Négy év, 32 stadion, 220 milliárd

Idén tíz létesítményt adnak át, jövőre pedig újabb hetet. Nem csillapodik a hazai építési láz.

B. M. L.
2016. 06. 01. 12:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Álljon bárhogy a magyar gazdaság, a stadionoknak az előre eltervezett ütemben és számban kell épülniük. Nemrég megjelent cikkünkben már beszámoltunk arról, hogy eddig hét stadiont adtak át 42,11 milliárdból – amiből 40,2 milliárd forint közpénz: Felcsút 3,5 milliárd, Debrecen 13,5, Ferencváros 19,51, Gyirmót 0,91, Szolnok 2,5, Mezőkövesd 1,25, Balmazújváros 0,64. Ám ezzel koránt sincs vége a beruházásoknak, a java még most következik: 2020-ig 32 stadion épül, amelyek költsége az előzetes tervek alapján 218,38 milliárd forintot tesz ki, amiből a költségvetési adatok alapján ennek 98,5 százaléka – 215,18 milliárd forint – közpénz.

Az is látható a nyilvános adatokból, hogy az esetek többségében nem hatalmas befogadóképességű stadionokról van szó, sőt négy fővárosi és négy vidéki beruházás 215 milliárdot visz el, míg a fennmaradó másik 24 stadionra 26,54 milliárd forint jut. A nyolc kiemelt beruházás a következő: az új Puskás Stadion (folyamatban), a Groupama Aréna (kész), a Haladás Stadion (folyamatban), a Nagyerdei Stadion (kész), Sóstói Stadion (folyamatban), DVTK Stadion (előkészületben), Hidegkuti Stadion (folyamatban), Bozsik Stadion (előkészületben).

Több érdekességet is megfigyelhetünk. A belga tulajdonú Újpest stadionjának rekonstrukciójára – aminek kezdetét húzzák-halasztják – 800 millió forint állami támogatást irányoztak elő, a másodosztályban vitézkedő Kisvárda 1,62 milliárd, a Szeged 3 milliárd, a Zalaegerszeg 1,25 milliárd forintért kap új vagy felújított stadiont. Ugyanakkor olyan csapatok is benne vannak a programban, amelyek a nemrég véget ért szezonban még harmadosztályúak voltak, vagy a következőben már azok lesznek. Az Ajka (3000 fős sportcentrum – 400 millió forint), a Szigetszentmiklós (3000 fős stadion – 120 millió forint) és a Dunaújváros (10 ezer fős stadion – 2 milliárd forint) most esett ki a másodosztályból, a harmadik vonalban ragadt a Tatabánya (5000 fős stadion – 400 millió forint) gárdája, míg feljutott a másodosztályba a Kozármisleny (2000 fős stadion – 440 millió forint) és a Cegléd (3000 fős stadion – 400 millió forint) csapata.

Ahogyan arra a múltkori, a stadionépítésekkel foglalkozó cikkünkben is rávilágítottunk, bizonyos cégek nagyon jól járnak a stadionfejlesztési programmal: Mészáros Lőrinc cége, a CLH Hűtés- és Klímatechnikai Kft. az MTK – a felcsúti polgármester egy másik cége építette nagyrészt a Pancho Arénát –, a Strabag a Videoton, a Pharos ’95 Kft. a mezőkövesdi, balmazújvárosi és a felcsúti, míg a Garancsi Istvánhoz köthető Market Zrt. a Fradi és a Szolnok stadionjának építésénél. A Pharos ’95 Kft. a zalaegerszegi beruházás egyik legnagyobb nyertese, már csak azért is, mert ez a cég a ZTE FC Zrt. többségi tulajdonosa, annak egyik tagja és ügyvezetője pedig az a Végh Gábor, akit a zalai klub többségi tulajdonosaként emlegetnek mindenhol. Ráadásul Végh Gábor adományozta Puskás Ferenc egész alakos szobrát a felcsúti akadémiának, de másként is kötődik a településhez: itt található a cég egyik telephelye a Fő utca 311/5. hrsz. alatt, ami „véletlenül” megegyezik Mészáros Lőrinc állandó lakcímével, valamint a Mészáros és Mészáros Kft. székhelyével. Ugyancsak érdekes, hogy több stadion 2014–2015-ös építésénél is felbukkant az Elios Zrt. neve is, ami a munkálatok ideje alatt még Orbán Viktor veje, Tiborcz István érdekeltségébe tartozott.

Mindenesetre sokan állítják, hogy a 2016-os esztendő a stadionok éve lehet, ugyanis a tervek szerint idén tíz stadiont adnak át, amelyből a szolnokit, a mezőkövesdit és a balmazújvárosit már használatba vették. 2017-re hét ünnepélyes átadás van betervezve – Székesfehérváron, Szombathelyen, Budapesten (Vasas), Diósgyőrben, Pakson, Kisvárdán és Békéscsabán –, míg a választás évére sehol sincs adat arra, hogy bárhol átadnának stadiont. Az új Puskás Stadion az elképzelések alapján 2019-re készül el, míg jelenleg hét beruházás esetében – például a kispesti Bozsik Stadion – nincs konkrét dátum a befejezésre.

Ugyanakkor külföldön figyelnek a kormány stadionfejlesztési programjára. Batamak Pierre Joseph, a kameruni szövetség elnöke elárulta, mivel hazája lesz a 2019-es Afrika-kupa házigazdája, így Magyarország részt tud venni a kameruni stadionok és pályák kivitelezésében is. Nemrég kiderült, hogy lesz magyar résztvevője a 2018-as oroszországi labdarúgó-vb előtti stadionépítésnek is, de azt még nem árulták el, hogy melyik cég. Azért sejthető

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.