem, mert félsérülten játszotta végig az utóbbi néhány mérkőzést. Senki sem lepődne meg, ha a 2014-es Cristiano Ronaldót látnánk a 2016-os Európa-bajnokságon. Akkor szintén Bajnokok Ligája-győzelmet ünnepelhetett, és akkor sem volt teljesen egészséges, amikor csatlakozott a válogatotthoz. Az idei BL-döntő alapján is nehéz lenne százszázalékosnak nevezni, így nem néz ki semmi jó a portugáloknak. A papírforma szerint a csoportból nem lehet probléma a továbbjutásukkal, na de utána ? A selejtezősorozatban hivatalba lépett és azóta veretlen mérleggel büszkélkedő Fernando Santos szövetségi kapitány a határidő előtt két héttel megnevezte a kiválasztottjait: a védelem tengelyében láthatjuk a 37 éves Ricardo Carvalhót vagy a BL-győztes Pepét. A csatárok között felfedezhetjük Nanit és Ricardo Queresmát, ők ma már elsősorban a nevükből élnek. Nem úgy, mint Cristiano Ronaldo, aki a csoportkör végére megjavíthatja Luis Figo portugál válogatottsági csúcsát (127).

A portugáloknak kellemes emlékeik lehetnek a magyarokról: hat edzőnk, köztük Baróti Lajos és Guttmann Béla nyert bajnokságot a Benficával, utóbbi kétszer a BEK-trófeát is elhódította. Nekünk nincsenek ilyen szép emlékeink a portugálokról: az eddig lejátszott tíz meccsen nem sikerült legyőzni a luzitán csapatot, a legutóbbi döntetlenért 33 évet kell visszaugrani az időben. Mit nem adnánk idén nyáron egy gól nélküli döntetlenért! Ha véletlenül nem jön össze, akkor hamarosan javíthatunk: a két ország válogatottja egy csoportba került a vb-selejtezőkön. Az ismerkedés ősszel folytatódhat.

Kapusok: Anthony Lopes (Lyon), Eduardo (Dinamo Zagreb), Rui Patrício (Sporting CP).

Védők: Bruno Alves (Fenerbahce), Cédric (Southampton), Eliseu (Benfica), José Fonte (Southampton), Pepe (Real Madrid), Raphael Guerreiro (Lorient), Ricardo Carvalho (Monaco), Vieirinha (Wolfsburg).

Középpályások: Adrien (Sporting CP), André Gomes (Valencia), Danilo Pereira (Porto), Joao Mário (Sporting CP), Joao Moutinho (Monaco), Renato Sanches (Benfica), William Carvalho (Sporting CP).

Támadók: Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Éder (Braga), Nani (Fenerbahce), Rafa (Braga), Ricardo Quaresma (Besiktas).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.